Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Методика сучасного уроку » Продуктивний урок


Нестандартний урок у 8 класі з теми «ОКСИДИ,КИСЛОТИ,ОСНОВИ»
Нестандартний урок у 8 класі з теми
«ОКСИДИ,КИСЛОТИ,ОСНОВИ»
Цілі: узагальнити, закріпити, поглибити основні знання теорії: будова, класифікація назв, фізико-хімічні властивості, способи одержання оксидів, кис¬лот, основ; уміння й навички роботи з опорним конспектом; розв'язування різнорівневих роз¬рахункових та експериментальних задач; уміння працювати в парах за опитувальником, у групах; показати вміння працювати з додатковою літе¬ратурою з теми; переживати за свою роботу та роботу товаришів на уроці; працювати творчо, активно, розумом, душею і серцем. Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.
Форма проведення: урок-мандрівкау світ знань з теми «Оксиди, кис¬лоти, основи».
Обладнання: І. ТСО: «Лектор-2000» (кодокартка № І «Хі¬мія — наука чудес», кодокартка № 2 «Медик без належного пізнання, хімії досконалим бути не може» (М. В. Ломоносов), кодокартка № 3 «Еко¬логія — сходження до розуму»), магнітофон.
2. Дошка прикрашена малюнками, що відпові¬дають етапам мандрівки, розміщеним під номе¬рами.
3. На дошці — плакат (яскрава галявина радості
й успіху— рефлексивна галявина, на якій періо¬дично, поетапно вивішуються слова настрою: «по¬сміхніться», «молодці», «творіння», «успіхів!»).
4. У кабінеті — виставка творчих робіт, реклам
учнів з теми.

ХІД УРОКУ
I. Мотиваційний аспект (тема, цілі, задачі)
II. Робота вчителя й учнів відповідно до атестаційного
листа, де зазначені види навчальної діяльності, дидактичні
прийоми, форма, час, максимальна кількість балів тощо
Атестаційний лист з теми «Оксиди, кислоти, основи» учня 8 класу

Види навчальної діяльності Дидактична форма, прийом Час, хв Максималь¬на кількість балів Кількість балів Рівень знань


І Робота за опиту-вальником (збирає¬мо знання в рюкзак) Робота в парах 6 10

2 Розминка розуму (біжимо стежиною знань) Фронтальне опитування з теми 6 1 бал за від¬повідь
3 Розв'язування роз-рахункових задач «Чудесна галявина» Розв'язування різнорівневих задач 7 11
4 «Щасливий випа¬док» («привал») Конкурс-ерудит 5 1 бал за від¬повідь
5 Відновлення ОК «Біля водоспаду» Самостійна робота за варіантами (1-3 в.) 7 11
6 Розв'язування екс-периментальних задач («Чарівна галявина») Розв'язування різнорівневих експеримен-тальних задач 7 11
7 «Життя, екологія, медицина — хімія» Інтелектуаль-ні її і конкурс 6 1
Робота груп — «Хі¬мічний обід» Групова робота 7 10 балів групі пере-можців
9 Творчість: а) захист реклам; б) казки, вір¬ші, за зведеннями МВС Індивідуальна робота учнів 10 11
10 Підбиття підсумків «Шлях додому» Рефлексія вчи¬теля й учнів 5
11 Самооцінка 3 !
12 Твій рівень знань
III. Окремі види навчальної діяльності на уроці УСЗ
1. Робота за опитувальником (6 хв)
Учні проводять опитування в парах за опитувальником і виставля¬ють один одному оцінний бал в атестаційний лист.
Опитувальник
1) Оксид —це...
2) Класифікація оксидів.
3) Формула й назва оксидів у природі.
4) Формула й застосування оксидів.
5) Кислоти — це...
6) Класифікація кислот.
7) Назвіть кислоти: Н3РО4, НNO3, НВ2, НІ, Н2СО,.
8) Індикатори на кислоти.
9) Якісна реакція на хлоридну кислоту. (Напишіть рівняння реакції.)
10) Закінчіть рівняння, укажіть тип реакції:

11) Кислоти в природі: формули, назви.
12) Основи —це...
13) Класифікація основ.
14) Допишіть рівняння:

2. Розв'язування розрахункових задач (7 хв)
А. Обчисліть масу, об'єм (за н. у.) та кількість речовини водню, не-обхідного для відновлення 12 г свинцю з його оксиду. (11 б.)
Б. Який об'єм (н. у.) і маса газу кисню потрібно витратити на зрі¬дження 2,3 г натрію, що містить 10 % домішок? (9 б.)
В. Який об'єм кисню витратиться на спалювання 6,4 г міді, якщо утвориться купрум (ІІ) оксид? (56.)
3. Відновлення опорного конспекту (ОК) (7 хв)
Варіант І — ОК «Оксиди».
Варіант II — ОК «Кислоти».
Варіант III — ОК «Основи».
4. Розв'язування експериментальних задач (7 хв)
Здійсніть перетворення, виконавши їх практично, напишіть рівнян¬ня, вкажіть тип реакції.

5. ХІМІЧНИЙ обід (робота в групах) (5 хв)
На дошці намальовано три колби, що наповнюються формулами окси¬дів, кислот, основ, які по черзі, естафетно пишуть учні з груп; виграє та група, яка за 5 хв правильно напише якнайбільше формул. Умова: не мож¬на повторювати формули та обов'язково давати назви формул речовин.
6. «Щасливий випадок» (5—6 хв)
1) Найпоширеніший оксид у природі.
2) Залізо виплавляють із залізної руди, основний склад якої стано¬вить...
3) Глина і пісок містять оксид...
4) Рубіни й сапфіри містять оксид...
5) Оксиди, що беруть участь у фотосинтезі.
6) Індикатори на кислоти.
7) Кислоти, що зумовлюють кислий смак овочам, фруктам, продуктам харчування.
8) Поширення кислот у природі:
а) Н2СО3 (мінеральні води: Боржомі, Свалява, Нарзан, Трускавець);
б) НС1 (входить до складу шлункового соку);
в) Н2S (мінеральна вода: Сочі, Немирів, Мацеста);
г) НNO3 і Н2SO4 (кислотні дощі).
9) Учений, що відкрив ряд активності металів, його зміст.
10) Реакції між оксидом металу й кислотою — це...
11) Індикатори на лупі...
12) Експериментальний спосіб відрізнити А£ від 2п.
13) Чому яблуко на зрізі буріє?
14) Як експериментально довести, що виданий розчин — кислота?
15) ТБ під час роботи з лугами, кислотами.
16) Як довести експериментально, що виданий розчин — хлоридна
кислота?

7. Інтелектуальний конкурс з теми «Оксиди, кислоти, основи + екологія + медицина = життя» (6хв)
Через кодоскоп висвітлюється кодокартка «Медик без належно¬
го пізнання хімії досконалим бути не може» (А/. В. Ломоносов).
Оксиди, кислоти, основи й медицина:
а) SO2— сульфур (ІУ) оксид — дезінфекція мікроорганізмів; зни¬щення цвілевих грибків тощо;
б) СО2 — карбон (ІУ) оксид — анестезія, припікаюча дія, лікування
бородавок, вовчого лишаю;
в) SіО2 — силіцій (IV) оксид— кварц застосовують у генераторах
ультразвуку, із кварцового скла виготовляють оптичні прилади,
медичні лампи для ультрафіолетового опромінення; високотем¬пературні термометри;
г) МgO — магній оксид: чистий оксид— «магнезія» використову¬
ється для лікування підвищеної кислотності шлунка, як пронос¬
не, засіб у разі опіків, отруєння кислотами та ін.;
д) ZnО — цинк оксид — основа зубних цементів;
є) НgО — меркурій оксид— мазі, що використовуються для ліку¬вання очей, шкіри;
ж) НС1 — хлоридна кислота — в разі зниженої кислотності шлунка;
з) HNO3, — нітратна кислота використовується для виробництва
ліків; у складі нітрогліцерину (у разі серцевих захворювань);
и) Н3РО4 — ортофосфорна кислота— за зниженої кислотності
шлунка замість хлоридної кислоти; к) Н,ВО, — борна кислота — антисептик; л) КОН — калій гідроксид — у хірургії для припікання;
м) Са (ОН)2 — кальцій гідроксид — проти опіків, протиотрута в разі
отруєння сульфатною кислотою;
н) NHuОН — амоній гідроксид — нашатирний спирт.

3) «Оксиди, кислоти, основи й екологія»
Висвітлюється кодокартка: «Екологія — сходження до розуму» (А. КонанДойл).
а) SО2 і NО2 — утворення кислотних дощів.
б) СО2 — наркотично впливає на людину, подразнює шкіру, при¬
гнічує центр дихання; спричинює підвищення адреналіну та
зменшення амінокислот.
в) СО — карбон(ІІ) оксид, або чадний газ,— сполучається з білком
крові гемоглобіном у 200-300 разів швидше, ніж кисень, спричи¬няючи анемію, голодування клітин, смерть.
г) кислоти — їдкі, кислі; спричиняють опіки, роз'їдають тканини,
папір; пари кислот дуже отруйні. Користуватися дуже обережно.
д) луги — їдкі; берегти шкіру й очі від потрапляння лугу!
8. Рефлексія вчителя й учнів
1) На початку уроку вчитель пропонує учням визначити рівень
своєї підготовленості, настрою на роботу за допомогою кольоро¬вих колбочок:
червона колбочка — гарний настрій, упевненість у високому рів¬ні знань;
синя колбочка — достатній рівень, є невпевненість в одержанні достатнього результату;
жовта колбочка — орієнтація на середній рівень. Учні на пропозицію вчителя по черзі прикріплюють свою кол¬бочку на рефлексивну галявину «Радості й успіху».
2) Наприкінці уроку вчитель повторно проводить рефлексію з ви¬
значення очікуваного результату— рівня знань за підсумками
проведених робіт, пропонує поміняти колір колби...
У підсумку весь клас і вчитель бачать підсумкову рефлексію: чим яскравіша галявина, тим вищий загальний рівень знань за само¬оцінкою учнів.
3) Учитель підбиває підсумок всього уроку та окремих видів на-вчальної діяльності; говорить про перевагу кольорових колбо¬чок...
Якщо забарвлення галявини самооцінки учнів збігається із за-барвленням галявини вчителя — це відмінний результат!

4) Учитель проводить з учнями рефлексію за методом незакінченого речення:
а) Чи цікаво тобі було на уроці...
б) Що було найбільш захоплюючим...
в) Що тобі далося легше, складніше ...
г) Над чим тобі потрібно ще попрацювати...
д) Знання, які ти одержав сьогодні, потрібні тобі...
• для життя...
• у медицині...
• для екології...
є) Що б ти порадив товаришам...
ж) Твої побажання вчителю, групі, класу...
з) Як би ти оцінив свою роботу, роботу групи, класу на уроці...
и) Зроби комплімент, дай добру пораду собі, товаришам...
к) Посміхніться собі, одне одному, вчителю; якщо ви задоволені собою, підніміть дві руки; якщо задоволені роботою на уроці — лясніть один раз, якщо задоволені роботою класу — лясніть двічі, уроком — тричі.
5) Учитель дякує класу й бажає успіхів, творчості, радісних знахі¬док, вивішуючи слова настрою на рефлексивну галявину «Радос¬ті й успіху!».

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Продуктивний урок | Додав: Альбіна (04.04.2012) | Автор: Стеблина Альбіна Миколаївна E
Переглядів: 3126 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]