УРОК
№ 47
Тема. Розмаїтість
птахів. Роль птахів у екосистемах, їхнє значення для людини
Мета
уроку: ознайомити
учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності, а
також значенням у природі й житті людини представників рядів
Куроподібні, Гусеподібні, Соколоподібні,
Совоподібні, Лелекоподібні, Журавлеподібні.
Обладнання і матеріали: скелети й опудала птахів, таблиці
«Тип Хордові. Клас Птахи», «Птахи боліт і узбереж водойм», «Птахи лісу»,
фотографії та малюнки птахів.
Базові поняття і терміни уроку: Куроподібні, Гусеподібні,
Соколоподібні,
Совоподібні, Лелекоподібні, Журавлеподібні.
Концепція уроку
На прикладі конкретних видів показати відмінності й
подібність у будові різних рядів птахів. Звернути увагу на зв’язок будови
представників різних рядів з їхнім способом життя.
Показати надзвичайне поширення представників класу,
їхню роль у різних екосистемах і господарській діяльності людини.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної
діяльності школярів
Питання до учнів
Яке значення для людини
мають безкільові птахи?
Яке
значення для людини мають пінгвіни?
Яку
роль в екосистемах відіграють представники ряду Горобцеподібні?
II.
Вивчення нового матеріалу
Повідомлення учнів
Ряд Куроподібні.
Ряд Гусеподібні.
Ряд Соколоподібні.
Ряд Совоподібні.
Ряд Лелекоподібні.
Ряд Журавлеподібні.
Бесіда з аналізом повідомлень учнів про ряди птахів
(проводиться з одночасним заповненням таблиці)
Ряд або
надряд
|
Особливості будови
й
життєдіяльності
|
Значення
|
Представники
|
Куроподібні
|
Крила короткі, широкі. По-
літ стрімкий, але нетрива-
лий. Ноги сильні, пристосо-
вані до розгрібання ґрунту.
Виводкові птахи, виводять
по багато пташенят
|
Деякі види
одомашнені,
інші є об’єктом
промислу (їхня
чисельність
зменшується)
|
Курка, індич-
ка, цесарка,
тетерев, сіра
куріпка, пере-
пел, глухар,
рябчик
|
Гусеподібні
|
Водоплавні птахи з плаваль-
ною перетинкою на ногах.
Дзьоб широкий, сплюсне-
ний, має рогові пластинки.
Добре розвинена куприкова
залоза
|
Деякі види
одомашнені,
інші є об’єктом
промислу
|
Сірий гусак,
крижень,
лебеді, гоголь,
чирок, гага
звичайна, до-
машні качки
й гусі
|
Соколоподібні
|
Хижі птахи з гачкопо-
дібним дзьобом і довгими
вигнутими кігтями. Дрібні,
середні або великі нагніздні
птахи. Денні хижаки
з добре розвиненим зором.
Харчуються різними ви-
дами тварин (гризунами,
птахами, рибою, комахами
тощо). Перелітні, кочові або
осілі птахи
|
Регулюють
кількість
різних тварин
у біоценозах
(у тому числі
зерноїдних
гризунів),
можуть завда-
вати незначної
шкоди птахів-
ництву. Ряд
видів потребує
охорони
|
Беркут, бори-
вітер, чорний
шуліка, тете-
рев’ятник
|
Совоподібні
|
Хижі птахи з гачкопо-
дібним дзьобом і довгими
вигнутими кігтями. Дрібні,
середні або великі нагніздні
птахи. Нічні хижаки з до-
бре розвиненим зором і слу-
хом. Харчуються різними
видами тварин (гризунами,
рибою, комахами тощо).
Перелітні, кочові або осілі
птахи
|
Регулюють
кількість
різних тварин
у біоценозах.
Найважливіші
регулятори
чисельності
мишоподібних
гризунів. Деякі
види потребу-
ють охорони
|
Пугач, сіра
сова, вухата
сова, полярна
сова
|
Лелекоподібні
|
Переважно навколоводні
птахи з довгими дзьобом,
шиєю та ногами. Цівка
й нижня частина гомілки
не оперені. Дрібні, середні
або великі нагніздні птахи.
Харчуються різними вида-
ми тварин (рибою, амфібі-
ями, гризунами, комахами
тощо). Майже всі види
перелітні
|
Великого
практичного
значення не
мають. Деякі
є об’єктами
спортивного
полювання.
Можуть завда-
вати шкоди ри-
борозплідним
господарствам.
Деякі види
потребують
охорони
|
Сіра чапля,
велика й мала
білі чаплі,
білий і чорний
лелеки, кол-
пиця
|
Журавлеподібні
|
Наземні або водні птахи із
загостреним дзьобом і по-
довженими ногами. Дрібні,
середні або великі виводкові
птахи. Харчуються різними
рослинними або тварин-
ними кормами. Перелітні,
кочові або осілі птахи
|
Великого
практичного
значення не
мають, але
деякі види
можуть бути
об’єктом про-
мислу. Деякі
види потребу-
ють охорони
|
Журавель
степовий, жу-
равель сірий,
дрохва, хохітва
|
III.
Узагальнення, систематизація і контроль знань і вмінь учнів
Питання до учнів
Чим сови відрізняються
від решти птахів?
Дайте
стислу характеристику ряду Лелекоподібні.
Дайте
стислу характеристику ряду Соколоподібні.
Приклади питань і завдань для самостійної роботи
учнів
Проведіть порівняння рядів Гусеподібні й
Куроподібні.
IV. Домашнє завдання
Вивчити відповідний параграф
підручника.
Можливо Вам це буде цікаво
|