Урок № 49
СКЛАДНІ РЕЧЕННЯ З РІЗНИМИ ВИДАМИ ЗВ’ЯЗКУ
(ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ)
Мета: поглибити в учнів поняття про складне речення з різними
видами зв’язку, основні ознаки і структуру їх; розвивати вміння визначати вид
складних синтаксичних конструкцій, складати лінійні й рівневі схеми; формувати
творчі вміння моделювати, відновлювати
й
конструювати складні синтаксичні конструкції відповідно до комунікативного
завдання; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
сприяти осмисленню учнями синтаксичного багатства художнього поетичного й
прозового мовлення.
Внутрішньопредметні
зв’язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння крилатих висловів (афоризмів) у
формі складних речень з різними видами зв’язку.
Культура
мовлення і стилістика: інтонація складних речень з різними видами
зв’язку.
Текст
(риторичний
аспект): складні речення з різними видами зв’язку в текстах
художнього стилю.
Міжпредметні
зв’язки: використання складних синтаксичних
конструкцій у художніх описах (література).
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД
УРОКУ
І.
Організаційний момент
ІІ.
Ознайомлення дев’ятикласників з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ.
Генералізація знань учнів з теми
Дослідження-характеристика
·
Виразно прочитати вірш Миколи Карпенка. Дослідити синтаксичну
організацію поетичного твору. Накреслити рівневі схеми складних синтаксичних
конструкцій.
* * *
Років
тягар ляга мені на плечі,
Мій
полудень зі мною вже на «ти»,
І все
частіш повторюю, до речі:
Життя
прожить — не поле перейти.
А
молодість, хоча вона й далеко,
На крилах раптом думу принесе:
Бува,
і поле перейти нелегко,
Якщо
воно прострілюється все...
·
Який зв’язок частин характерний ужитим у вірші складним
реченням?
·
Визначити тип підрядних частин у другій синтаксичній
конструкції.
ІV. Виконання системи проблемно-пошукових
завдань
Кодовий диктант (взаємоперевірка)
·
Проаналізувати структуру складних речень з різними видами
зв’язку. Цифрами позначити вид їх: 1 — складні синтаксичні конструкції з
безсполучниковим і сурядним зв’язком; 2 — складні синтаксичні конструкції з
безсполучниковим і підрядним зв’язком; 3 — складні синтаксичні конструкції з
сурядним і підрядним зв’язком.
1. По
вечері гості примощуються, де кому вигідніше, а господар виймає книжку, і
починається лектура... 2. Хо збирає всю свою потугу: проймаючим холодом віє
борода його, чудодійна сила, мов хмари ті, насуває найстрашніші картини перед
очі лектора, а лектор наче не помічає сього. 3. Ураз Хо помічає, що від погляду
того діються з ним незвичайні речі: з бороди вже не віє проймаючий холод, вона
тратить свою чудодійну силу, тіло його меншає, легшає, немов частина його парою
взялася або порохом розсипалася. 4. Хо підійшов до села, і перша хата, яка
кинулася йому у вічі, була шпиталь, місце страждання і заразом боротьби з тим
стражданням. 5. Тихо було, мертво, але Хо не помічав сього: він сидів,
замислившись. 6. То не віл був у ярмі, звичайний господарський віл, якого паша
й спочинок могли зробити щасливим: ярмо було накоалене на шию дикому турові,
загнаному, знесиленому, але овіяному ще степовим вітром 7. Скрізь тепер весело,
ясно, світ божий скидається на рай, а білява панночка із смутними очима сумує (З
тв. М. Коцюбинського).
Ключ.
1 — 2,
7. 2 — 3, 5, 6. 3 — 1, 4.
·
Схарактеризувати засоби зв’язку в складних синтаксичних
конструкціях: визначити вид сполучників (сурядний чи підрядний), синтаксичну
роль сполучних слів і спосіб морфологічного вираження їх (частину мови).
·
З’ясувати, зі скількох частин складаються складні
синтаксичні конструкції. Назвати спочатку речення з трьома частинами, потім — з
чотирма й шістьома.
Ключ. З трьох частин складаються 4–7 складні речення. З
чотирьох частин складаються 1–2 складні речення. З шістьох частин складається 3
складне речення.
Дослідження-моделювання
·
Змоделювати й записати афоризми, поєднавши частини їх з
правого й лівого стовпчиків. Довести, що вислови сформульовано у формі складних
синтаксичних конструкцій. Визначити вид їх.
1. Я зробив усе, що зміг;
2. Хто шукає — знаходить,
3. Утрачаючи все, не забудь зберегти добре ім’я;
4. Ти не вважай, що з-під хвилі спокійної дно проглядає;
5. Поки щасливо живеш, то й рахунку не матимеш друзям,
6. Коли будеш у Римі, живи римським звичаєм;
|
...а хто стукає — відчинять йому.
...якщо його втратиш, потім будеш ніщо.
...хто може, хай зробить краще.
...коли будеш в іншому місці, живи, як там живуть.
...а спохмурніє твій день — бути самотнім тобі.
...там, де спокійна вода,— може, найбільша глибінь (Зі словника
афоризмів).
|
·
Указати на засоби зв’язку у відновлених синтаксичних
конструкціях. Накреслити лінійні схеми.
Дослідження-відновлення
·
Відновити складні синтаксичні конструкції, розташувавши
частини їх у відповідній послідовності. Розставити потрібні розділові знаки.
Пояснити вживання їх.
1.
Коли народилася ця по-дитячому наївна істота. Ви тільки уявіть собі. Художниці
було майже сімдесят років (М. Шинкарук). 2. Щоб сад навколо палацу
перетворився на парк. Григорій Тарнавський був закоханий у Качанівку. Він
подбав (В. Панченко). 3. Дисципліна вимагає засвоєння й виконання правил
культури поведінки. Існує така взаємозалежність. А в культурі поведінки знаходять свій вияв
конкретні вимоги дисципліни (А. Коваль). 4. Розгорніть будь-яку художню
книжку. Як неохоче фразеологічні синоніми спілкуються з позитивними героями,
але звиваються коло негативних. І ви побачите (В. Ужченко). 5. На Івана
Купала дівчата ворожать на воді, пускаючи вінки іноді зі свічкою. Вогонь дуже
часто виступає в поєднанні з водою. Щоб дізнатися про свою подальшу долю (В.
Завадська).
·
Визначити вид складних речень з різними видами зв’язку.
Накреслити рівневі схеми їх.
Творче конструювання (робота в парах)
·
За поданими схемами скласти складні синтаксичні
конструкції. Виділити засоби зв’язку.
·
Визначити стильову належність побудованих складних
синтаксичних конструкцій.
·
Зробити письмовий синтаксичний розбір одного з
побудованих речень.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
·
Виписати з художньої літератури 4–5 складних синтаксичних
конструкцій. Схарактеризувати засоби зв’язку в них. Накреслити лінійні й
рівневі схеми.
Можливо Вам це буде цікаво
|