Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків світової літератури 7 клас |
Мета: дати визначення поняття «літературна балада»;
розкрити особливості жанру; дати поняття про антитезу як засіб створення
образу; працювати над виразним читанням балади, вдосконаленням навичок аналізу
тексту, розкрити глибокий філософський сенс твору, відчуття складності,
суперечливості людської індивідуальності; виховувати культуру зв’язного
мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доведеність, культуру
виразного читання. Хід уроку І. Актуалізація опорних знань учнів Перевірка домашнього
завдання Учитель. За
якими критеріями ви визначали різницю між фольклорним і літературним твором?
ІІ. Формування нових знань, умінь і навичок 1. Бесіда, визначення
поняття «літературна балада» Як ви
вважаєте, у чому все ж таки найголовніша різниця між фольклорним і літературним
твором? (Головна різниця - в наявності
автора, від якого залежить і ставлення до відтворюваних проблем, і відчуття
структури твору, й оцінка героїв.) Якщо розглядати баладу як ліро-епічний жанр поезії,
розповідь про якісь події, то де ми зустрінемо більше ліричних почуттів,
емоційної оцінки персонажів - у фольклорному чи літературному творі? (У
літературній баладі чітко чути голос оповідача, його ліричну оцінку подій.) 2. Повідомлення підготовлених учнів про Франсуа Війона Учитель.
Уявіть собі поета Війона - молодого, відчайдушного, який усвідомлює значення
свого яскравого поетичного таланту і пишається ним. І він живе бурхливим
життям. Уявіть його на одному з поетичних змагань. 3. Читання вчителем «Баллады
поэтического состязания в Блуа» (пер. И. Эренбурга) (текст додається) 4. Бесіда за змістом балади Що
кидається у вічі з першого ж сприйняття? Яку форму розмови обрав Війон? Монолог?.. Тому що «я»? А може, це просто довга
репліка у діалозі, і людина все ж таки чекає на відповідь? Чому у творі так багато протиставлень? (Життя різнобарвне і різноманітне. Людина не
може рухатися життям в одному напрямі. Світ розмаїтий у своїй суперечливості.)
Як зветься такий засіб зображення? (Антитеза) 5. Робота над текстологічним аналізом «Балади прикмет»
(переклад
Л. Первомайського) Що
можна сказати про настрій цього твору і про вдачу зображуваної людини? Чим
цікава форма балади? Чого досягає цим поет? (Усі 24 рядки балади мають
однаковий початок, крім того, спостерігається рефрен кожної з 4 строф. Цим
стверджується впевненість, життєрадісність, активна роль людини у житті.) Яким
зображено світ, суспільство у цій баладі? Якими є основні «прикмети» життя? (Різнобарвність,
суперечливість, непередбачуваність, не тільки кольори, а й відтінки) Чи
можна сказати, що, створюючи цей образ, поет використовує антитезу? Наведіть
приклади з балади. (Добра і лиха година, шляхи
і манівці, небо
щастя і сліз долина, коні
та їздці, сон і пробудження.) А як ви
поясните рядки: «Я знаю по голках сосну і
ялину»; «Я знаю чорне, біле і рябе»; «Я знаю все й не знаю лиш себе»? 6. Аналіз перекладу балади, зробленим І. Еренбургом На що
ви звернули увагу? Чим
можна пояснити, що обидва перекладачі одного й того самого твору використовують
різні образи і слова? Хто з них має рацію? Що вони
відтворили для нас у перекладі? (Ідею, дух балади, внутрішнє «я» ліричного
героя) 7. Робота над виразним
читанням балади учнями Завдання:
спробувати передати задерикуватий оптимістичний настрій Франсуа Війона. ІІІ. Підбиття підсумків уроку Що нового ми дізналися сьогодні про жанр
балади? IV. Домашнє
завдання Чи має сенс перекладати один і той самий поетичний твір
кілька разів? Індивідуальне завдання: повідомлення про Ф. Шіллера. Можливо Вам це буде цікаво | |||||||||||||
Переглядів: 6177 | |
Всього коментарів: 0 | |