Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків української мови 6 клас |
ВІДМІНЮВАННЯ
ІМЕННИКІВ ДРУГОЇ ВІДМІНИ Мета: повторити й поглибити знання учнів про іменник як
частину мови, з’ясувати особливості відмінювання іменників ІІ відміни;
формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники ІІ відміни у текстах,
визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використовувати іменники
ІІ відміни у різних формах під час складання власних усних і письмових
висловлювань; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
виховувати спостережливість, ціннісні якості до власного життя, а також повагу
до оточуючих людей. Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент ІІ. Настановчо-мотиваційний етап ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок Спостереження
над мовним матеріалом ·
Прочитати текст.
Дібрати заголовок. Порівняти свій заголовок із тими, що дібрали
однокласники. Скласти простий план й усно переказати текст. Минув ще один місяць відтоді, як ми зі своїми
машинами покинули рідний край. Айсберги розламують крижані поля, відкидають
геть їх уламки і пливуть тихо й невблаганно назустріч своїй загибелі десь у
теплих водах на півночі. У нас, у районі обсерваторії Мирного, уже чотири дні
гостював вітер, що котився вниз з материкових гір, вимітав з материка твердий,
мов пісок, сніг. Вітри часто засипали будівлі снігом по самісінький
дах, рили борозни на сніговій поверхні, псували аеродром. Після кожної вітрової сваволі тракторист і
бульдозерист мусили знову й знову воювати із заметами (П. Автомонов). ·
Виписати іменники ІІ
відміни. Визначити групу кожного. Провідміняти їх усно й
назвати закінчення. ·
Зробити синтаксичний
розбір останнього речення. ІV. Ознайомлення шестикласників з темою, метою і
завданнями уроку V. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі
практичної роботи Робота з таблицею ·
Розглянути таблицю
поділу на групи іменників чоловічого роду з основою на -р. Іменники
чоловічого роду з основою на –р ·
Дібрати власні приклади
до кожної групи іменників. ·
Скласти 3–4 речення з
дібраними іменниками. ·
Два будь-які іменники
розібрати як частину мови. Колективне
складання таблиці «Відмінювання іменників ІІ відміни» ·
Провідміняти іменники в
однині і множині. Виділити закінчення. Батько
— батьки, вікно — вікна, учень — учні, обрій — обрії, поле — поля, слухач —
слухачі, плече — плечі. ·
Сформулювати правила і
зробити висновок про відмінювання іменників ІІ відміни твердої, м’якої та
мішаної груп в однині й множині. VІ. Виконання творчих завдань ·
Розподілити іменники ІІ
відміни за групами. Терен, м’яч, сніг, рахівник, тесляр, зілля, гвинт,
Донець, інвентар, явище, мебляр, обрій, запис, малятко, перець, ледащо,
горобець, різьбяр, плащ, сніг, насіння. ·
Провідміняти виділені
іменники в однині та множині. ·
Дібрати синоніми до іменників
рахівник, інвентар. ·
До іменників ІІ відміни
дібрати антоніми — іменники І відміни. Мороз,
насип, гамір, мир, літо, центр, море, бруд, осінь, ледар, відпочинок, горе,
відчай, лід. Матеріал
для вчителя: спека, канава, тиша,
війна, зима, окраїна, земля, чистота, весна, трудяга, праця, щастя, надія,
вода. ·
Визначити групу й
закінчення кожного іменника. Навчальне читання мовчки ·
Прочитати мовчки текст.
Визначити його основну думку. З’ясувати стильову належність тексту.
Аргументувати свою відповідь. Які почуття викликає у вас це
висловлювання? Життя людське схоже на криницю. Чим довше живе
людина, тим глибша її криниця. Трапляються мілководі, забагнені криниці, але є
й такі, глибина в яких незмірна, а вода чиста, джерельна, без ніякої каламуті
та жабуриння. У глибокі чисті криниці люблять дивитись до всього допитливі
діти: годинами можуть висіти вони на цямрині і дивитися в недосяжну глибину. Вони бачать там невідомий і прекрасний світ, бо небо
бездонне і високе віддзеркалюється в криниці. Навіть зорі вглибині сяють. Чи не так само люблять молодші, юні і ще не
відстояні людські натури якнайпильніше заглянути в душу людей старших,
збагачених життєвим досвідом і здобутою мудрістю? Чи не впізнають в діях і думах
людей, чистих серцем і мудрих у своїх помислах, невтомних у праці і
багатих своїми діяннями, власного майбутнього, чи не є воно тією
найпрекраснішою школою, вищою і впливовішою за всі спеціалізовані школи
світу, що зветься одним прекрасним словом — життя. Чи не тому люди, особливо
молоді, так пильно заглиблюються в бездонні криниці книг, у спогади й розповіді
людей, які прожили довге і прекрасне життя (За Ю. Збанацьким). (Жабуриння — водорості, що ростуть у стоячих
водах. Цямрина — деревина з колодязного зрубу). ·
Перечитати виділене речення ще раз і з’ясувати його зміст. Пояснити значення слова душа. ·
Дібрати синоніми до слів людина, життя. ·
Виписати іменники ІІ відміни. Визначити їхню групу. VІІ. Підсумок уроку VІІІ. Домашнє
завдання Скласти твір-мініатюру на тему
«Життя моєї родини» (яким цінностям у вашій родині найбільше приділяється
увага, які якості людяності ви вважаєте найважливішими, як часто в родині ви
говорите про стосунки людей і якими вони мають бути тощо), використовувати
іменники ІІ відміни. Визначити морфологічні ознаки кожного іменника. Виділити закінчення. Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 9021 | |
Всього коментарів: 0 | |