Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків біології 7 клас |
Мета уроку: ознайомити учнів з
будовою різних насінин і плодів, з їх розмаїтістю. Обладнання й матеріали: гербарний
матеріал насінин і плодів, малюнки, фотографії або таблиці із зображенням
різних насінин і плодів. Базові поняття й терміни уроку: насіння, шкірка насіння, сім’ядолі, ендосперм,
зародок, насінний корінець, брунька, проросток, плід. Хід уроку І. Організаційний етап II. Актуалізація опорних знань і мотивація
навчальної діяльності учнів Питання для бесіди 1. Які рослини запилюються вітром? 2. Які тварини можуть запилювати рослини? 3.
З яких частин складається квітка? III. Вивчення нового матеріалу Будова насінини ід час вивчення будови насінини зазвичай розглядають будову насіння рослин
з великими зародками й добре видимими їхніми окремими частинами (на прикладі
насіння квасолі, гороху, бобів, кукурудзи та пшениці). Учитель роздає учням сухі й набухлі насінини та пропонує виконати таке
завдання: розглянути зовнішню будову насінин, порівняти їх, знайти рубчик,
а в набухлої насінини шляхом натискання на неї виявити сім’явхід (із
сім’явходу виділяються пухирці). Відповісти на запитання: що проникає через
сім’явхід усередину насінини? Учні продовжують знайомитися з будовою насіння
дводольних рослин. Учитель показує їм на таблиці або малюнку на дошці, де і як
слід надрізати шкірку насінини та як зняти її із зародка. Учні знімають шкірку
насінини і знаходять зародок. Розглядають шкірку, визначають її міцність і
щільність (на дотик, розрив), розповідають про її значення. Потім учні
рознімають сім’ядолі зародка й виявляють зародковий корінець, стеблинку і
бруньку з листочками. Кращому вивченню зовнішньої будови частин зародка
допомагає розгляд їх у лупу й на таблиці. Вивчення насіння однодольних рослин проводиться на зернах пшениці, жита або
кукурудзи. Учні важко засвоюють будову насіння однодольних рослин. Труднощі їх
вивчення полягають у тому, що плодова оболонка зрослася зі шкіркою насіння;
частини зародка в однодольних рослин (пшениці та ін.) маленькі, слабко
диференційовані одна відносно одної. Ці труднощі можна подолати, застосувавши
нижчеописану методику. Учні в зошитах знаходять схему розподілу плодів на групи, розглядають її та
відповідають на такі запитання: — На які дві групи поділяються сухі плоди за
кількістю в них насінини? — До якої групи належить плід квасолі та як
він називається? — До якої групи належать плоди соняшника і
пшениці? — Як вони називаються і чим відрізняються
одна від одної? Після цього вчитель розповідає про будову зерна пшениці з використанням
таблиці, моделі й виконанням схеми на дошці. Учні записують у зошиті схему будови насіння пшениці. Насіння пшениці (плід — зернівка) Для перевірки правильного осмислення співвідношення між частинами насінини
учні розповідають за таблицею про її будову. Правильними відповідями слід
вважати такі, в яких були названі шкірка й зародок, а потім уже зазначені
частини зародка. Для закріплення засвоєння поняття «зародок» учитель пропонує учням за проростками квасолі визначити, з яких частин
зародка розвинулися органи. З метою формування нових понять «дводольні рослини» й «однодольні рослини»
учитель дає завдання: розглянути в зошиті схему будови насінини квасолі та
порівняти її зі схемою будови насінини пшениці, після чого підготувати
відповідь на запитання: — У чому полягає відмінність у будові
насінини квасолі й зерна пшениці? — У чому полягає подібність у будові насінини
квасолі й зерна пшениці? Вислухавши відповіді учнів і підкресливши головну
відмінність — наявність у насінини квасолі двох сім’ядоль, а в зерна
пшениці — однієї сім’ядолі, учитель дає визначення поняттям «дводольні
рослини» й «однодольні рослини». Для закріплення знань про поділ квіткових рослин на дві великі групи
(класи) учні виконують завдання уважно розглянути будову набухлої насінини
гороху, соняшника, редьки, кукурудзи, жита, вівса й визначити, які з них
належать до класу Дводольні та класу Однодольні й чому. Поняття «дводольні» можна
дати на уроці після розгляду насінини квасолі, ознайомивши учнів з насінням
інших рослин цього класу. У такий же спосіб можна здійснити формування поняття «однодольні» на другому уроці. Удома учні проводять спостереження за розвитком проростка з насіння пшениці.
Для цього вони кладуть набухлі зерна пшениці в банку, в якій уже проросло
насіння квасолі, між її стінкою і промокальним папером і спостерігають, яка
частина зародка першою рушає в ріст, що відбувається з іншими частинами зародка
й ендоспермом, порівнюють розвиток проростка дводольних і однодольних рослин,
відзначають відмінності. За підручником і записами в зошиті повторюють матеріал
про будову насінини квасолі та зерна пшениці. IV. Узагальнення, систематизація й контроль
знань і вмінь учнів Дати відповіді на питання Чи відрізняються за будовою насінини різних рослин? Які рослини називають однодольними? Які рослини називають дводольними? V. Домашнє завдання Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 4359 | |
Всього коментарів: 0 | |