Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків української мови та літератури |
Загадка як вид усної народнї творчості. Види загадок.
Конспект уроку з української літератури в 5 класі за темою «Загадка як вид усної народної творчості. Види загадок» Автор: Сташевська Ірина Євгенівна, учитель української мови та літератури Донецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №106 Донецької міської ради Донецької області Мета: познайомити учнів із фольклорним жанром загадки, видами загадок, способами їх складання; розвивати допитливість, спостережливість, кмітливість, логічне мислення, творчі здібності під час самостійного складання загадок; виховувати повагу до народної мудрості, що відображена в загадках. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Обладнання: презентація, схема «Художня форма загадок», малюнки із зображенням тварин. Хід уроку І. Організаційний момент. Ось і пролунав дзвінок. Треба починати нам урок. Все готуємо швиденько І сідаємо рівненько. ІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація. - Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися зі світом мудрості й фантазії українського народу, що відобразився у фольклорних творах. Мудрість нашого народу підкреслюють цікаві міфи, легенди, казки, які нещодавно кликали нас у мандри, вчили бути добрими, сміливими, мудрими. - Чи знаєте ви, як раніше перевіряли на мудрість? А відповідь проста: робили Це за допомогою загадок, зовсім невеличких творів, але уявіть, яких непростих, якщо ними перевіряли на мудрість. На сьогоднішньому уроці ми потрапимо з вами у світ загадок, визначимо, як побудована загадка, на які теми раніше складали загадки, відгадаємо багато загадок, перевіривши себе на мудрість, і навіть побудемо в ролі творців- мудреців – спробуємо придумати свої загадки. ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. - Жанр загадки не є для вас зовсім новим. Загадки ви знаєте і любите відгадувати ще з дитячого садка. Зустрічалися з жанром загадки вже й на уроках літератури. Пригадайте, коли? (Загадки відгадувала Маруся з народної казки «Мудра дівчина»). - Так. Недаремно вона має таку назву, адже проста сільська дівчина відгадала всі панські загадки, виявивши розум, кмітливість, винахідливість. ІV. Вивчення нового матеріалу. 1. Розповідь вчителя. - Згодом загадки втратили свою роль перевірки на мудрість і стали використовуватися як один із видів культурних розваг на весіллях, вечорницях, хрестинах. Після пісень, веселих жартів люди загадували один одному загадки. У наш час цей жанр фольклору також популярний у народі. Існують не тільки давні, а й нові загадки, що створюють наші сучасники. Український поет Дмитро Білоус навіть придумав вірш-загадку про загадку. Послухайте його уважно і подумайте, що представляє собою загадка , як вона побудована? Я вам нею натякаю, нею думать спонукаю, щоб кмітливий врахував, що я нею приховав, вас морочачи навмисне, і тоді відгадка зблисне. (Учні висловлюють свої припущення щодо змісту загадок, їх будови: у загадках приховується певний предмет, натякається на нього, застосувавши кмітливість, треба знайти відгадку). 2. Читання визначення загадки за підручником. Виписування визначення в зошити. Загадка – влучне, образне запитання, в якому натякається на відповідь, або прихований опис предметів і явищ, який потребує відповіді. 3. Доповнення вчителя про метафору в загадках. - Таким чином, у загадках специфічно описується предмет, явище, які треба розгадати через ознаки інших, подібних або протилежних. Такий опис називається метафоричним. Наприклад, наш народ придумав такий метафоричний опис риби в загадці: «Їхала пані в срібнім жупані, а на тім жупані – латка на латці». 4. Робота за схемою «Художня форма загадок». - Які художні форми може мати загадка? Наведіть приклади. - За допомогою якого художнього засобу створюється метафоричний опис? - Як ви розумієте прямий опис у загадці? - Яка художня форма загадки, на вашу думку, є найцікавішою? 5. Відгадування загадок за підручником. - Яка із загадок вам сподобалася найбільше? Чому? - Яку художню форму мають загадки? Даючи відповідь, звертайтесь до схеми «Художня форма загадок». 6. Відгадування математичних загадок. Несподіванка на уроці – лист від пані Математики. - А тепер відгадайте мою загадку: Цариця цифр, знаків, чисел я, А звуся просто ... математика. - Діти, в моїх руках – лист від пані Математики, яку вже давно величають царицею наук. Прочитаймо, що вона нам пише. Доброго дня, дорогі п’ятикласники! Я вже давно знаю, що на уроках літератури ви вивчаєте цікаві фольклорні твори: казки, легенди, загадки. Мені особливо подобаються загадки, адже вони розвивають в людині допитливість, спостережливість, кмітливість. Тому я придумала і свої, математичні загадки, які з великим задоволенням надсилаю вам для розгадування.Їхній зміст пов’язаний із числами, математичними діями та величинами:часом, вагою, довжиною, об’ємом. Відгадки в моїх загадках – це, безперечно, числа. Сподіваюся, що ви вдало розгадаєте їх, добре помисливши і виявивши спостережливість та кмітливість. Бажаю вам успіхів! До побачення! Пані Математика. Об’єднання учнів у групи для відгадування математичних загадок. - Діти, щоб легше було відгадати математичні загадки, об’єднаймося у групи. (Учні за розрахунком об’єднуються у 3 – 4 групи). Учитель роздає кожній групі аркуші з математичними загадками, на розгадування однієї загадки відводить хвилину. Математичні загадки 1 загадка. Оленка живе в будинку з татом, мамою, сестрою, одним песиком, двома котиками, двома папужками, чотирма рибками. Скільки мають ніг усі вони разом?(Разом 24:Оленка має дві ноги, тато – дві ноги, мама – дві ноги, сестра – дві ноги, один песик – чотири ноги, два котики – вісім ніг, два папужки – чотири ноги). 2 загадка. Скільки місяців у році містять 30 днів? (11: у році є 12 місяців. Лише один із них містить менше, ніж 30 днів. Це місяць – лютий). 3 загадка. Данило хоче наповнити водою з річки бочку, в яку вміщується 4 відра води. За кожен похід від річки до бочки він несе одне повне відро. Але по дорозі він розхлюпує половину води. Скільки походів від річки до бочки йому треба зробити?(8: за два походи до річки Данило зможе принести лише одне відро води. Для того, щоб наповнити всю бочку, йому треба вісім разів піти до річки). 4 загадка. Яка найменша можлива кількість дітей у сім’ї Тараса, якщо відомо, що кожен із дітей має принаймні одного брата і одну сестру? (Разом у сім’ї принаймні 4 дітей: дівчинка повинна мати сестру, отже, їх принаймні двоє; а хлопець повинен мати брата, отже, їх теж щонайменше двоє). - І математичні загадки зуміли разом відгадати! Молодці! V. Творча робота у групах – складання загадок. - Діти, давайте спробуємо придумати свої загадки. Учитель роздає кожній із чотирьох груп завдання на картках. 1 група 1. Придумайте загадку, використавши такі метафори: Очі – дві зірки, брови – два серпи, знаходяться – сяють. 2. Запишіть її в зошит, правильно оформивши. 2 група 1. Придумайте загадку, використавши такі метафори: Крейда – білий зайчик, дошка – чорне поле, пише – скаче. 2. Запишіть її в зошит, правильно оформивши. 3 група 1. Придумайте загадку, використавши такі метафори: Місяць-молодик – золотий серп, нічне небо – темний луг, знаходитися – загубитися. 2. Запишіть її в зошит, правильно оформивши. 4 група 1. Придумайте загадку, використавши такі метафори: Небо – синій килим, зорі – жовті зерна, знаходяться – посіяні. 2 .Запишіть її в зошит, правильно оформивши. Після виконання творчої роботи кожна група знайомить із складеню загадкою. VІ. Підсумок уроку. 1.Бесіда. - Який твір називається загадкою? - Який художній засіб лежить в основі загадки? - Яку художню форму можуть мати загадки? - На які теми складали загадки? - Які якості допомагають людям придумувати ці твори? - Які здібності треба виявляти під час розгадування загадок? - Яка загадка вам сподобалася найбільше? Чому? - Чим математичні загадки відрізняються від фольклорних? А чим вони схожі? 2. Заключне слово вчителя. - Молодці, діти! Сьогодні ви багато дізналися про загадки, їх художню форму, вчилися самостійно складати ці мудрі твори. На цьому наше знайомство із загадками не завершується, бо ми будемо ще вивчати й літературні загадки, створені Л. Глібовим та іншими письменниками. Продовжите роботу над загадками і вдома. VІ. Домашнє завдання. Обов’язкове: Вивчити напам’ять кілька загадок. За бажанням: Придумати різними способами загадки «Шкільне приладдя», «Тварини», «Квіти». Література 1. Білоус Д. Г. Диво калинове; Чари барвінкові: Вірші: Для мол. та серед. шк. віку. – К., 1994. – 205 с. 2. Добосевич А. С., Добосевич М. С., Кокорузь Р. Є., Трущак Х. Р. Міжнародний математичний конкурс «Кенгуру – 2005»: Інформаційний вісник. – Львів – 2005. – 67 с. 3. Лукавенко Т. В. – Українська література: Різнорівневі завдання. 5 клас – Харків. – 2004. – 80 с. Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 5915 | |
Всього коментарів: 0 | |