Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків біології 7 клас |
Цілі уроку: ознайомити учнів з основними ознаками живого,
властивими рослинній клітині, процесами життєдіяльності в рослинній клітині,
роллю оболонки, ядра, плазматичної мембрани, пластид і вакуолей у клітині,
живленням і диханням клітин, рухом цитоплазми, зв’язком між клітинами,
розподілом і ростом клітин. Обладнання й матеріали: мікроскоп, устаткування для приготування тимчасових мікропрепаратів. Базові поняття й терміни уроку: клітина, живлення клітини, форма й розмір клітини. Хід уроку І. Організаційний етап II. Актуалізація опорних знань і мотивація
навчальної діяльності учнів Питання для бесіди 1. Хто відкрив рослинні
клітини? 2.
З яких основних частин складається мікроскоп? 3.
Які частини входять до складу рослинної клітини? III. Вивчення нового матеріалу Учитель повідомляє учням, що на минулому уроці вони розглядали готовий
препарат шкірочки цибулі. Препарат був пофарбований розчином іоду, інакше важко
було б розглянути окремі частини клітини. На цьому уроці вони розглядатимуть у
мікроскоп клітини шкірочки цибулі природного кольору, а також навчаться
готувати пофарбований препарат. Для цього кожному учневі необхідно виконати
перше або друге завдання з приготування препарату шкірочки цибулі, але
розглянути в мікроскоп їх обидва, порівняти видимість частин клітини. Завдання 1 Приготувати незабарвлений препарат шкірочки цибулі так, як його готували
для розглядання в штативну лупу (див. рис. у підручнику). Розглянути препарат у
мікроскоп. Чи видно частини клітини? Дати усну відповідь. Завдання 2 Приготувати пофарбований препарат шкірочки цибулі. Для цього необхідно
нанести на предметне скельце одну-дві краплі розчину іоду, покласти шкірочку
цибулі в розчин і закрити покривним скельцем. Розглянути препарат у мікроскоп.
Які частини клітини видно? Як вони розташовані одна відносно одної? Дати усну
відповідь. Після виконання завдання проводиться узагальнююча бесіда з класом за
запитаннями: — Як ви готували незабарвлений препарат
шкірочки цибулі? — Як готували пофарбований препарат шкірочки
цибулі? — Які частини клітини ви побачили в
мікроскоп? — В який колір вони забарвилися від іоду? — Яку частину клітини ви
не побачили в обох препаратах під мікроскопом? Відповідь на останнє питання дає підставу
поставити класу проблемні питання: — Чи в усіх клітинах рослини пластиди
безбарвні? — Чи багато пластид у клітині? — Де вони розташовуються в клітині? Далі вчитель говорить, що одержати відповіді на поставлені питання допоможе
виконання наступного завдання. Рух цитоплазми - найбільш доступне для спостереження життєве
явище клітини. На нього вчителеві й потрібно насамперед звернути увагу учнів.
При цьому слід пояснити значення руху цитоплазми в переміщенні речовин усередині
клітини та сусідніх клітин. Учням необхідно дати завдання: простежити
у фільмі, в якому напрямку рухається цитоплазма в клітинах, які частини
клітин вона захоплює під час свого руху, розглянути нитки цитоплазми, що
проходять крізь пори оболонки клітини, через які відбувається взаємозв’язок
клітин одна з одною. Завдання 3 Нанести на покривне скельце дві краплі води й покласти у воду невеликий
листок елодеї. Закрити листок покривним скельцем так, щоб не було пухирців
повітря. Розглянути препарат у мікроскоп. Що видно всередині клітини?
Розглянути всередині клітин хлоропласти, звернути увагу на їх розташування
уздовж стінок клітини. Освітити яскравою лампою препарат і через певний час
простежити рух хлоропластів усередині клітини по колу. Зробити припущення, що
може їх рухати? Ознайомлення з поділом і ростом клітин доцільно розпочати з постановки
проблемних питань: — Як відбувається ріст рослини? — Які при цьому настають зміни в клітинах
органів рослини? Зазвичай учні висловлюють припущення про збільшення розміру клітини, тобто
її ріст. Учитель відзначає, що таке пояснення не можна вважати цілком
правильним. Так, якби ріст органів рослини виявлявся лише у збільшенні розмірів
їхніх клітин, то клітини були б дуже великими. Однак у переважної більшості
рослин клітини дуже дрібні й зовсім невидимі неозброєним оком. Після такого вступу вчитель розповідає про поділ і ріст клітин без
розкриття фаз і докладної характеристики клітинних структур, що беруть у них
участь. Він зазначає, що поділ клітини відбувається дуже складно й головну роль
у цьому процесі відіграє ядро. Після того як ядро поділилося на дві частини, усередині клітини утворюється
оболонка, що ділить материнську клітину на дві нові, молоді клітини. Знов
утворені клітини ростуть і досягають розміру дорослої, після чого самі
починають ділитися. У результаті поділу й росту клітин ростуть органи рослини. IV. Узагальнення, систематизація й контроль
знань і вмінь учнів Дати відповіді на питання Якої форми й розміру можуть бути клітини рослини? Що спільного в будові всіх рослинних клітин? Як саме здійснюється взаємозв’язок клітин та яке це має
значення в житті всього рослинного організму? V. Домашнє завдання Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 2822 | |
Всього коментарів: 0 | |