Головна » Статті » Вчителю початкових класів » Конспекти уроків читання 4 клас |
Урок 43. В. Сухомлинський «Як Павлик списав у Зіни задачу»; «Найкраща лінійка» Мета: вчити орієнтуватися у структурі тексту; формувати вміння визначати головну думку твору; давати характеристику головних дійових осіб, порівнювати вчинки і поведінку персонажів; розвивати зв’язне мовлення; виховувати віру у свої сили. Обладнання: портрет В. Сухомлинського, виставка книг автора. Хід уроку І. Організаційний момент II. Повідомлення теми уроку — Пригадайте, що ви знаєте про Василя Сухомлинського. Чим особлива його творчість? — Сьогодні ми ознайомимось з новими творами В. Сухомлинського, в яких він розповідає про випадки зі шкільного життя, коли у начебто звичайних ситуаціях розкриваються невідомі досі риси характеру дітей. III. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Як Павлик списав у Зіни задачу» 1. Робота над заголовком твору. — Прочитайте назву оповідання. Чи можете ви передбачити, про кого у ньому йдеться? Чому могла трапитися така ситуація, що Павлик списав задачу? 2. Виразне читання оповідання вчителем. — Де відбулися описані події? — Чому Павлик списав задачу у Зіни? 3. Словникова робота. 1) Прочитайте швидко, без помилок, змінюючи слова. У Зіна у Павлик над задача дія у зошит 2) Читання пірамідок слів «луною» за вчителем, потім — мовчки.
— Які слова є спільнокореневими? Доберіть спільнокореневі слова до слів помилка, почервонів. — Доберіть синоніми до слова стурбований (схвильований, збентежений, знервований). 4. Повторне читання оповідання мовчки. — Скільки дійових осіб у творі? Назвіть головних і другорядних персонажів. 5. Аналіз змісту твору. — Чому Павлик прийшов до школи стурбований? — Чому Павлик не розв’язав домашньої задачі? — З яким проханням хлопчик звернувся до Зіни? — Що він помітив у зошиті дівчинки? Чи сказав він про помилку Зіні? Поміркуйте, чому він так вчинив. — Які оцінки отримали діти за домашнє завдання? Прочитайте, як Зіна і Павлик відреагували на них. — Які риси характеру Павлика виявилися у його вчинку? — Як далі можуть скластися стосунки Зіни й Павлика? — Чи знайома вам ситуація, описана в оповіданні? Чи доводилось вам потрапляти у подібну ситуацію? Як вона роз’язувалась? 6. Читання оповідання за особами. — З якою інтонацією слід читати слова Петрика? (Схвильовано) — А Зіни? (З осудом, повчально) 7. Робота з ілюстрацією до оповідання. — Розгляньте малюнок до твору. Знайдіть і зачитайте уривок твору, який зобразив художник. IV. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Найкраща лінійка» 1. Підготовка до самостійного читання. письмові найкращі ручної кострубата гладенька праці лінійка роботи оцінки — Що спільного у словах кожного стовпчика? (Прикметники, іменники) — Утворіть словосполучення, з’єднавши слова двох стовпчиків. — Який іменник поєднався з двома прикметниками? Поясніть значення слова кострубата. (З нерівною поверхнею, шорстка) 2. Самостійне напівголосне читання твору або читання мовчки. 3. Повторне читання оповідання вголос. — Поспостерігайте за зміною настрою у хлопців. 4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання. — Які уроки згадує автор у творі? Що учні робили на кожному з них? — Яку оцінку отримав Роман за диктант? Який настрій мали хлопці на уроці рідної мови? — Прочитайте, які лінійки вийшли у кожного з хлопців на уроці праці. Як учитель оцінив їхні роботи? — Як змінився настрій у Миколи і Романа? — Які здібності виявили Микола і Роман? 5. Розвиток зв’язного мовлення. — Продовжте це оповідання ще кількома реченнями. (Наприклад, про те, як хлопці допомогли один одному підвищити свої оцінки з того предмета, який викликав у них певні труднощі.) V. Підсумок уроку — Поміркуйте, що автор схвалює, а що — засуджує у своїх творах. — Від чого автор намагається застерегти читача? До чого заохочує? VI. Домашнє завдання Читати, переказувати оповідання.
Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 7258 | |
Всього коментарів: 0 | |