Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків світової літератури 5 клас


Урок № 44 Тема. Мацуо Басьо. Хоку. Одухотворення природи — характерна ознака японської культури

Урок № 44

Тема. Мацуо Басьо. Хоку. Одухотворення природи — характерна

ознака японської культури

Мета: ознайомити з життям і творчістю славетного японського поета; допомогти учням зрозуміти особливості хоку, їх зміст,

засоби вираження; розвивати навички читання хоку, їх аналізу; виховувати любов до природи, до людини, прагнення

до самопізнання та самовдосконалення, естетичні смаки.

Обладнання: портрет письменника, збірка його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: хоку, його характерні ознаки.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Японська поезія — хоку, з якою ми сьогодні ознайомимося, така ж незвичайна, як і вся культура. Складається вірш усього з трьох рядків без рим,

та й зміст, на перший погляд, не зовсім зрозумілий. Але за удаваною простотою

криється складне плетиво асоціацій, натяків, символів. Один із західних літературознавців, Р. Блайс, порівняв поезію Мацуо Басьо з «напіввідчиненими

дверима». Спробуємо побачити й зрозуміти, що ховається за ними!

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

Евристична бесіда

Які речі японського виробництва ви маєте вдома? Як би ви їх охарактеризували (за роботою, за дизайном — зовнішнім виглядом)?

Що в статті підручника було новим для вас, про що ми не згадували минулого уроку? Які риси характеру притаманні, на вашу думку, японцям?

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя

— Уявіть собі людину, наставника, який мав одночасно понад дві тисячі

учнів і написав близько двох тисяч віршів. У 28 років він став відомим поетом,

постригся в ченці й вирушив у далеку мандрівку. Він міг би стати багатим, але

не вдовольнився плащем мандрівника, торбиною з нехитрим харчем і флейтою

та записниками, хатинкою з бананового листя. Це — Мацуо Басьо. Басьо —

псевдонім поета, який означає «бананова пальма», «бананове дерево» або «бананова хижа».

До віршів у японців особливе ставлення. В них висловлюють свої думки,

почуття. Вірші в Японії можна побачити скрізь: на серветках і рушниках, на

ширмах і на стінах, на посуді й на аркушиках, прикріплених до дзвіночків біля

вхідних дверей. З давнини прийшла традиція кожного січня влаштовувати поетичні змагання: десятки тисяч японців читають вірші. Найкращі виконавці

виступають на урочистій церемонії в присутності імператора. Однією з улюблених форм поезії сучасних японців є хоку. Кожен японець знає кілька десятків

хоку, і найчастіше це — твори Мацуо Басьо.

2. Виразне читання хоку вчителем

3. Обмін враженнями про прочитане

Запис до літературознавчих словничків

Хоку — жанр японської лірики, що складається з трьох рядків без рими.

В оригіналі в першому і третьому рядках вірша обов’язково буде по 5 складів, а в другому — сім. У перекладі така формула може й не зберегтися.

4. Актуальна бесіда

Яким темам присвячені хоку М. Басьо? (Природа, стосунки людини і природи, різні прояви життя)

Чому переклад одного й того самого хоку різними перекладачами так відрізняється? (Тому що японська мова багатозначна й особлива, складається

з ієрогліфів-слів.)

Яке хоку вам найбільше сподобалося? Чому?

5. Завдання з елементами пошуково-дослідницької роботи

— На початку ХХ ст. французький учений Андре Бельсер писав: «Жоден

народ не надавав такого значення дивовижній красі природи і не спостерігав за

нею так уважно й зблизька, як японці; і жоден народ не насолоджувався більше за японців мовчазною принадою мрії і самозосередження на своїх думках».

Саме тому віками вироблялися правила складання хоку й використання

в них певної лексики. Були так звані «сезонні слова», які свідчили про конкретну пору року й не могли використовуватися для опису інших сезонів.

Сезонні слова


а) Визначте за «сезонними словами», якій порі року (де це можливо) присвячене хоку.

б) Доведіть, що йдеться саме про японську національну поезію (за словами «сакура», «лотос», «Фудзіяма», «камелія», «садіння рисової розсади» й под.).

в) З’ясуйте, яке хоку утверджує бажання автора удосконалити світ, зробити

його кращим. («Росинки крап-крап»)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Асоціативний диктант

Випишіть ті слова, які можуть характеризувати хоку: лаконічність (стислість), жартівливість, простота, метафоричність, різна кількість рядків,

постійна кількість рядків, «сезонні слова», конкретність, увага до деталей, узагальненість, абстрактність висловлювання, протиставлення, багато

епітетів, мало епітетів, багато порівнянь, мало порівнянь.

Знайдіть «третє зайве».

Сумо, дзю-до, самбо (самооборона, виникла в СРСР);

М. Басьо, І. Такубоку, К. Хокусай (художник);

Сакура, яблуня, хризантема (не є символом Японії).

VI. Домашнє завдання

Вивчити напам’ять 3–4 хоку, уміти їх аналізувати; зробити ілюстрації.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учням пропонується закінчити одне з речень:

«Я зрозумів (зрозуміла)…»;

«Я вражений (вражена)…»;

«Мені здається, що хоку…».

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Конспекти уроків світової літератури 5 клас | Додав: uthitel (22.12.2012)
Переглядів: 7065 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]