Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків біології 8 клас


УРОК № 49 Тема. Загальна характеристика класу Ссавці

УРОК № 49

Тема. Загальна характеристика класу Ссавці

Мета уроку: ознайомити учнів з основними особливостями будови та процесів життєдіяльності ссавців.

Обладнання і матеріали: скелет ссавця (кішки, пацюка тощо), опудало ссавця (заєць, білка тощо), таблиці «Клас Ссавці. Собака», «Клас Плазуни», вологі препарати, що ілюструють внутрішню будову рептилій, птахів і ссавців.

Базові поняття і терміни уроку: опорно-рухова система, скелет, м’язи, травна система, диференційовані зуби, шлунок, кишечник, травні залози, дихальна система, дихальні шляхи, легені, альвеоли, кровоносна система, нервова система, кора півкуль, органи чуттів,

слухові кісточки, ехолокація, видільна система.

Концепція уроку

Дати загальне поняття про клас Ссавці. Показати, що ця группа успішно освоїла всі основні типи середовищ існування — наземне, повітряне, водне й підземне. Розглянути загальні особливості зовнішньої будови ссавців. На прикладі конкретних видів продемонструвати, як умови існування відбиваються на зовнішній будові ссавців. Як характерну ознаку класу розглянути наявність двох кіл кровообігу (малого й великого), чотирикамерного серця й без’ядерних еритроцитів. Указати на розвиток півкуль головного мозку й появу діафрагми. Відзначити прогресивні зміни в опорно-руховій системі, а також зміни в травній системі (поява диференційованих зубів, виникнення в деяких груп складного шлунка або добре розвиненої сліпої кишки).

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності школярів

Питання до учнів

Як улаштована нервова система плазунів і птахів?

Як улаштована опорно-рухова система плазунів?

Як улаштована видільна система плазунів і птахів?

Як улаштовані органи дихання плазунів і птахів?

Як улаштована травна система плазунів і птахів?

Як улаштована кровоносна система плазунів і птахів?

II. Вивчення нового матеріалу

Особливості зовнішньої будови ссавців

Форма тіла й розміри

Загальна будова тіла в ссавців така сама, як і в рептилій.

Які відділи тіла в рептилій ви знаєте?

Орієнтовна відповідь: голова, шия, тіло, тулуб, хвіст, передні й задні кінцівки.

Залежно від способу життя зовнішній вигляд ссавців може істотно відрізнятися. У літаючих форм (кажани) є крила. Водні форми (кити) мають обтічну форму тіла, підземні мешканці (кроти) — кінцівки, що риють.

Покриви тіла

На відміну від рептилій і птахів для ссавців характерна наявність великої кількості різноманітних залоз.

Шкірні залози ссавців:

- потові (виділяють піт);

- сальні (виділяють секрети, що змащують волосся і шкіру);

- пахучі (видозмінені сальні або потові залози);

- молочні (видозмінені потові залози).

Шкірні покриви ссавців утворюють велику кількість похідних. Вони виконують різноманітні функції, в основному зберігають тепло й захищають від несприятливих зовнішніх впливів.

Рогові похідні шкіри:

- волосся;

- кігті;

- нігті;

- копита;

- луска;

- роги (крім рогів оленів).

Суцільний покрив волосся ссавців утворює хутро. Воно недовговічне і періодично оновлюється. Зміна волосяного покриву називається линькою.

Типи волосся ссавців:

- пухове волосся (пух — коротке м’яке волосся);

- остьове волосся (ость — товсте й пружне волосся);

- чутливе волосся (вібриси — органи дотику).

Питання до учнів

Чи існують ссавці, волосяний покрив яких цілком або частково зник? (Китоподібні, людина, морж, слони, носороги, деякі породи кішок і собак)

Видозміни волосся ссавців:

- голки (у їжака);

- щетина (у кабана).

Повідомлення учнів

Опорно-рухова система ссавців.

Кровоносна система ссавців.

Розповідь з елементами бесіди

Особливості внутрішньої будови ссавців.

Опорно-рухова система.

Будова скелета ссавців також дуже схожа на будову скелета рептилій.

Питання до учнів

З яких відділів складається скелет рептилій? (Скелети черепа, хребта, кінцівок та їхніх поясів) На відміну від рептилій кінцівки ссавців розташовані під тулубом. У них збільшується відносний об’єм мозкової частини черепа. У більшості видів сім шийних хребців. У ссавців, які живуть у різних умовах, будова скелета може істотно відрізнятися. Питання до учнів

Чим відрізняються передні кінцівки в кита, кажана, собаки й крота? (У кита — ласти, у кажана — крила, у крота — кінцівки, що риють, у собаки — кінцівки, пристосовані для бігу)

М’язова система

М’язова система ссавців представлена значною кількістю різноманітних м’язів. Вони забезпечують можливість складних рухів тіла. Які складні рухи можуть робити ссавці?

Можливі варіанти відповіді: політ Рукокрилих, лазання мавп по деревах, виготовлення різних предметів рукою людини. Характерною ознакою класу є наявність діафрагми — купо-

лоподібного м’яза, що розділяє грудну й черевну порожнини. З її допомогою відбувається процес дихання. Дуже добре в ссавців розвинена підшкірна мускулатура, на лицьовій частині голови вона утворює мімічну мускулатуру (це ті м’язи, які дозволяють людині посміхатися).

Травна система

Травний тракт ссавців включає ротову порожнину, стравохід, шлунок і кишечник. У деяких видів є защічні мішки. На дні ротової порожнини розташований язик. Зуби ссавців диференційовані й поділяються на різці, ікла, передкорінні та корінні. Загальна кількість зубів та їх розподіл по групах постійні для кожного виду і служить важливою систематичною ознакою. Шлунок ссавців у зв’язку зі спеціалізацією харчування може

диференціюватися на кілька відділів. Так, у жуйних копитних, які харчуються грубими рослинними кормами, він складається з чотирьох відділів: рубця, сітки, книжки й сичуга.

У рубці й сітці під впливом слини й симбіотичних бактерій їжа піддається бродінню. Потім шляхом відригування вона знову надходить у рот. Там їжа знову пережовується і змочується слиною. Утворена маса надходить у книжку, а потім у сичуг. Сичуг є гомологом простого шлунка, у ньому виробляються травні ферменти. Інші відділи являють собою розширення нижнього відділу стравоходу. У кишечнику виокремлюють тонку, товсту і пряму кишки. На

межі між тонкою й товстою кишками розташована сліпа кишка. У деяких рослиноїдних ссавців процеси бродіння відбуваються в основному не в шлунку, а в сліпій кишці (наприклад, у гризунів і зайцеподібних). Як правило, у рослиноїдних видів кишечник відносно більш довгий, ніж у всеїдних або хижих видів. До травних залоз ссавців належать слинні залози, залози шлунка й кишечнику, печінка (має жовчний міхур) і підшлункова залоза.

 Дихальна система

Орган дихання ссавців — легені. Крім легенів до органів дихання належать гортань, трахея і бронхи. Характерною є наявність діафрагми — куполоподібного м’яза, що розділяє грудну й черевну порожнини. Дихання відбувається за рахунок зміни об’єму грудної клітки, що виникає внаслідок рухів ребер або скорочення діафрагми.

Кровоносна система

Серце ссавців чотирикамерне, складається з двох передсердь і двох шлуночків. Є два кола кровообігу — мале (поставляє кров у легені для газообміну) і велике. Є одна дуга аорти (ліва). Еритроцити ссавців без’ядерні, зазвичай округлої форми.

Видільна система

Представлена тазовими нирками, сечоводами й сечовим міхуром. Нирки складаються із зовнішнього коркового шару і внутрішнього мозкового шару. Основним кінцевим продуктом білкового обміну в ссавців є сечовина (у рептилій і птахів кінцевий продукт білкового обміну — сечова кислота).

Нервова система

Центральна нервова система складається з тих самих частин, що й нервова система плазунів, але півкулі переднього мозку розвинені значно більше. Мозочок також розвинений сильніше, ніж у рептилій. У більшості ссавців кора півкуль утворює звивини, що збільшують поверхню мозку.

Органи чуттів

Органи зору мають низку особливостей. Очі від висихання й забруднення в більшості ссавців оберігають два повіки й мигальна перетинка. Форма рогівки опукла, а кришталика — лінзоподібна. Акомодація ока досягається з допомогою зміни форми кришталика.

Орган слуху складається із зовнішнього, середнього та внутрішнього вух, у середньому

вусі — три слухові кісточки (стремінце, коваделко і молоточок). У деяких видів виявлено здатність до звукової локації (ехолокації). Органи дотику представлені в основному добре розвиненим волоссям. Спеціалізоване дотикальне волосся називаються вібрисами. Органи нюху розвинені дуже сильно. У носовій порожнині є велика кількість раковин. У тварин із кращим нюхом кількість раковин більша, а їхня форма складніша. Добре розвинені й органи смаку, що розміщаються у вигляді сосочків на поверхні язика.

III. Узагальнення, систематизація і контроль знань і вмінь учнів

Питання до учнів

Як улаштовані органи дихання ссавців?

Як улаштована травна система ссавців?

Як улаштована кровоносна система ссавців?

IV. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.

Підготувати повідомлення про яйцекладних і сумчастих ссавців.

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Конспекти уроків біології 8 клас | Додав: uthitel (12.01.2013)
Переглядів: 16294 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]