Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків біології 9 клас


Урок 26 Тема. Порушення діяльності серцево-судинної системи

Урок 26

Тема. Порушення діяльності серцево-судинної системи

Мета уроку: ознайомити учнів з найбільш частими порушеннями в роботі кровоносної системи і причинами їх виникнення.

Обладнання й матеріали: таблиці, що ілюструють будову кровоносної системи людини і правила її гігієни.

Базові поняття й терміни: тиск крові, гіпертонія, гіпотонія, інфаркт, інсульт, аритмія.

Концепція уроку

Обговорити з учнями можливі причини ураження органів кровоносної системи; розглянути методи їх лікування і профілактичні заходи; у ході практичної роботи дати кожному учневі можливість отримати практичні навички визначення частоти серцевих скорочень у стані спокою й після фізичного навантаження.

Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

1. Що таке пульс?

2. Як можна виміряти пульс? III. Вивчення нового матеріалу

Повідомлення учнів

1. Інфаркт міокарда.

2. Хвороби кровоносних судин

3. Тиск крові, гіпертонія й гіпотонія.

Обговорення доповідей із заповненням таблиці

Захворювання

Ознаки

Причини виникнення

Інфаркт міокарда

Тривалий біль у грудях, зміни в кардіограмі

Порушення кровопостачання ділянки серцевого м’яза, яке призвело до його некрозу. Частіше за все виникає через закупорення однієї з коронарних артерій тромбом

Інсульт

Зниження рівня свідомості, дефекти поля зору, порушення

рухової функції верхніх

кінцівок, порушення статики або ходи, порушення нормальної роботи м’язів обличчя

Порушення кровообігу в головному мозку що викликані інфарктом або крововиливом у речовину мозку

Гіпертонічна

хвороба

Підвищений артеріальний тиск, у разі виражених стадій — органічні зміни серця, нирок та ЦНС

Дисфункція вищих судиннорегулюючих центрів, нейрогуморальних та ниркових механізмів

Аритмії

Порушення ритмічності, послідовності й сили

скорочень серцевого м’яза

Зміна властивостей серця внаслідок його захворювань або порушення механізмів нервової регуляції роботи серця

Атеросклероз

Збільшення артеріального тиску, утворення атеросклеротичних бляшок на стінках артерій

Ущільнення артеріальної стінки за рахунок розростання сполучної тканини через відкладення жовтої жирової речовини на поверхні стінки артерії

Тромбофлебіт

Ущільнення, почервоніння та болючість шкіри над варикозно зміненою веною, можливе підвищення температури тіла

Ускладнення варикозного розширення вен нижніх кінцівок

IV. Виконання практичної роботи

Практична робота № 3. Реакція серцево-судинної системи на дозоване навантаження

Мета: дослідити реакцію серцево-судинної системи на дозоване фізичне навантаження.

Обладнання й матеріали: годинник із секундною стрілкою або секундомір, зошит, підручник.

Хід роботи

1. Знайдіть у себе на тілі ділянки, де артерії розташовані близько до поверхні тіла, і намацайте пульс (найбільш зручні — променева, скронева й сонна артерії).

2. Засічіть час і протягом 30 секунд підрахуйте пульс. Дані помножте на 2 і занесіть до таблиці.

3. Виконайте 10 присідань і повторіть вимірювання пульсу. Дані помножте на 2 і занесіть до таблиці.

4. Повторіть вимірювання пульсу через 1 і 5 хв після навантаження. Дані помножте на 2 і занесіть до таблиці.

5. На основі отриманих даних зробіть такі висновки:

а) як змінюється частота ваших серцевих скорочень відразу після навантаження й через 1 і 5 хв після нього;

б) чому під час навантаження частота серцевих скорочень змінюється.

Частота пульсу

У стані

спокою

Відразу після

навантаження

Через 1 хв після

навантаження

Через 5 хв після

навантаження

 

 

 

 

V. Домашнє завдання

 

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Конспекти уроків біології 9 клас | Додав: uthitel (03.11.2012)
Переглядів: 4430 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
даша 13.11.2012 в 19:45 / МатериалСпам
help
0
даша 13.11.2012 в 19:44 / МатериалСпам
помогите мне.
0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]