Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків української мови 7 клас |
Мета: удосконалювати творчі вміння учнів працювати
з текстом, знаходити його структурні компоненти, мовні засоби міжфразового
зв’язку; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
виховувати у семикласників почуття відповідальності за збереження природи
батьківської землі. Внутрішньопредметні
зв’язки: Граматика: виділення тематичних речень,
мовних засобів зв’язку речень у тексті. Текст (риторичний аспект): удосконалення
вмінь відтворювати деформований текст. Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь. ХІД УРОКУ I.
Організаційний момент II. Ознайомлення
семикласників з темою, метою й завданнями уроку III. Актуалізація
опорних знань семикласників Подумати і дати
відповіді на запитання: 2. Які структурні особливості має текст? 3. За допомогою яких мовних засобів зв’язуються частини тексту? IV. Виконання
системи творчих завдань, спрямованих на формування мовленнєвознавчих понять - Прочитати висловлювання. Чи можна вважати його текстом? Визначити тему й
основну думку. Дібрати заголовок. Спів — це сигнал самця, адресований самці, мета якого — полегшити їх
зустріч, а головне попередити інших птахів свого виду про те, що дана гніздова
ділянка вже зайнята. По-справжньому співають тільки самці і то лише в період
розмноження. Приємний і мелодійний голос мають переважно дрібні птахи із ряду горобиних.
Найактивніше вони співають перед початком і під час гніздування. Загальновизнаним, найкращим співаком серед птахів уважається соловейко. Але
серед птахів-співаків у соловейка є багато конкурентів. Деякі з них майстерно
копіюють співи інших птахів, наслідують різні звуки. Це так звані
птахи-пересмішники, до яких належить сойка, шпак, деякі кропив’янки, очеретянки
та ін. Шпак, наприклад, наслідує рипіння воза, удари батога, трель жайворонка,
щебетання ластівки, пісні дроздів, крякання качки, цвіркання горобця (Ф.
Гальченко). Ø Дослідити, чи правильно поділено
висловлювання на абзаци. У разі потреби доцільно поділити текст на окремі
смислові частини. Ø Визначити мовні засоби зв’язку речень у
тексті й записати їх до потрібної колонки.
Творчий диктант Ø Прослухати текст. Дібрати до нього заголовок,
який би виражав основну думку. Записати текст під диктовку. Навесні, узимку, в інші періоди року звірі
іноді потрапляють у біду. У таких випадках людина повинна негайно допомогти.
Перед весняною повінню в місцях, які затоплюються, доцільно споруджувати
плотини з хворосту або іншого матеріалу. У літній сухий період у лісі може
спалахнути пожежа. Єдина допомога — не дати вогню розгорітися (За В.
Бондаренком). Ø
Продовжити текст
власними думками (5–6 речень) так, щоб були наявні всі структурні компоненти:
зачин, основна частина, кінцівка. Ø Прочитати речення. Розташувати їх так, щоб
утворився текст. Дібрати заголовок, який би виражав тему висловлювання. 1) Не завжди люди розуміли і те, що в них відповідно до природи є не тільки
права, а й обов’язки. 2) Наші обов’язки перед природою полягають у тому, щоб
пропагувати наукові основи охорони та раціонального використання дикої флори й
фауни, нормувати мисливство, охороняти середовище й шляхи міграції тварин,
створювати заповідники, заказники. 3) Останні ще і тепер не сформульовані
чітко, але цілком зрозуміло, що в їх основі лежить культура спілкування з природою. 4)
Люди, постійно стикаючись із різними проблемами, збереженню природи не завжди
приділяли належну увагу. Ключ: 4, 1, 3, 2. V. Систематизація й узагальнення знань Ø Продовжити думку: Текст — це… .
Лексичними засобами зв’язку речень у тексті є… . Основна частина тексту — це… . VI. Підсумок уроку VII. Домашнє
завдання Можливо Вам це буде цікаво | |||||
Переглядів: 7458 | |
Всього коментарів: 0 | |