Урок 38
Тема. Хвороби
шлунково-кишкового тракту
Цілі уроку: ознайомити
учнів з харчовими отруєннями і шлунково-кишковими захворюваннями, що найчастіше
виникають, а також заходами їх профілактики.
Обладнання й
матеріали: таблиці «Органи травлення», «Гігієна травлення».
Базові поняття й
терміни: травна система, харчові отруєння, сальмонельоз, ботулізм,
дизентерія, холера, глистові захворювання.
Концепція уроку
Розповісти про
основні захворювання шлунково-кишкового тракту й заходи їх профілактики,
звернути увагу на необхідність дотримання санітарно-гігієнічних норм для
запобігання цим захворюванням.
Хід уроку
І. Організаційний
етап
II. Актуалізація
опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. На які відділи поділений кишечник?
2. У чому різниця між функціями тонкого й товстого
кишечнику?
3. Опишіть механізм усмоктування перетравленої їжі.
III. Вивчення нового матеріалу
Повідомлення учнів
1. Сальмонельоз.
2. Холера.
3. Глистові
захворювання.
Розповідь учителя
Обговорення
доповідей з одночасним заповненням таблиці
Захворювання
|
Причини виникнення й симптоми
|
Заходи
профілактики
|
Харчові
отруєння
|
Виникають
унаслідок потрапляння до
організму з їжею
отруйних продуктів
біологічної або
небіологічної природи.
Ознаки: біль у животі, блювота, пронос,
головний біль,
запаморочення
|
Уживання в їжу
тільки якісних продуктів
|
Сальмонельоз
|
Виникає внаслідок
потрапляння до
організму
бактерій з роду сальмонел
від хворих або
здорових (бактеріоносії)
людей або тварин. Ознаки: біль у животі,
блювота, пронос,
головний біль,
запаморочення
|
Уживання в їжу
тільки якісних продуктів,
не забруднених
бактеріями
(м’яса, молока, яєць)
|
Ботулізм
|
Виникає внаслідок
потрапляння до
організму
токсину, який виробляють
палички
ботулізму. Бактерії інфікують
м’ясні, овочеві й рибні консерви, солону
й копчену рибу,
ковбасу. Ознаки:
біль у животі,
головний біль, запамо-
рочення, блювота,
запори, порушення
зору, мови,
ковтання й дихання
|
Уживання в їжу
тільки якісних продуктів
і тільки відповідно до
терміну придатності.
Дотримання правил
зберігання й
кулінарної
обробки продуктів
|
Дизентерія
|
Виникає внаслідок
потрапляння до
організму
дизентерійної палички (бак-
терійна
дизентерія) або амеби (амебна
дизентерія) через
молоко, воду або
предмети, з якими
контактував хворий.
Ознаки: слабкість, нездужання, нудота,
іноді блювота,
пронос, підвищення
температури
|
Дотримання правил
особистої гігієни, миття
або правильна кулінарна
обробка продуктів
|
Холера
|
Виникає внаслідок
потрапляння до орга-
нізму холерного
вібріона через молоко,
воду, продукти
або предмети, з якими
контактував
хворий. Ознаки: сильний
пронос, блювота,
можливі судоми
|
Дотримання правил
особистої
гігієни,
миття або правильна
кулінарна обробка
продуктів
|
Глистові
захворювання
|
Виникають
унаслідок потрапляння
до організму
паразитичних черв’яків
(глистів).
Залежно від виду гельмінта
розвивається
ураження того або іншого
органа з
відповідними симптомами.
Загальними
ознаками є втрата ваги, за-
гальне
нездужання, дратівливість
|
Дотримання правил
особистої
гігієни,
вживання в їжу тільки
якісних продуктів
|
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь
учнів
Питання до учнів
1. Укажіть причини виникнення й характер перебігу
дизентерії.
2. Що спричиняє харчові отруєння?
3. Перелічіть заходи профілактики глистових захворювань.
Самостійна робота
учнів
1. Які заходи профілактики є загальними для всіх
шлунковокишкових захворювань?
2. Чи можна отруїтися їстівними грибами? (Можна,
оскільки їстівні гриби можуть накопичувати різні шкідливі речовини, що
знаходяться у ґрунті)
V. Домашнє завдання
Можливо Вам це буде цікаво
|