Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків біології 7 клас |
Цілі уроку: ознайомити учнів з особливостями розмноження рослин спорами на прикладі
папороті; вивчити значення цього виду розмноження для рослин. Обладнання й матеріали: постійні
препарати спорангіїв папороті, мікроскопи, гербарні зразки папоротей, таблиці
із зображенням життєвих циклів спорових рослин. Базові поняття й терміни уроку: папороть, спорофіт, гаметофіт, спори,
спорангії, чоловічі й жіночі органи статевого розмноження (антеридії й
архегонії). Хід уроку І. Організаційний
етап II. Актуалізація
опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів Питання для бесіди 1. Які типи
вегетативного розмноження можна виділити? 2.
Що таке бульба? 3.
Як правильно розмножувати рослини з допомогою живців? 4.
Які способи розмноження рослин, крім вегетативного, вам відомі? III. Вивчення
нового матеріалу Використовуючи малюнок і таблицю розмноження папоротей, учитель розповідає
про розмноження з допомогою спор. На малюнку та в гербарії необхідно знайти
пучки дрібних «мішечків» на нижньому боці листка папороті. Ці «мішечки»
називаються спорангіями, а їхній уміст — спорами. В одному спорангії
папороті може міститися величезна кількість дрібних спор. Для того щоб підвести учнів до відповіді на запитання, яку роль відіграють
спори в житті папороті, учитель розповідає про особливості її розмноження. Спори висипаються з дозрілих спорангіїв і потрапляють у ґрунт. Потрапивши у
вологий ґрунт, спора проростає. Рослина, що виросла зі спори, являє собою
маленьку, розміром з десятикопієчну монетку, зелену пластинку, схожу на серце
(заросток). Це цілком самостійний організм. Він здатен до фотосинтезу, на
нижньому його боці розміщуються вирости, що складаються з ланцюжків
клітин — з їх допомогою він одержує з ґрунту воду й мінеральні речовини. Якщо не знати, що
цьому організму дала життя спора папороті, неможливо повірити, що перед вами
його нащадок. Слід особливо звернути увагу учнів на зовнішні відмінності між папороттю й
рослиною, що з’явилася на світ у результаті розмноження спорами. Чи є відмінності
в їх внутрішній будові? Щоб відповісти на це питання, з’ясуємо, що являє собою
спора, з якої виросла «зелена пластинка». Як і будь-яка інша клітина папороті, спора утворилася в результаті поділу
клітини її твірної тканини. Однак процес поділу такої клітини відрізняється від
звичайного. Під час утворення спор материнська клітина ділиться не на дві, а на
чотири частини. Отже, з однієї материнської клітини утворюється чотири спори. Спора — особлива
клітина організму папороті. Вона відрізняється тим, що в її ядрі міститься
лише половина тієї кількості хромосом, що перебуває в ядрах кожної з інших
клітин організму. Інакше кажучи, у будь-якій клітині цього рослинного організму
міститься удвічі більше хромосом, ніж у клітині-спорі. Біологи говорять так:
спори — це клітина з одинарним набором хромосом, а решта клітин містить
подвійний набір хромосом. Клітини з одинарним
набором хромосом називають гаплоїдними, а клітини з подвійним набором —
диплоїдними. Спори — це єдині
гаплоїдні клітини в організмі папороті. Потрапивши у вологий і теплий
ґрунт, спора ділиться так само, як і всі інші клітини папороті. З однієї
гаплоїдної клітини-спори утворюється безліч клітин нового організму —
«зеленої пластинки». Усі його клітини є гаплоїдними. Цим і відрізняється
організм-нащадок від організму-предка папороті, в якого всі клітини диплоїдні. Розглянувши будову заростка, необхідно підвести учнів до розуміння
біологічної ролі нестатевого розмноження. Для цього розглядають будову органів
статевого розмноження, утворення сперматозоїдів і яйцеклітин (гамет), умов,
необхідних для запліднення, — злиття гамет. Зигота відразу ж після
запліднення починає ділитися, утворюючи зародок нової рослини. Утворення гамет, їх злиття в зиготу й утворення зародка нового організму
називають статевим розмноженням. Рослині, на якій утворюються статеві клітини,
біологи дали особливу назву — гаметофіт, що означає «той, що вирощує
гамети». Функція гаметофіта — участь у статевому розмноженні. Рослину, на якій утворюються спори, називають спорофітом — «той, що
вирощує спори». Спорофітом є рослина, яку ми зазвичай називаємо папороттю.
Розмноження з допомогою спор називають нестатевим розмноженням. На завершення уроку вчитель розповідає про те, що нестатеве розмноження
спорами, за якого утворюються окремі особини — рослини-гаметофіти,
властиво не тільки папоротям, але й багатьом іншим видам (групам) рослин. Серед
них водорості, мохи, плауни, хвощі — групи рослин, з якими ви
познайомитеся пізніше. IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань
і вмінь учнів Дати відповіді на питання Навіщо рослинам потрібні
спори? Що таке спорофіт? Що таке гаметофіт? V. Домашнє завдання Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 3035 | |
Всього коментарів: 0 | |