Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків правознавства 9 клас |
Тема. Що таке злочин. Ознаки, види та склад злочинів Мета: дати учням уявлення про поняття злочину, його ознаки, склад, види; формувати вміння характеризувати ознаки злочину, описувати елементи складу злочину, називати види злочинів, наводити приклади; аналізувати правові ситуації й пропонувати шляхи їх розв’язання; формувати непримиренне ставлення до порушення законодавства. Тип уроку: комбінований. Форма проведення: урок з використанням мультимедійних технологій. Обладнання: мультимедійне обладнання, електронна презентація. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент ІІ. Мотивація навчальної діяльності Запитання 1. Які відносини регулює адміністративне право? 2. Що таке адміністративний проступок? Постановка проблемного питання • Якими є наслідки адміністративних правопорушень для особи, оточуючих, суспільства? ІІІ. Вивчення нового матеріалу Евристична бесіда У ч и т е л ь. Злочин — це передбачене Кримінальним Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (або бездіяльність), що відрізняється від адміністративного проступку. • Використовуючи визначення злочину, вкажіть його ознаки. У ч и т е л ь. Залежно від тяжкості злочини поділяються на: • середньої тяжкості — такі, покарання за які передбачається у вигляді позбавлення волі не більше п’яти років; • тяжкі — такі злочини, покарання за які передбачається у вигляді до десяти років; • особливо тяжкі — злочини, за які передбачається покарання у вигляді понад десять років або довічного ув’язнення. Дидактична гра «Чи має місце злочин» Клас розподіляється на групи (4–8). Кожна група отримує картку із ситуативною задачею й визначає, чи є дана ситуація прикладом злочину і чому. Потім кожна група оголошує свої ситуації, а решта учнів повинні визначити, чи має місце злочин, аргументуючи свою відповідь. Остаточну відповідь дає та група, чия ситуація обговорюється. 2. 16-річні підлітки намагались відчинити автомобіль сусіда, що стояв у дворі. Сусід побачив їх у вікно і викликав міліцію. Підлітки були затримані. 4. Сварка 16-річного Петра і 15-річного Василя закінчилася бійкою, під час якої Василь отримав серйозні тілесні ушкодження, після яких півроку пролежав у лікарні. Учні працюють у групах, створених для виконання попереднього завдання. Порядок роботи: 1) Кожна група демонструє свою ситуацію; 3) метою обговорення має бути визначення виду злочину; 4) інші групи в обговорення не включаються, немовби спостерігаючи за діями через скло акваріуму; 5) група, ситуація, порушення в якій не мало складу злочину, виступає в ролі експертів, що наприкінці оцінюють роботу всіх груп. Робота з правовим документом У ч и т е л ь. Окрім ознак, наявність злочину визначається за його складом. Кримінальний кодекс України Ст. 18. Суб’єкт злочину. Суб’єктом злочину є фізична осудна особа, яка скоїла злочин у віці, з якого, згідно з цим кодексом, має наставати кримінальна відповідальність. Відповідальність настає з 16, за окремі види — з 14 років. Об’єктом злочину є порушені цінності (матеріальні та нематеріальні (життя та здоровя)), що охороняються Кримінальним кодексом. Об’єктивна сторона — протиправні діяння або бездіяльність. Суб’єктивна сторона — наявність вини у формі умислу, або через необережність. Завдання для груп 1. Виявіть склад злочинів в електронних фотопрезентаціях. Робота проводиться з використанням методу «Акваріум». 2. Які наслідки матиме злочин, який ви аналізували, для: а) потерпілої особи; б) особи, що скоїла злочин; в) суспільства? Група експертів робить загальний висновок, чому злочин є найбільш серйозним правопорушенням. Приклади злочинів можуть бути запропоновані вчителем (квартирні пограбування, пограбування на вулиці та в громадському транспорті, побиття і т. ін.). ІV. Підсумки уроку Бесіда 2. Чому злочин є одним з найнебезпечніших правопорушень? 1. Опрацювати відповідний матеріал підручника. 2. Повторити тему «Юридична відповідальність». 3. Підібрати у ЗМІ інформацію про скоєні злочини. Проаналізувати отриманий матеріал. Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 9008 | |
Всього коментарів: 0 | |