Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків української мови 7 клас |
Мета: удосконалити
мовленнєво-мислительні вміння учнів усвідомлювати тему й основну думку, логіку
викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність
викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати
змістово-композиційний і мовний аналіз наукового тексту, сприймати усний текст,
розуміти його, стисло відтворювати зміст прочитаного. Тип уроку: урок
розвитку комунікативних умінь. ХІД УРОКУ I.
Організаційний момент II.
Ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку III.
Колективна робота з текстами Дослідження-зіставлення Ø
Прочитати
тексти. З’ясувати їх стильову належність. Визначити тему й основну думку.
Довести правильність свого твердження, аргументуючи прикладами з поданих
текстів. Текст 1 БІЛІ ГУСИ Білі гуси летять над лугами, В синім небі біліють снігами, В синім небі хмарками зникають, Довго-довго їх очі шукають. Білі гуси на озеро впали, Тихі води кругом розгойдали, Розцвіли, як купави великі, Довго-довго лунають їх крики. Навмивалися, накупалися, Нагулялися. Закричали, знялись і полинули, Тільки пір’я на спогад покинули. Олександр Олесь Текст 2 Гуси —
промислові птахи. В Україні гніздиться, а тому має і найбільше значення гуска
сіра. Цей великий птах розміром із середню свійську гуску має гарне
попелясто-сіре забарвлення. Гніздиться лише в гирлі Дунаю, в пониззі Дністра,
Дніпра і на деяких великих озерах та болотах Полісся і лісостепу. Гуси
добре ходять по суші, плавають на воді, пірнають. Поранений гусак хоробро
захищається від переслідувачів, наносячи крилами сильні удари. При перельотах
гуси летять із швидкістю до 70–90 км/год. У польоті вони витягують шиї і
підгинають ноги. Літають гуси низько, але можуть підніматися і дуже високо (Ф.
Кальченко). Ø
Стисло
переказати тест наукового стилю. На що слід звертати увагу при стислому
переказі тексту наукового стилю? ІV. Сприймання тексту на слух для стислого переказу і
робота над його структурою Ø
Прослухати
текст. Визначити, що виражає заголовок: тему чи основну думку. З’ясувати
стильову належність тексту. ОДУД Одуд
(Upupa epops) поширений в Євразії, крім північних районів, а також у Північній
Америці. Це — строкатий, жовто-біло-вохристого забарвлення птах з великим рудуватим
чубчиком на голові, який може розпускатися, наче віяло, і складатися, з довгим
серпоподібним дзьобом. Навесні повертається до нас на початку квітня. Зустрічається майже по всій
території країни. Гніздо мостить у купах каміння, щілинах скель і урвищ, дуплах
дерев та пеньках. Людини одуд не уникає і охоче оселяється також у щілинах
будівель або околицях населених пунктів, садках, штучних гніздах. За
деякими даними, одуди паруються на все життя. Чотири — шість блакитних або
зеленуватих яєць самка насиджує 16 днів. У цей час самець її годує, а іноді
замінює на гнізді Пташенята
вилуплюються неодночасно і знаходяться в гнізді три тижні. Цікаво,
що цей дуже красивий птах надто неохайний. Гніздо його брудне, має різкий
неприємний запах. У нього довгий час не оселяється жоден інший птах. Живиться
одуд переважно різними комахами — жуками, клопами, сарановими, серед яких є
дуже багато шкідливих видів. Шукає він корм на городах та в садках. Своїм
кривим дзьобом одуд, ніби шилом, виколупує із землі комах та їх личинок, а
також ловить метеликів, жуків і навіть мух. Часто можна бачити, як він ходить або ж перебігає на
невелику відстань. Буває, що зляканий птах лягає, розпластавшися на землі, з
піднятим догори дзьобом, притаюючися, маскується. Хоч
одуд тримається здебільшого відкритої місцевості, усе ж він віддає перевагу
якимось ріденьким деревним або чагарниковим насадженням. Сидячи десь невисоко
на дереві, птах нагадує про себе голосною, хоч і нескладною піснею —
«тут-тут!», «худо тут!». За
давньою народною традицією, люди оберігали одуда. Він дуже корисний, тому що
знищує багато шкідливих комах, до того ж цей чудовий декоративний і своєрідний
співочий птах є прикрасою природних ландшафтів (Ф. Гальченко, 275 сл.). Ø
Виписати
ключові слова, що розкривають тему тексту. Ø
Поділити
текст на смислові частини. Скласти план. Орієнтовний
план 1. Одуд
— строкатий птах, який поширений у Євразії, Північній Америці. 2.
Початок квітня — час вимощення гніздечка. 3.
Парування на все життя. 4.
Гніздо одуда. 5. Їжа
одуда — переважно шкідливі види комах. 6.
Деревні або чагарникові насадження — місця перебування одуда. 7. Одуд
— прикраса природних ландшафтів. Ø
Схарактеризувати
стильові ознаки тексту: Ø
мета
мовлення (обмін інформацією); Ø
сфера
спілкування (наука, освіта); Ø мовні особливості: лексичні (використання слів-термінів); морфологічні
(перевага іменників над дієсловами); синтаксичні (уживання переважно складних
речень та простих повних речень). Ø
Прослухати
ще раз текст. Користуючись пам’яткою, усно його переказати.
V. Узагальнення зробленого на уроці VІ. Домашнє завдання Дібрати з додаткової літератури текст наукового стилю за
темою «Охорона пернатих друзів». Стисло переказати його. Можливо Вам це буде цікаво | ||
Переглядів: 27185 | |
Всього коментарів: 0 | |