Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків світової літератури 11 клас |
Тема. Найвидатніші здобутки світової літератури ХІХ ст. (доби реалізму та раннього модернізму) Мета: допомогти учням пригадати, систематизувати й узагальнити знання про найвидатніші здобутки світової літератури ХІХ ст.; розвивати навички аналізу, систематизації та узагальнення ознак художніх творів, літературних напрямів і стилів, удосконалювати вміння висловлювати свої думки та аргументувати їх; виховувати повагу до духовних надбань людства, художньої літератури, до загальнолюдських цінностей. Обладнання: «портретна галерея» письменників ХІХ ст., виставка їхніх творів, ілюстративні матеріали. Тип уроку: систематизація та узагальнення знань. ХІД УРОКУ І. Мотивація навчальної діяльності учнів У ч и т е л ь. Реалізм, паростки якого проросли ще в далекі часи античності, Просвітництва, елементи якого були присутні майже в усіх наступних літературних напрямах і стилях, у ХІХ ст. досяг свого найвищого розквіту, і це підтверджується творчістю таких знакових письменників, як Ф. Достоєвський, Л. Толстой, Стендаль, В. Гюго, Ч. Діккенс та ін., хоча в деяких із них, наприклад, у Стендаля, В. Гюго ще наявні сильні романтичні ознаки, традиції. Про багате на філософські відкриття, літературні події ХІХ ст. і йтиметься сьогодні на уроці. ІІ. Оголошення теми й мети уроку ІІІ. Актуалізація опорних знань 1. Змалювання «віртуального портрета» літератури ХVII–XVIII ст. 2. Розповіді учнів про літературний твір, що справив найглибше, найсильніше враження IV. Систематизація й узагальнення вивченого про світовий літературний процес ХІХ ст. 1. Слово вчителя — Реалізм прагнув відтворити й дослідити реальний світ і реальну людину. Але, як говорив Ф. Достоєвський, «фотографічний знімок і відображення в дзеркалі — далеко не художній твір». Тому справжній митець не може обмежуватися лише віддзеркаленням навколишнього життя з «фотографічною правильністю» та «механічною точністю»: він позначає своє творіння відбитком власної особистості, обирає найтиповіше, наділяючи його разом із тим індивідуальними рисами. Письменник-реаліст досліджує не стільки соціальні, біологічні закони, скільки моральні, щоб показати, чого не повинно бути в людських взаєминах, примусити читачів повірити в гуманістичні ідеали, у «любов до ближнього». 2. Визначення приналежності творів авторам · Поєднайте письменників та їхні твори.
Для довідок: 1 — г; 2 — д; 3 — ж; 4 — е; 5 — а; 6 — б; 7 — в. 3. Клоуз-тести (або: «Дайте швидку відповідь») 1) Кумир молоді ХІХ ст. (Наполеон). 2) «Золота доба» європейського роману2) «Золота доба» європейського роману (ХІХ ст.). 3) Назва твору — символічні кольори («Червоне і чорне» Стендаля). 4) Антитеза як назва твору — («Злочин і кара» Ф. Достоєвського). 5) Живоглот — це… (Гобсек, герой однойменного твору Бальзака). 6) «Усі щасливі сім’ї схожі між собою, кожна сім’я нещасна по-свєму», - це початок роману… («Анна Кареніна Л. Толстого). 7) Вірш М. Некрасова, у заголовку якого — число. («Трійка») 8) Зображення «діалектики душі» героїв характерне для творів… (Л. Толстого). 9) Хто із героїв роману піднявся в житті з найглибших «низів» до найвищих у моральному сенсі верхів? (Олівер Твіст із твору Ч. Діккенса) 10) Людина, яка всього боялася, девізом якої було «Как бы чего не вышло!». (Бєліков із оповідання Чехова «Людина у футлярі») 11) Р осійський поет, який відчуває себе «духовним побратимом» Т. Шевченка. (М. Некрасов) 12) Герой, для якого муки совісті, розчарування у своїй ідеї стали важчими за покарання від суспільства, і він сам на себе заявив у поліції. (Раскольніков із роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара») 4. Розв’язання проблемних питань Ø Жульєна Сореля; Ø Родіона Раскольнікова; Ø Гобсека; Ø Анни Кареніної? · Хто винен в їх трагічній долі? Який із цих образів уважають «вічним образом» у світовій літературі? 5. Виразне читання віршів В. Вітмена, Ш. Бодлера, П. Верлена, А. Рембо (за вибором), висловлення читацьких симпатій У ч и т е л ь. У другій половині ХІХ ст. починається нова, ранньомодерністська доба в літературі. 6. Визначення приналежності творів авторам · Поєднайте назви творів, збірок з їх авторами.
Для довідок: 1 — г; 2 — в; 3 — б; 4 — а. 7. Ознаки натуралізму в романі Е. Золя «Кар’єра Ругонів». Висловлення учнями симпатій щодо героїв твору 8. О. Уайльд і його роман «Портрет Доріана Грея». Висловлення учнями міркувань про причини незвичайності твору, його моральні уроки 9. Підсумки й узагальнення вчителя Характеризувати літературний процесс ХІХ ст., його особливості та вершинні досягнення. Визначити свої читацькі симпатії. VI. Підсумки уроку Інтерактивна вправа «Займи позицію» (з обґрунтуванням) · Чи справді ХІХ ст. можна назвати «золотої добою» літератури? Можливо Вам це буде цікаво | |||||||||||||||||||||||
Переглядів: 7797 | |
Всього коментарів: 0 | |