Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків світової літератури 7 клас |
УРОК 1. Вступ.
Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини Мета: визначити завдання навчального курсу «Зарубіжна
література» в 7 класі, мету вивчення, намітити шляхи роботи; стимулювати учнів
висловлювати свої судження про роль літератури в житті людини (пізнавальне
знання, емоційний вплив, становлення та розвиток особистості), вдосконалювати
навички складання плану; наводити приклади з конкретних творів, обґрунтовувати
й обстоювати власну думку; виховувати культуру мовлення учнів, культуру
відповіді або виступу, логічність, послідовність, обґрунтованість, емоційність. Хід уроку І. Слово учителя - Визначаючи завдання перед початком вивчення
курсу зарубіжної літератури, я хочу звернутися до вас словами чудового
письменника-романтика Олександра Гріна. Він був мрійником і мандрівником і
створив у своїй уяві чудову країну, де живуть відважні люди з гарячими серцями,
що вміють робити дива власними руками і щиро дарувати їх світу. У його країні
шумить море, і кожна людина в ній обирає свій шлях пригод і випробувань,
знаходячи своє щастя. В ній навіть у звичайному, буденному є щось чарівне, і
воно кличе у непізнане... Як ви вважаєте, про що будуть ці слова? Яке
ключове слово обов’язково прозвучить у цій цитаті?... Це слова закоханої в книги людини, яка
розуміє свій нерозривний зв’язок з літературою. Ми сьогодні теж стоїмо перед «таємничим
входом», передчуваючи нові зустрічі, а може, й зміни у власній долі, на початку
подорожі через відстані й часи. У нас попереду знайомство із стародавнім
героїчним епосом, дослідження історичного роману про середньовічну Англію і
зустріч зі славетним вільним стрілком Робін Гудом. Ми потрапимо у
Запорозьку Січ, щоб навчитися у героїв Гоголя не тільки хоробрості й мужності,
але й вміння цінувати товаришів і любити Батьківщину. Завдяки неперевершеній
уяві Джонатана Свіфта ми помандруємо разом із Гуллівером у казкову Ліліпутію -
своєрідний прообраз сучасної письменникові Англії. Ми розплутуватимемо разом із
Шерлоком Холмсом і доктором Ватсоном таємничу історію родини Баскервілів. Разом
із письменниками різних країн ми ще раз перегорнемо скорботні сторінки історії
Другої світової, згадаємо тих, хто ціною власного життя захистив наше теперішнє
й майбутнє. Скарбниця світової літератури розкриє перед нами неосяжний світ
людських взаємин, допоможе збагнути вічні людські цінності, навчить кожного з
вас бути Людиною. А зараз спробуємо визначити, чим ми будемо
займатися цього навчального року на уроках літератури. ІІ. Актуалізація знань і навичок учнів 1. Евристична бесіда - Спробуємо продовжити на дошці два рядки
схожих понять, що починаються зі слова «література». - Яку ж саме літературу
ми вивчатимемо на уроках? (Звичайно, ми повинні опанувати навчальний
предмет, курс якого складається з певних розділів, включає певні терміни й
поняття. Крім того, ми маємо познайомитися з одним із найпопулярніших видів
мистецтва - літературою, навчитися працювати зі словом, відрізняти художній
світ твору від реального життя, ознайомитися з ознаками й законами художнього
часопростору.) Чим відрізняються види мистецтва один від
одного? (Різні засоби втілення ідей, різний рівень фактичної достовірності у
передачі фактів, відображенні подій, різна роль уяви читача чи глядача.) Чи
можемо ми згрупувати деякі види мистецтва за певними ознаками? (Живопис -
скульптура, музика - танок, література - театр, кіно - ...) А що,
на ваш погляд, є спільною ознакою для всіх видів мистецтва? З яким предметом
можна порівняти мистецтво, щоб проілюструвати його роль у нашому житті? (Мистецтво - це відображення життя з
допомогою художніх образів. Дзеркало.) Ми знаємо, що життя - теперішнє, минуле і навіть майбутнє
- можна відобразити не тільки у мистецтві. Наукова література, фотографія,
хроніка, схеми зроблять це точніше. Чому ж ми вдаємося до мистецтва в цілому і
до літератури зокрема? (Художня література
впливає не тільки на розум, але й на почуття, внутрішній стан людини.) ІІІ. Складання плану відповіді за темою «Роль літератури у
формуванні життєвих цінностей людини» 1. Мистецтво як відображення життя з
допомогою художніх образів. 2. Місце літератури серед інших
видів мистецтва. 3. Література як скарбниця духовних
і естетичних надбань людства: а) пізнавальне
значення літератури; б)
надання естетичної насолоди; виховання доброго смаку; в) виховне значення літератури, «вічні
цінності» у формуванні особистості людини. 4. Чи погоджуюсь я з тим, що
література впливає на формування особистості? IV. Розповідь учнів за планом з
обґрунтуванням власної думки, наведенням прикладів з прочитаних та вивчених у
попередніх класах творів V. Введення учителем елементів дискусії з
допомогою «хитрих запитань» (методом «Вільного мікрофона») 1. Чому
деякі відомості з літератури про навколишній світ, про виживання людини у
безлюдній місцевості ми іноді запам’ятовуємо краще, ніж подібну інформацію з
будь-яких довідників та підручників? 2. Чому деякі художні описи, навіть не
зовсім точні, запам’ятовуються краще, ніж найточніші документальні описи місця
й часу подій? 3. Чому деякі художні твори, які спочатку
нам подобалися, потім ніби йдуть з нашого життя, ми їх ніби «переростаємо», а
до інших ми повертаємося знову і знову? 4. Чому одні художні твори є «вічними» й
знаходять своїх прихильників завжди, а інші «живуть» лише певний час, а потім
«випадають з активного
спілкування»? 5. Чи можна оцінювати художній твір, спираючись
тільки на власний смак? VI. Висновок уроку Учитель. Ми з
вами говорили про літературу як засіб художнього відображення життя,
віддзеркалення в ній поглядів автора та ідей часу. Чи можна порівняти її із
дзеркалом, яке ми з вами згадали на початку розмови? Чи тільки відображувальну
функцію виконує література? (Література ще й фокусує увагу на суті
відображуваного, тобто виконує аналітичну функцію. Література впливає на читача
зокрема і на суспільство в цілому.) Література певного
напряму може неправильно відображувати дійсність, а іноді й навмисно
перекручувати ідеї з метою впливу на читачів. словом
можно убить, словом
можно спасти, словом
можно полки за собой повести. VII. Домашнє
завдання Відповідь за планом (1, 2, 3 а, б), використовуючи приклади (для учнів, що
потребують контролю, пропонується письмовий варіант). Для найсильніших - підібрати приклади для пункту плану 3 в. Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 6158 | |
Всього коментарів: 0 | |