Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків української мови 7 клас |
Мета: поглибити знання семикласників про часи дієслова, зокрема
про минулий час; удосконалити загальнопізнавальні вміння й навички визначати
час дієслів та вирізняти минулий час дієслів від інших; розвивати творчі вміння
доцільно використовувати дієслова минулого часу в монологічних та діалогічних
висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
виховувати у семикласників повагу до видатних українців. Внутрішньопредметні зв’язки: Лексикологія і фразеологія: уживання
дієслів-синонімів, засвоєння найуживаніших приказок і прислів’їв, до складу
яких входять дієслова. Текст (риторичний аспект): складання
висловлювань у художньому стилі з дієсловами минулого часу. Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі
повторення. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою
й завданнями уроку IІІ. Відтворення теоретичних відомостей,
застосування яких потрібне на уроці Ø Записати текст під диктовку. Визначити,
дієслова якого часу вжито в тексті. З’ясувати їх морфологічні ознаки. Народ не забув про славного опришка Довбуша й оспівав його в найкращих
своїх піснях, овіяв поезією, чарівними легендами. В очах народу він став
героєм, котрий боровся з багатіями. Не вірять люди в смерть народного
захисника, його іменем святять кожне примітне місце, гору, дорогу, криницю (За
Г. Хоткевичем). Ø Розтлумачити виділені слова. Дібрати до них
синоніми. Матеріал для вчителя. Опришки — учасники боротьби проти
феодально-кріпосницького гніту на Галичині, Закарпатті й Буковині (розбійники,
розбишаки, харцизники). Овіяти — обвівати, обдавати, оповивати, опахувати. ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі
практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми Зіставлення нових знань із базовими Ненаголошений суфікс -ну- основи інфінітива може випадати (мерзнути — мерз,
мерзла, мерзло, мерзли). Ø Прочитати текст. Визначити тему й основну
думку висловлювання. Виписати словосполучення, до складу яких входять дієслова
минулого часу. Визначити вид виписаних дієслів. Остап Вересай першим серед українських кобзарів вийшов на широку світову
арену. У багатьох європейських країнах і в Америці наприкінці XVIII ст.
з’явилися статті й окремі видання про унікального співака, фольклорні джерела мелосу,
своєрідність пісенного багатства українського народу. Постать Остапа Вересая,
«Гомера століття», «Бояна доби», «сучасного Нестора» яскраво виокремлюється в
духовному житті нашого народу (За В. Скуратівським). Ø Пояснити лексичне значення виділеного слова. Ø До дієслів минулого часу дібрати інфінітиви,
від яких вони утворилися. Ø До дієслів записати всі можливі форми
минулого часу. Виділити суфікси, характерні для дієслів минулого часу. Вести,
гасити, дивитися, здійснювати, куштувати. Ø Дібрати до дієслів синоніми. З окремими
скласти речення. Виділити граматичні основи. Матеріал для вчителя. Вести — провадити, проводжати, проводити,
заводити, упроваджувати, запроваджувати. Гасити — загашувати, пригашувати,
притушувати. Дивитися — глядіти, зирити, спостерігати, подивлятися, зиркати.
Здійснювати — реалізувати, втілювати, виконувати, справджувати. Куштувати —
пробувати, дегустувати, смакувати, пригублювати. V. Систематизація й узагальнення знань Подумати і дати
відповіді на запитання: 1. Що нового ви дізналися про дієслова? 2. Як змінюються дієслова минулого часу? 3. Як творяться дієслова минулого часу? Навести приклади. 4. Де і з якою метою використовуються дієслова минулого часу? VI. Домашнє
завдання Скласти й записати розповідь про відомого
науковця (актора, співака), використовуючи дієслова минулого часу. Визначити
вид дієслів (доконаний/недоконаний). Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 8510 | |
Всього коментарів: 0 | |