Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків української мови 7 клас |
Мета: поглибити знання семикласників щодо правопису особових закінчень дієслів І
і ІІ дієвідмін; сприяти зміцненню навичок визначення дієвідміни дієслів,
правильно писати й пояснювати орфограми в особових закінченнях дієслів;
розвивати творчі вміння використовувати дієслова І і ІІ дієвідмін у власних
висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу виховувати
бережливе ставлення до флори і фауни. Внутрішньопредметні зв’язки: Лексикологія і фразеологія: уживання дієслів-синонімів, засвоєння найуживаніших приказок і прислів’їв,
до складу яких входять дієслова І і ІІ дієвідмін. Культура мовлення і стилістика: засвоєння дієслівних словосполучень з керованим залежним словом. Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
Оголошення епіграфа його степи широкі, його річки глибокі, де вітер гне буркун, розмай. М. Чернявський IІІ. Виконання системи творчих завдань,
спрямованих на повторення й поглиблення вивченого Пояснювальний диктант Ø
Прослухати текст. Записати його під диктовку. Знайти орфограму «Букви е, и
в особових закінченнях дієслів». Визначити дієвідміну. Пояснити правопис. Як хороше мандрувати літом Україною!
Проїжджаємо її шляхами і розкриваємо перед собою все нові й нові обрії. Вони
манять і кличуть. Теплий вітер лоскоче лице. І біжимо ми до степових криниць
попити холодної води. Їдемо тобою, земле моя, і в серці зріє пісня
(За І. Цюпою). Ø
Продовжити зміст прислів’їв і приказок, дібравши їх продовження з довідки.
Замість крапок поставити пропущені голосні е, и. Пояснити свій вибір за
допомогою правил. 1) Як дбат..м..м, … 2) Тим прихильнішою буде тобі земля,
… 3) Яким плугом ор..т.., … 4) Бит..м..мо того, … 5) Будуватим..мо — … Довідка: чим нижче уклон..шся; таким і жать
буд..те; хто не пильнує свого; так і мат..м..м; велику мороку мат..м..мо. Ø
Утворити від поданих дієслів складну і складену форми майбутнього часу в
ІІІ особі множини. Знайти слово, від якого утворюється лише проста форма
майбутнього часу. Пояснити. Ходити, оберігати, збудувати, створювати, доглядати,
виготовляти. Ø
Утворити від інфінітивів дієслова у складній формі майбутнього часу в ІІІ
особі однини. Саджати, зберігати, пропагувати, примножувати, захищати. Ø
Прочитати подані рядки слів. Перевірити правильність написання особових
закінчень у дієсловах. Знайти четверте зайве. Записати правильний варіант
слова. 1) Мовчете, лежите, кажеш, сваришся. 2) Мрієте, аплодуєте, ловете, чистите. 3) Лежиш, мовчиш, славеш, багрієте. 4) Пишите, робите, читаєш, працюємо. Ø
Подані дієслова записати у формі ІІ особи однини. Увести їх у
словосполучення «дієслово + іменник». Полити, знаходити, тріснути, деренчати, казати, цокотіти. Ø
Використовуючи виділені слова з попередньої вправи, скласти усне
міні-висловлювання на тему «Збереження природних багатств — наш обов’язок». ІV. Систематизація
й узагальнення знань Подумати і дати відповідь на запитання: 1. Які закінчення мають дієслова І дієвідміни в
теперішньому й майбутньому часі? 2. Які закінчення мають дієслова ІІ дієвідміни в
теперішньому й майбутньому часі? 3. У якій особі дієслова І і ІІ дієвідмін мають однакові
закінчення? (У першій особі однини). V. Підсумок уроку VI. Домашнє завдання 1. Виписати 5–6 фразеологічних зворотів, у яких
уживаються дієслова у формі ІІ особи однини теперішнього часу. 2. Скласти ігрове завдання «Третє зайве»,
використовуючи дієслова з орфограмою «Букви е(є), и(ї) в особових закінченнях
дієслів». Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 6993 | |
Всього коментарів: 0 | |