Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків історії України 7 клас


УРОК 15. ПОСИЛЕННЯ ВЕЛИКОКНЯЗІВСЬКОЇ ВЛАДИ ЗА ВОЛОДИМИРА МОНОМАХА
Мета: з’ясувати причини приходу до влади Володимира Мономаха; розуміти наслідки посилення великокнязівської влади; розвивати вміння давати характеристику історичній особі; формувати навички роботи з історичними джерелами.
Тип уроку: комбінований.
Основні дати: 1113 р. - повстання у Києві; 1113-1125 рр. - період князювання В. Мономаха.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Актуалізація знань учнів
Бесіда вчителя за запитаннями
1) Чим було зумовлено посилення боротьби за владу між синами Ярослава?
2) Як міжусобна боротьба позначилася на міжнародному становищі Київської Русі?
3) Побудуйте логічний ланцюжок «Міжнародна боротьба та її наслідки».

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Присягу, яку дали князі в Любечі у 1097 р., було порушено вже через декілька місяців. Русь знову поринула у князівські чвари. Лише у 1113 р. з приходом до влади Володимира Мономаха держава отримала умови для нового піднесення. Чому це стало можливим, нам і належить з’ясувати.
ІV. Викладання нового навчального матеріалу
1. Володимир Мономах - людина й політик
Учитель демонструє портрет князя Володимира Мономаха і ставить завдання спробувати за зовнішністю схарактеризувати риси характеру князя.
Бесіда з учнями
Які риси характеру, на вашу думку, необхідні князеві, щоб бути сильним державцем, полководцем, дипломатом?
Учитель зачитує опис зовнішності князя Володимира Мономаха, зроблений російським істориком Татищевим: «Він був гарний обличчям, очі в нього були великі, волосся рудувате й кучеряве, лоб високий, борода широка. На зріст він був не дуже високий, але міцний тілом і дуже сильний».
Учитель. Володимир народився в 1053 році, був сином князя Всеволода. Мати його Марія - грекиня, донька царя Візантії Костянтина IX Мономаха. Саме тому його прізвище було Мономах. Княжич народився в Києві, але вже через рік сім’я князя Всеволода переїхала до Переяслава. У цьому невеличкому місті пройшли дитячі роки Володимира. У 15 років він уже брав участь у першій битві русичів з половцями 1068 р. Володимир став фактично мечем в руках свого батька, оскільки Всеволод не любив воювати, а читав книги, знав 5 іноземних мов.
У 22 роки, князюючи в Смоленську, Володимир Мономах одружився з англійською принцесою Гітою. В 1071 році, після смерті князя Ізяслава Ярославича, київським князем став Всеволод. Він посадив на Чернігів¬ський стіл Володимира. І той князював в Чернігові до 1093 року, до смерті батька. Майже щороку він організовував походи проти половців. Сівши на чернігівський стіл, Володимир вступив у конфлікт зі своїм двоюрідним братом Олегом Святославичем Тмутороканським. (Пригадайте географічне розташування Тмуторокані.)
Після кровопролитних боїв Володимир віддав Чернігів братові як законному спадкоємцю стола його батька, а сам пішов у Переяслав, де князював 20 років (1094-1113).
Саме в цей час він виявив себе як здібний воїн і полководець. Разом з  князем Святополком Володимир Мономах почав підготовку до боротьби з половцями. З цією метою він скликав з’їзд князів, на якому було вирішено запропонувати половцям мир. Угода була підписана в місті Сакові в  1101 році. В 1103 році, зібравши сили 7 князів, Святополк і Мономах виступили проти половців і здобули значну перемогу. Протягом 1107-1113 років Володимир Мономах самостійно організував кілька походів на половців і щоразу перемагав. Це стало головною заслугою Володимира Мономаха перед Руссю, її народом.
Володимир змалку мав хист до військової справи, з раннього дитинства привчався сідати на бойового коня. Особливо вдалими були походи і 1103, 1107, 1111 років. Внаслідок його перемог половці змушені були відійти аж до Грузії. Мономах перемагав половців, хоч ті завжди переважали чисельно, завдяки таланту полководця. Він чи не перший на Русі збагнув вигоди блискавичного удару, несподіваності обхідного маневру, спирався у походах на виплекану князем бойову дружину.
Володимир Мономах був єдиним серед руських князів кінця IX - початку XII ст., хто постійно перемагав половецьких ханів. Руський народ, що потерпав від безперервних набігів кочовиків, найбільшою доблестю князів вважав вміння дати відсіч ворогові. Тому з кожним роком авторитет Володимира Мономаха зростав. Саме тому його й запросили на княжий престол у Київ.
2. Утвердження Мономаха на київському столі, його державні заходи
Робота з документом
Учні знайомляться з уривком тексту «Повісті минулих літ» та дають відповіді на запитання.
«Ранком в 17-й день 1113 року кияни зібрали раду і послали до Володимира Мономаха з проханням: «Іди, князю, на стіл батьківський і дідів¬ський. А коли не прийдеш, то знай, що багато зла станеться, і не тільки Путятин двір, чи соцький, чи жидів пограбують, а ще й на ятрівку (невістку) твою нападуть, і на бояр, і на монастирі». Почув це Володимир і пішов до Києва. Зустріли його з великими почестями. Сів на столі отця свого і дідів своїх, і всі люди були раді, і смута вляглася».
- Чому кияни запросили на свій стіл Володимира Мономаха?
Ставши Київським князем, Володимир Мономах запровадив новий звід законів - «Статут» Володимира Мономаха.
Учні тезисно записують зміст «Статуту» Мономаха.
- Бояри, що давали кому-небудь в борг, не мали права перетворити неспроможного боржника у раба;
- лихварі не мали права отримувати великі відсотки (рези) за борги;
- податки громадян зменшувались.
1) Як на ваш погляд, «статут» вплинув на становище міських і сільських низів?
2) Які це мало наслідки?
Учитель. Наприкінці київського князювання Володимир Мономах описав свою діяльність, прагнучи передати власний життєвий досвід нащадкам. Володимир пише «Повчання дітям», яке стало його заповітом, де князь доводить, що жити слід у злагоді зі своєю совістю, творячи добро й благочестя.
З ім’ям князя пов’язують т. зв. «шапку Мономаха», яку він немовби отримав в подарунок від візантійського імператора. Насправді ця своєрідна корона була виготовлена в XIII-XIV ст. середньоазіатськими майстрами і не могла належати князю. Володимир Мономах помер в 1125 р. на 73-му році життя в зеніті своєї могутності й слави. Похований у церкві Св. Софії. Йому вдалося на деякий час відновити в повному обсязі державу Ярослава Мудрого і Володимира Великого. Протягом кількох століть він залишався недосягнутим ідеалом правителя, геніального полководця, який усунув внутрішні недоліки. За висловом літописця, Мономах «посвятив Руську землю, мов сонце..., слава про нього пройшла по всіх землях». Смерть його означала завершення цілої епохи в історії Київської Русі. Через кілька років держава втратила цілісність, почався період політичної роздробленості.
Учень зачитує вірш поета Юрія Шкрумеляка, в якому змальована постать князя.
По незгодах між братами
Ти заблис, як зірка ясна.
Бо за тебе Україна
Процвітала горда, красна.
Добрий, чесний ти й розумний
Справедливо став судити -
Ти сильнішим не дозволив
Слабких кривдити й гнобити.
Міцно владою держав ти
Пребагату Україну
І на ворога водив ти
Свою сміливу дружину.
Ти князів до згоди кликав,
Як дітей та рідна мати:
Знайте всі, що тільки згода
Може тривко будувати!
І на смертному вже ложі
Дітям дав свої науки.
Довго тим наш край держався,
Що створили твої руки!
- Як оцінює поет князя?
Доведіть справедливість оцінки князя Володимира як видатного полководця і державного діяча свого часу.
Узагальнення
Велика роль Володимира в політичному житті держави. Він був ініціатором скликання князівських з’їздів, усіляко намагався примирити князів, припинити усобиці. Період правління Володимира Мономаха називають періодом розквіту Київської Русі після тривалих міжусобиць. Кочівники більше не турбували кордони держави, що дало можливість зосередитись на внутрішніх проблемах. Він навів порядок у Києві, обмежив свавілля лихварів, продовжив удосконалення управління державою, вніс зміни і доповнення до «Руської Правди».
3. Правління Мстислава Володимировича
Повідомлення учня
Продовжуючи справу Володимира, його син Мстислав І твердо тримав у покорі князів і був «в отця место». Року 1130 він захопив всю Білу Русь - Полоцьке князівство, а князів Полоцьких заслав до Греції. Поза його владою залишилися лише Галичина Ростиславичів та землі, якими володіли Святославичі, не більше як 1/4 частина всієї території Русі. Навіть у Новгороді, де князював Мстислав понад 20 років, до 1117 р., він користувався авторитетом та любов’ю. Між іншим, після смерти першої жінки Христини одружився Мстислав з дочкою посадника Новгородського Завидича.
Мстислав втручався в справи інших князів. У боротьбі за Чернігів Яро¬слава Святославича з його небожем, Всеволодом Ольговичем, своїм зятем, Мстислав спочатку підтримував Ярослава, коли ж Всеволод почав погрожувати тестеві війною разом з половцями, у Києві зібрався собор духовенства - митрополита тоді не було - і увільнив Мстислава від присяги, що її він дав Ярославові. Літописець каже, що він усе життя каявся в тому. У Галичині, де Володаревичі сварилися за землі, Мстислав теж узяв сторону правого. Він успішно продовжував боротьбу з половцями за підтримки всіх князів.
Помер Мстислав у 1132 р. З ним закінчився черговий етап історії Русі, коли традиція збирання земель довкола єдиного центру - Києва ще боролася з тенденцією відокремлення земель, що її підтримували князі з роду Всеволода.
Мстислав користувався серед сучасників великою пошаною за успішну боротьбу з половцями. В історії залишився він з епітетом Великий, а церква незабаром після смерті визнала його Святим. Літописець каже, що Мстислав, передавши Київ братові Ярополкові, зобов’язав його передати столицю по смерті старшому племінникові.
Робота в групах
Опрацювати таблицю і зробити висновки про місце України серед європейських держав.
Зовнішньополітична діяльність Мстислава Володимировича
Діти Мстислава Володимировича
З ким брали шлюб

Інгеборга
Данський принц Канут ІІ, король ободритів

Мальфрідь
Норвезький король Сігурд ІІ, прославлений герой хрестових походів. Після його смерті одружилася з королем Данії Еріком-Емуном, братом Канута

Ірина
Грецький царевич Андронік

Єфросинія - мала значний вплив на політику й сприяла поширенню української культури в Угорщині
Угорський король Гейза ІІ

Ізяслав
Польська принцеса

Святополк
Моравська принцеса, дочка короля ¬Оттона ІІ

Ці шлюбні зв’язки свідчать про місце України серед європейських держав.
V. Закріплення та повторення вивченого матеріалу
Підсумкова бесіда за запитаннями
1) Чи можете ви довести справедливість оцінки князя Володимира як видатного полководця і державного діяча свого часу? Відповідь обґрунтуйте.
2) Впізнайте особу за описом.
Князював він справедливо,
Був розумним і сміливим,
Землі всі в руках зібрав,
Край він свій обороняв.
Взяв в полон вояк багато
Й на країну працювати
Долучив чужих князів,
Коли сам на троні сів.
Праці князь цей не цурався,
За убогих заступався.
Заступався.
Князював дванадцять років
Й край зробив собі нівроку
І щасливим, і багатим,
Розквітала кожна хата.
Слава йшла про нього всюди,
Поважали його люди.
А від цісаря гонець
Золотий привіз вінець.
Щоб не було зрад і сліз,
Всіх князів зібрав на з’їзд
Й залишив на згадку нам
«Поученіє синам».
(Володимир Мономах)
VІ. Викладання нового навчального матеріалу
Учитель узагальнює висновки, яких дійшли учні під час вивчення матеріалу, оцінює їхню активність на уроці.
VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2. Скласти таблицю «Внутрішня та зовнішня політика князя Володимира Мономаха».

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Конспекти уроків історії України 7 клас | Додав: uthitel (22.01.2012)
Переглядів: 5602 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]