Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків української мови 7 клас |
Мета: удосконалювати
мовленнєво-мислительні вміння учнів усвідомлювати тему й основну думку тексту,
тип і стиль мовлення почутого; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння
здійснювати типологічний, композиційний і змістовий аналіз художнього тексту
розповідного характеру з елементами опису зовнішності людини, сприймати текст,
розуміти його, докладно відтворювати, використовуючи
виражальні авторські засоби. Тип уроку: урок
розвитку комунікативних умінь. ХІД УРОКУ І.
Організаційний момент ІІ.
Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку ІІІ.
Робота з текстом переказу (підготовча робота до письмового докладного переказу) Сприймання на слух тексту учнями Ø
Прослухати
уривок з оповідання Анатолія Дрофаня «Роман Курочка». Визначити тип мовлення
тексту. Довести, що висловлювання поєднує два типи мовлення. РОМАН
КУРОЧКА На крутому березі Дністра стоїть невелике село Берізки. У
тих Берізках і живе учень п’ятого класу Роман Курочка. Хлопець він на вигляд не
дуже показний: невисокий, худорлявий, кирпатий, з гарними темно-сірими очима. А
русяве волосся на голові за літо так вигорає на сонці, що стає білим-білим. Груди
і плечі вузькі. Роман був найменшим у класі. Вийдуть учні на фізкультуру,
вишикуються в одну лінію, плече до плеча, то Курочка найостанніший. А коли
йдуть строєм, Микола Перегуда, що був у класі найвищим, озирнеться та
насмішкувато й кине: — Ей, Романе, ноги вище піднімай! І весь клас так і зайдеться сміхом. Узагалі той Перегуда не давав бідному Курочці спокою.
Високий, здоровий, він, бувало, штовхне хлопця в плече: — Ти, Романе, навіть не курочка, а справжнісіньке курча. Роман мовчки зносив ті глузування Перегуди. Та й що міг
сказати, коли на зріст він був якраз тому під руки. Тільки одного разу не
втерпів, стиснув кулаки і тремтливим голосом сказав: — Ну почекай, ми ще з тобою поквитаємось…— і, певно, в ту
хвилину Романові дуже хотілося бути більшим і сильнішим за Перегуду. Жили Роман з матір’ю на березі Дністра.
Невелика їхня хата у садочку стояла над дорогою, а кінець городу спускався до
самісінької води. І влітку, поки мати працює в колгоспі, хлопець усе біля
річки: то рибу ловить, то ятери сушить, то весло струже або смолить свою
плоскодонку. А то збере цілу ватагу таких хлопців, як сам, та все проводить з
ними змагання. І тут Роман виявився таким майстром, що випередити його
ніхто не міг. Він так спритно вимахував руками і перебирав у воді ногами, що й
справді був схожий на прудку рибину (За А. Дрофанем, 256 сл.). Бесіда
за змістом тексту Ø
Визначити,
про що розповідається в тексті. З’ясувати тему й основну думку висловлювання. Ø
Назвати
учасників мовленнєвої ситуації. Дати їм характеристику. Ø
Чому
Романа називали справжнім курчам? Ø
Хто не
давав бідному Курочці спокою? Ø
У чому
виявився Роман майстром? Ø
Визначити
мікротеми висловлювання. Скласти план. Орієнтовний
план 1. Роман Курочка — житель села Берізки. 2. Найменший у класі учень. 3. Глузування Перегуди. 4. Улітку все біля берега Дністра. 5. Спритність Романа. Ø
Виділити
в тексті опис. Мовностилістичний аналіз тексту Ø
Виділити
в тексті опис Романа Курочки. (Невисокий на зріст, худорлявий, кирпатий, з
гарними темно-сірими очима. А русяве волосся на голові за літо так вигорає на
сонці, що стає білим-білим. Груди і плечі вузькі). Ø
Дібрати
синоніми до слова показний. (Видний, солідний, презентабельний, ставний,
статечний, імпозантний). Ø
На що
був схожий Роман? (На прудку рибину). Ø
Пояснити
лексичне значення слова ятери. (Ятери — риболовче знаряддя у вигляді сітки,
натягнутої на обручі, що їх установлюють на дні водойм). Повторне
читання тексту Учні уточнюють, чи правильно вони запам’ятали
послідовність розповіді, відзначають виражальні прийоми, використані автором в
описі зовнішності людини. ІV. Письмовий переказ тексту V. Узагальнення зробленого на уроці VІ. Домашнє завдання Скласти розповідь з елементами опису
зовнішності вашого друга (подружки). Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 73803 | Коментарі: 15 | |
Всього коментарів: 15 | 1 2 » |
| |
1-10 11-14 | |