Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків біології 7 клас |
Цілі уроку:
увести поняття систематики; розглянути основні
одиниці класифікації; познайомити із сучасною системою організмів. Обладнання й матеріали: таблиці та ілюстрації рослин, рослини в
горщиках, мохи, папороті, плауни (гербарій). Базові поняття й терміни: систематика, відділ, клас, порядок, родина,
рід, вид. Хід уроку І. Організаційний етап II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної
діяльності учнів Питання для бесіди 1. Які органи входять до
складу організму вищих рослин? 2.
Які органи є генеративними? 3.
Які органи є вегетативними? III. Вивчення нового матеріалу IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь
учнів Основний зміст теми: 1) будова, живлення, розмноження,
поширення і значення в природі, народному господарстві й житті людини
найважливіших представників основних груп рослин; 2) біологічні закономірності
індивідуального розвитку рослинних організмів; 3)
елементарні філогенетичні зв’язки на основі подібності й ускладнення будови
певної групи рослин порівняно з попередніми (ускладнення будови мохів порівняно
з водоростями; ускладнення папоротей порівняно з мохами), а також еволюційний
характер ускладнення рослинних форм. Необхідний для постановки спостережень і
дослідів матеріал заготовлюється завчасно, при цьому забезпечуються зберігання
і догляд за ним. Пам’ятка для вчителя 1. Підготувати демонстраційний
матеріал для першого уроку (квіткові рослини, голонасінні, папороті, мохи,
гриби). 2. За п’ять-шість днів до початку вивчення
теми «Бактерії» розпочати одержання культури сінної палички. Це слід робити
вчителеві разом з учнями в позаурочний час (спосіб одержання культури сінної
палички викладено в підручнику). 3. Для вивчення теми «Водорості»
потрібно наповнити дві склянки річковою або ставковою водою. Одну зі склянок
слід поставити в добре освітлене місце, іншу — у темне місце. Через 12–15
днів вода в склянці, що розміщалася на світлі, позеленіє: у ній міститимуться
різні одноклітинні водорості, у тому числі хламідомонади. У склянці, яка
стояла в темряві, зелених водоростей не виявиться. Виконати дослід доручають окремим учням, а під час
вивчення хламідомонади його демонструють у класі. 4. Закласти дослід зі з’ясування
природи лишайника. Для цього необхідно дрібно скришити лишайник (стінну
золотянку) і покласти його шматочки в банку з водою. Банку поставити в тепле
освітлене місце. Грибна тканина протягом місяця згниває, а зелені клітини
водорості вкривають стінки посудини. Різноманіття
рослинного світу Концепція уроку Це заняття є вступним до теми. Його мета
полягає в попередньому ознайомленні учнів з різноманіттям рослинного світу у
висхідному порядку — від нижчих рослин до вищих, у з’ясуванні відмінностей
між вищими та нижчими рослинами. Ознайомлення з різноманіттям рослинного світу
бажано здійснити з допомогою екскурсії (до ботанічного саду або музею
краєзнавства). Якщо поблизу школи немає ні ботанічного саду, ні музею
краєзнавства й екскурсія неможлива, слід провести класне заняття, використавши
для цього різноманітні натуральні й образотворчі наочні засоби навчання. Основний зміст
уроку Огляд різноманіття рослинного світу доцільно
почати з відомих учням квіткових рослин. Під час розгляду покритонасінних рослин необхідно
домогтися від учнів відтворення знань про основні ознаки цієї групи рослинних
організмів (наявність вегетативних і генеративних органів, клітинна будова, їх
функції, розподіл на класи, переважна кількість видів з-поміж рослин). Які рослини можна віднести до нижчих, а
які — до вищих? Після цього вчитель розповідає учням, що в
покритонасінних є найближчі й більш далекі в родинному відношенні групи
рослин. Звернувшись до розгляду окремих представників
нижчих рослин, учитель зазначає, що, крім листостеблових рослин, є
багатоклітинні й одноклітинні організми, в яких немає розмежування тіла на
органи. Це нижчі рослини. Учитель має вказати, що нижчі рослини, як
більш прості, виникли на Землі раніше за вищі, що листостеблові утворилися
природним шляхом з нижчих у процесі тривалого історичного розвитку (про що
учні більш докладно дізнаються наприкінці вивчення ботаніки). Запропонувати учням
сформулювати такі висновки: Рослинний світ величезний. Він включає як
одноклітинні, так і багатоклітинні організми й ділиться на дві групи: а) нижчі
рослини; б) вищі рослини. Нижчі рослини не мають розмежування на органи
тіла. Вищі рослини називаються листостебловими.
Вони мають вегетативні органи й органи розмноження. Найбільш
високоорганізованою групою серед них є покритонасінні рослини. Дати відповіді на питання Які рослини відносять до нижчих? Які рослини відносять до
вищих? Де можуть жити рослини? V. Домашнє завдання Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 2699 | |
Всього коментарів: 0 | |