Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків біології 9 клас


Урок 20 Тема. Імунна регуляція

Урок 20

Тема. Імунна регуляція

Цілі уроку: обговорення механізмів дії імунної системи, повторення й поглиблення знань

про імунітет.

Обладнання й матеріали: таблиці «Кров», «СНІД», портрети І. Мечникова і П. Ерліха.

Базові поняття й терміни: імунна система, специфічні й неспецифічні захисні механізми,

Т- і В-лімфоцити, імунологічна пам’ять, антигени, імунітет, лімфатична система.

Концепція уроку

Розповісти про еволюцію імунної системи; обговорити з учнями механізми дії імунної системи, звернути увагу на різні функції різних типів лейкоцитів; розглянути процеси забезпечення Т- і В-лимфоцитами різних форм імунної відповіді; повторити вивчені на попередніх уроках терміни й поняття, що стосуються будови й функцій крові, а також імунітету людини.

Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

1. Що таке алергія?

2. Які речовини можуть бути алергенами?

3. Хто є збудником СНІДу?

4. Чому важко створити вакцину проти СНІДу?

5. Які чинники у вашому районі негативно впливають на вашу імунну систему? III. Вивчення нового матеріалу

Робота з таблицею

Способи захисту організму від інфекцій

Спосіб захисту

Механізм захисту

Стислий опис

Перешкодження

проникненню

інфекції до

організму

Поведінка

Уникнення можливих контактів зі сторонніми об’єктами (хвороботворними організмами або паразитами), які можуть проникнути до організму. Давній спосіб, характерний для всіх тварин

 

З допомогою зовнішніх покривів

Утворення на поверхні тіла захисних структур, що протидіють проникненню сторонніх об’єктів. Давній спосіб, характерний для всіх тварин

Знищення

сторонніх

об’єктів, що

проникли до

організму

З допомогою

фагоцитозу

Здійснюється, в основному, нейтрофілами й макрофагами (великими нерухомими фагоцитами, розташованими в печінці, селезінці й лімфатичних вузлах), здатними розпізнавати сторонні організми. Давній спосіб, характерний для всіх безхребетних і хребетних

 

Імунною системою

Здійснюється Т-лімфоцитами і В-лімфоцитами, що забезпечують відповідно клітинний і гуморальний імунітет. Уперше поділ лімфоцитів на клітини, що відповідають за гуморальний і клітинний імунітет, відбувся у земноводних і рептилій. Найбільш складно імунна система влаштована у птахів і ссавців

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Питання до учнів

1. Що таке імунна система?

2. Опишіть механізм клітинного імунітету.

3. Опишіть механізм гуморального імунітету.

4. Які види імунітету ви знаєте?

Самостійна робота учнів

1. Чи є відмінності в роботі імунної системи людини й інших хребетних тварин? (Основні механізми однакові, але в процесі еволюції хребетних імунна система ускладнювалася)

2. Яка роль імунітету в збереженні індивідуальності організму? (Саме імунітет є тим механізмом, з допомогою якого організм зберігає свою індивідуальність)

3. Підготувати повідомлення про гемофілію та її лікування.

V. Домашнє завдання

 



Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Конспекти уроків біології 9 клас | Додав: uthitel (01.11.2012)
Переглядів: 4491 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]