Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків української мови та літератури


Урок розвитку зв'язного мовлення. Вільне спілкування: «Чому любов одвічна таїна?» (за мотивами повісті М. Коцюбинського «Тіні забутих предкі
Тема: Урок розвитку зв'язного мовлення. Вільне спілкування: «Чому любов одвічна таїна?» (за мотивами повісті М. Коцюбинського «Тіні забутих предків»).
Мета: Домогтися осмислення філософських категорій життя і смерті на сторінках повісті «Тіні забутих предків», порівняти бачення даної проблеми у її творах інтимної лірики інших письменників, власне учнів. Розвивати вміння дітей правильно, чітко, послідовно висловлюватись; їх філософське мислення, життєві компетенції; самостійно працювати з літературою. Виховувати почуття гідності, людяності, вміння любити по-справжньому, віру в свої творчі можливості.
Хід уроку

Зустрічаймось. Вітаймося словом,
Погляд – в погляд, і в руку – рука.
Ми приходимо в світ для любові.
Все, що інше, - неправда гірка.
Ганна Чубач

І. Оголошений теми, мети та завдань уроку, мотивація навчання школярів.
Звучить повільна музика.
1. Вступне слово вчителя. Сьогодні ми поговоримо не лише на літературні теми, а й згадаємо про світле й прекрасне почуття — любов. Звернімося до теми вічної, актуальної як тисячу років тому, так і тепер. Торкнімося серцем і душею високого почуття, яке змінює цілий світ і нас у ньому, робить людей кращими, добрішими й благороднішими.
2. Елемент інсценізації. (Відбувається діалог між дівчиною та літньою жінкою).
Дівчина.
Мамо, від чого сонце в небі сяє,
Чому так скрипка ніжно грає?
Скажи, матусю, для людини,
Що є незвідані глибини?
Мати.
Звичайно, доню, є одна
Таємна, чиста глибина.
Це ніжність лугу, шум дібров.
Це дар небесний, це любов.
Дівчина.
А що таїться в цьому слові?
Мати.
Все починається з любові;
І зір бентежне мерехтіння,
Душі до ніжності стремління,
Людини кожної буття
Й твоє, дитинонько, життя...
II. Основний зміст роботи.
1. Актуалізація опорних знань.

1. Тренінг «Роздуми вголос»
 Як ви розумієте поняття «любов і кохання»?
2. Створення «асоціативного куща» до слова «кохання»

2. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Любов…Кохання…Такі хвилюючи слова. Скільки навівають вони думок, переживань. І як би не змінювалося наше життя, а кохання завжди залишається коханням. Що ж означає любити? У вас все попереду, і кожен із вас знайде відповідь на це питання у своєму серці.
Всьому початок є любов...
А твердять: «Спершу було слово...»
А я кажу вам знову й знов:
Всьому початок є любов!..
Всьому початок є любов:
і осяванню, і сумлінню,
очам жоржини і дитини -
Всьому початок є любов.
Любов! Я достеменно знаю.
Усе, зненависть теж, гадаю,
сестра твоя навік, любов...
Весна тобі: «Живи ізнов...»
І ти від шепоту хитнешся,
і випростаєшся, й почнешся.
Всьому початок с любов...
(За Р.Рождественським).
Кажуть, що про любов сказано все, але не всіма: Тобто кожен поет чи прозаїк, драматург чи людина, зовсім не причетна до літератури, у житті обов'язково «пише» свою неповторну історію кохання. Михайло Коцюбинський сиверджував: «Людина, яка б вона сильна не була, не може жити самою боротьбою, самими громадянськими інтересами. Трагізм особистого життя часто вплітається в терновий вінок життя народного».
Малюючи силу кохання Марічки й Івана у творі «Тіні забутих предків», Коцюбинський шукає його джерела в таїнстві природи, життя, в таїнстві людської душі, яка зберігає у своїх глибинах весь віковий досвід аж до вірувань далеких предків. Зазирнемо до того таємничо-літературного світу закоханих, який створив Михайло Михайлович (зачитуються уривки повісті).

Удалині синіли гори, щедро залиті сонцем, а тут, у лісі, на закоханих спадала прохолодна тінь вікових дерев. І їм, схованим від сторонніх очей, було так добре вдвох, так радісно і прекрасно. До щему в грудях, до незвичної млості в руках, в усьому тілі. Забувалося все: і щоденна важка робота, і ворожнеча родів, і та чорна прірва, яка через це стояла між ними. Нічого зараз для них не існувало, крім цієї короткої й щасливої миті їхніх нечастих зустрічей.
І які ж вони були обоє зараз прегарні у своєму коханні! Файний леґінь Іван, високий, стрункий, ставний, ніжно голубив дівчину, притискаючи її руку до свого палкого серця. А Марічка, як та горличка, довірливо схилилася на плече парубкові, її розпашіле юне лице зоріло щастям. Тим щастям, що його може спізнати лише людина, яка сама щиро кохає і яку кохають віддано, глибоко, назавжди. Як то добре стояти отак удвох у лісі, нічого не помічаючи, а лише слухаючи стук закоханого серця, яке б'ється поруч. Здається, так було, так є і так має бути завжди...
Та ось із далеку прилинув сумний, протяжний плач трембіти. Чому вона плаче, коли їм зараз так добре вдвох? А трембіта тужила дедалі голосніше.
Коцюбинський М. « Тіні забутих предків».
3. Робота в парах.
Завдання. Визначити, які з висловів підходить до історії кохання Івана та Марічки? Обґрунтувати вибір.
 «Любов — Великий учитель» (Мольєр).
 «Чорний колір - колір зради, а червоний - то любов» (Левицька -Холодна).
 « Життя без любові не життя, а існування. Без любові жити неможливо, для того й дана душа людині, аби любити» (Горький).
 «Чим сильніший у людини характер, тим менше вона схильна до непостійності в коханні» (Стендаль).
 «Кохання — це бажання жити». (Горький).
 «Кохання — це безмежне щастя... на обмежений час». (Янковський).
 «Завжди кохай». (Епікур).
 «Де немає любові, там немає і правди» (Фейєрбах).
 «Любов повинна назавжди, на все життя лишатися для людини найсвітлішим, найінтимнішим і недоторканим» (Сухомлинський).
 «Десь на дні мого серця заплела дивну казку любов» (Тичина).
 «Хай два серця — два голуби співзвучно й тужно затріпочуть» (Антонич).
 «Кохання не має меж». (Сайкаку).
 «Для людини, що кохає, весь всесвіт зливається в коханій істоті». (Берне).
 «Кохання – поезія і сонце життя». (Бєлінський).
 «Кохання сильніше смерті і страху смерті. Тільки ним, тільки коханням тримається і рухається життя». (Тургенєв).
 «Кохання – найсильніше з усіх пристрастей, тому що воно одночасно опановує головою, серцем і тілом». (Вольтер).

4. Проблемні питання для обговорення теми «Чому любов одвічна таїна»...
 Чому між сторонніми людьми, на вашу думку, виникає приязнь?
 Чи вірите ви в кохання з першого погляду?
 Чи згасає почуття любові з плином часу? Чи є воно вічним?
 Говорять, що справжня любов - це не тоді, коли люди дивляться один на одного, а коли вони дивляться в одному напрямку. Чи згодні ви з цією точкою зору? Прокоментуйте свою думку.
 Як пережив Іван загибель Марічки? Чи є риси романтизму в зображенні його важкої втрати? («Великий жаль вхопив Івана за серце. Зразу його тягло скочити зі скелі у крутіги: «На, жери і мене!». Але потому щемлячий тусок погнав його в гори, далі од річки»).- с.228. Далі парубок не жив. Його душа вмерла разом з його коханою дівчиною.
 А чи може жити в людському серці любов до втраченої назавжди коханої? (Хоч Марічка і померла, але завжди була разом з Іванком.. (Тоді, ночами, приходила Вона. Прекрасним видінням, привидом незабутої любові, кликала до себе зі своєї одинокості, з незнаного потойбіччя. Для Івана переставало існувати довкола все, і в цілому світі мала значення лише ця струнка й тендітна дівоча постать, до якої він ішов та й йшов через роки. Одержимий єдиною в житті мрією, він кидався в глуху ніч, дерся через хащі, «калічив руки і ноги, припадав грудьми до гострої скелі і крізь гарячий туман бажання, в якому котився в долину, чув тільки, як його кличе дорогий голос: — Іва-а!..»)).
 Чому дуже часто люди шукають розради в спогадах про минуле кохання?
 Чому ж любов - одвічна тайна?..
 Отож, «Тіні забутих предків» можна назвати гімном великому людському коханню? Чому? (Трагічна історія Івана та Марічки утверджує думку, що зовнішнє, земне буття не є визначальним. Людина повинна бути щасливою, а щастя не можна купити. Справжні, високі почуття – це джерело духовності, яке робить людське буття осмисленим. Сумно завершується твір. Проте всепереможними залишаються сили добра і любові. Загадкова посмішка на вустах мертвого Івана ще раз запевняє нас, що смерть не може здолати людину, душа якої осяяна високим почуттям).

5. Творча робота. Написання невеличкого міркування на одну з тем:
 « Всьому початок є любов…», або « Чому Любов одвічна таїна?»
 «Любов і краса - це ті діаманти, які він (Коцюбинський) вишліфовував із непоказних камінчиків та зараховував у вічний скарб нашої культури» В.Гнатюк
Учні читають написане, аналізують висловлювання однокласників, доповнюють, дискутують.
III. Підсумок уроку, оцінювання роботи учнів.
Учитель. ...Віра в любов... Яка вона природна в юнацькі роки, коли виховується характер, формується особистість. Адже віра в любов — це насамперед віра в ідеал, віра в прекрасне, віра в людину, в її високе покликання, «Страшно не любити...» - писав Володимир Маяковський, який мріяв про те, щоб по всьому світу « йшла любов...».
І коли від юнака чи дівчини чуєш, що любов буває тільки в кіно або в книжках, це мимоволі викликає тривогу, бо тут, власне, ставиться під сумнів не тільки любов!.. Звісно, що кохання може подарувати велике щастя! Але воно може бути й осміяним і відкинутим, і тоді стане тяжким, болючим. Слід мати сили, щоб його подолати, бо життя неодмінно компенсує страждання. А ще треба берегти свої почуття і чужі, щоб, бува, не зламати чиюсь долю.
Якщо не вірити в любов, це - значить обкрадати власну душу. І може статися, що душа не тільки сама не здатна буде на високий порив, а й не зуміє відгукнутися на нього... Тож нехай доля буде прихильною до вас і подарує кожному найвищу оцінку життя – вірне і щасливе кохання. Бережіть і цінуйте це найвеличніше людське почуття.
IV. Домашнє завдання.
Написати твір-мініатюру на одну з тем:
 «Життя скороминуче, а кохання – вічне».
 «Життя без кохання – ніщо».

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Конспекти уроків української мови та літератури | Додав: Olena (17.11.2012) | Автор: Балуєва Олена Володимирівна E
Переглядів: 3868 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]