Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків української мови 7 клас


Урок № 33 ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА №3 (ДИКТАНТ). КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ.
История реф12.indd

Мета: оцінити рівень орфографічної й пунктуаційної грамотності семикласників: правильно писати слова на вивчені орфографічні правила, ставити розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації; перевірити якість оформлення роботи (охайність, каліграфія, дотримання червоного рядка, відсутність виправлень); здійснити перевірку здатності учнів сприймати незнайомий текст наукового стилю, розуміти його, запам’ятовувати фактичний зміст, тему й основну думку тощо.

Форма проведення тематичної атестації: написання контрольного текстового диктанту; тестові завдання (розуміння почутого тексту).

Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Ознайомлення з критеріями оцінювання контрольного диктанту й аудіювання. Проведення інструктажу щодо написання диктанту й перевірки рівня розуміння почутого тексту наукового стилю.

IV. Написання контрольного диктанту

Перше читання тексту контрольного диктанту вчителем

Ø  Учні під час першого слухання тексту диктанту сприймають його зміст, звертають увагу на наявність вивчених пунктограм, визначають слова, значення яких не зрозуміли у процесі сприймання.

Повторне читання тексту диктанту вчителем окремими частинами і його написання учнями

ВЕРБОВА ГІЛКА

Минав листопад. У безмежних степах чутно стогін вітру холодного, квиління звіра голодного. Треба було поспішати, щоб переплисти сердите й примхливе восени Каспійське море, поки не припинилася навігація. Тому в маленькому степовому містечку Гур’єві пробули лише кілька годин. Незабаром мав вийти в море останній у цьому році поштовий човен, і унтер-офіцер Булатов домовився, що їх довезуть на цьому до Мангишлаку. Це півострів на східному березі Каспійського моря. Проїжджих було двоє. Унтер-офіцер Булатов і доручений йому під догляд рядовий окремого Оренбурзького батальйону Тарас Шевченко.

Булатові показано пильно стежити за рядовим Шевченком. Щоб ані клаптика паперу, ні олівця, ні пера не тримав у кишені чи в ранці.

Самий ненависний солдатський ранець за плечима. От уже три роки носить його Тарас (За О. Іваненко, 117 сл.).

Заключне читання тексту диктанту вчителем і самоперевірка учнями написаного

V. Відповіді на запитання, що виникли в учнів під час написання контрольного диктанту

VI. Проведення контрольного аудіювання тексту наукового стилю

Сприймання на слух учнями незнайомого тексту від початку до кінця

БЕЗПРИТУЛЬНА

У байках, казках і прислів’ях зозулі явно не пощастило. Це єдина в Україні пташка, яка не заводить сім’ї й не будує гнізда. Безтурботність її давно ввійшла в приказку, а сама вона стала символом легковажності. На перший погляд для цього є цілком достатні підстави. І справді, що ж це за мати, яку не цікавить доля дітей? Яка підкладає яйця в гнізда інших птахів, звалюючи на них клопітливий обов’язок висиджувати та вигодовувати приймаків. Відклавши на землю яйце, зозуля бере його в дзьоб і, підлетівши непомітно до гнізда якої-небудь пташки, підкладає туди. Звичайно, коли господарів удома немає. Якщо ж птахи застають зозулю біля свого гнізда, вони накидаються на неї й проганяють геть, а часом і прочухана дадуть.

Учені підрахували, що зозулі підкидають яйця в гнізда 150 видів птахів. І найдивніше те, що яйця її завжди схожі і розміром, і кольором на яйця тих птахів, яким судилося стати майбутніми вихователями зозуленят. Сама зозуля важить 100 грамів, а пташки-вихователі — 7–10 грамів. І ось у зозулі виробилась особливість: вона несе крихітні яйця — не більші за горобині, їх можна виявити в гніздах плисок, вільшанок, горихвісток, сорокопудів, вівчариків, сільської ластівки і навіть у дуплі дятла. І господарі, як правило, не помічають цього.

Утрата зозулею інстинктів улаштування гнізда, висиджування пташенят і вигодовування їх, очевидно, пов’язана з особливостями кладки яєць. Зозуля несе яйця рідко, приблизно одне-два на тиждень. Кількість їх буває досить значною — від 12 і більше. Безумовно, коли б вона сама висиджувала їх, то такий спосіб відкладання яєць сильно порушив би розвиток пташенят.

Ось вона й пристосувалася підкладати яйця в чужі гнізда, а це, у свою чергу, обумовило розвиток у зозулі низки інстинктів гніздового паразитизму: відшукування чужих гнізд, перенесення яєць у дзьобі й підкладання в чуже гніздо, причому лише по одному яйцю. Звідси виникли й такі видові особливості, як те, що яйце невелике в порівнянні з величиною самого птаха, міцна шкаралупа й сильна різноманітність у розмірах, формі і забарвленні яєць. Розрізняють понад 12 основних варіантів забарвлення, залежно від кольору яєць тих пташок, яким зозуля підкине свої яйця. Розвиток зародка в яйці зозулі триває 11 діб (на 1–2 дні менше, ніж у яєць господарів).

Схожі на своїх батьків і зозулині діти. У них теж виробилися специфічні інстинкти, пов’язані з вихованням у чужому гнізді. Незабаром після того, як пташеня виклюнеться з яйця і трохи зміцніє, зозуленятко починає викидати з гнізда яйця або інших пташенят, своїх зведених братів. Робить це воно так: підсовується під пташеня й, коли те опиниться в особливому заглибленні в нього на спині, починає задкувати до краю гнізда. А потім сильним поштовхом скидає братика вниз. Така доля чекає на всіх пташенят, поки зозуленя лишиться саме в гнізді. Його одного вигодовують прийомні батьки, іноді значно менші за розміром, ніж їхній ненажерливий підкидьок. Відзначено, однак, що інстинкт викидання виявляється тільки протягом перших п’яти діб.

Зозуля — дуже корисний для лісу птах. Він ніколи не псує ні насіння, ні ягід, а шкідливих комах знищує силу-силенну. Особливо важливо, що він знищує волохату гусінь шовкопрядів, од якої відмовляється більшість інших птахів.

Що ж це за ворог — волохата гусінь? Чому її так не терплять лісівники?

Як відомо, гусінь — одна із фаз розвитку комах з ряду метеликів, або лускокрилих. У цьому ряді налічується понад 90 тисяч видів. Самі собою метелики майже всі нешкідливі. Вони не тільки не завдають рослинам безпосередньої шкоди, але й радують око яскравим гарним убранням, а часто навіть виявляються корисними, запилюючи квіти. Живуть вони недовго, й тільки деякі з них п’ють нектар (І. Заянчковський, 558 сл.).

Виконання завдань тестового характеру

1. Яке основне призначення прослуханого тексту?

А Формування моральних якостей та естетичних смаків слухача.

Б Регулювання ділових відносин людей у суспільно-виробничій сфері.

В Повідомлення наукових даних суспільству.

Г Активний вплив на слухача й спонукання до творчої діяльності.

2. Визначити стильові особливості, характерні для тексту.

А Багатозначна образна лексика, декларативність.

Б Емоційність, простота, доступність.

В Образність мовлення, використання слів у переносному значенні.

Г Велика кількість термінів, точність слововживання.

3. Що зумовило популярність в усній народній творчості зозулі?

А Зозуля нещаслива.

Б Зозуля — дуже корисний для лісу птах.

В Зозуля безтурботна.

Г Зозуля втратила інстинкт влаштування гнізда.

4. Скільком видам птахів зозулі підкидають яйця в гнізда?

А 150 видам.

Б 10 видам.

В Приблизно 150 видам.

Г Приблизно 100 видам.

5. На що схожі яйця зозулі і розміром, і кольором?

А На горобині яйця.

Б На яйця вільшанок.

В На яйця тих птахів, яким судилося стати майбутніми вихователями зозуленят.

Г На яйця ластівки.

6. З чим пов’язана втрата зозулею інстинктів влаштування гнізда, висиджування пташенят і вигодовування їх?

А З особливостями кладки яєць.

Б Зі способом життя зозулі.

В З безтурботністю пташки.

Г Зі знищенням сили-силенної шкідників.

7. Установити відповідність між поняттями.

А Вага зозулі. 1 7–10.

Б Вага пташок-вихователів. 2 Від 12 і більше.

В Кількість яєць у зозулі. 3 100.

8. Установити відповідність між поняттями.

А Основних варіантів забарвлення яєць зозулі… 1 11.

Б У ряду метеликів… 2 12.

В Розвиток зародка в яйці зозулі триває… діб. 3 90 тисяч.

9. Довести, що зозулині діти схожі на своїх батьків.

10. Яку користь приносить зозуля лісу?

VІІ. Організований збір зошитів для тематичних контрольних робіт

VІІІ. Домашнє завдання

1. Скласти словниковий диктант з теми «Правопис дієслів».

2. Скласти власну інтернет-сторінку з теми «Правопис дієслів» у вигляді узагальнювальної схеми чи таблиці.

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Конспекти уроків української мови 7 клас | Додав: uthitel (27.11.2011)
Переглядів: 22035 | Рейтинг: 2.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]