Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків біології 8 клас


УРОК № 45 Тема. Розмноження й розвиток птахів. Виводкові та нагніздні птахи

УРОК № 45

Тема. Розмноження й розвиток птахів. Виводкові та нагніздні птахи

Мета уроку: ознайомити учнів з основними особливостями розмноження й розвитку птахів.

Обладнання і матеріали: скелети й опудала птахів, таблиці «Тип Хордові. Клас Птахи», фотографії й малюнки птахів, модель «Будова яйця птаха», вологий препарат «Розвиток курчати».

Базові поняття і терміни уроку: яйце, жовток, білок, шкаралупа, повітряна камера, зародок, інкубація, виводкові та нагніздні пташенята, турбота про потомство, шлюбне поводження, гніздова територія, шлюбна пісня, гніздо, гніздування.

Концепція уроку

Сформулювати поняття про головні особливості розмноження та розвитку птахів. Описати основні етапи розвитку птахів. На прикладі окремих видів показати різні форми турботи про потомство. Показати значне поширення представників класу, їхню роль у різних екосистемах і господарській діяльності людини.

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності школярів

Питання до учнів

Як улаштовані органи дихання птахів?

Як улаштована травна система птахів?

Як улаштована кровоносна система птахів?

Як розмножуються плазуни?

Чим відрізняються системи розмноження земноводних і плазунів?

II. Вивчення нового матеріалу

Розмноження

Статеві залози птахів — сім’яники та яєчники. У самців є по два сім’яника й два сім’япроводи. У самок — один яєчник (другий редукований) і один яйцевід. Запліднення внутрішнє. Розвиток зародка відбувається в яйці. Яйця птахів великі, вкриті білковою, двома підшкаралупними й вапняною (шкаралупою) оболонками. Ці оболонки утворює організм матері під час проходження яйця по яйцеводах. Вони оберігають яйця від проникнення мікроорганізмів, механічних ушкоджень і висихання, а також забезпечують його запасом води. Зародок утворює зародкові оболонки, що забезпечують його життєдіяльність і розвиток у повітряному середовищі. Це амніон (замкнений мішок, усередині якого знаходиться зародок), алантоїс (є органом дихання й зародковим сечовим міхуром) і хоріон (серозна оболонка, зростається з алантоїсом). У період розмноження характерною ознакою птахів є шлюбне поводження. Його головною метою є приваблення партнера й охорона гніздової території. Шлюбне поводження може виражатися в співі, виконанні «танців», токуванні самців тощо. У більшості видів птахів обов’язковим елементом шлюбного поводження є шлюбна пісня. Вона дозволяє самкам ідентифікувати самців свого виду,

а самцям — позначати розміри зайнятої ними території.

Розвиток

Ембріональний етап розвитку птахів відбувається під час інкубації (процесу обігріву яєць, у результаті якого відбувається розвиток зародка). Інкубація забезпечується дорослими птахами, які насиджують кладку, або в інший спосіб забезпечують обігрів яєць (смітні кури згрібають купи з ґрунту й гнилої рослинності, що, перегниваючи, виділяє необхідне для яєць тепло). Пташенята, що вилупилися, бувають двох типів — виводкові та нагніздні. Виводкові пташенята цілком вкриті пухом, з відкритими очима. Через певний час вони можуть самостійно супроводжувати дорослих птахів. Нагніздні пташенята лише в деяких місцях вкриті негустим пухом. Їхні очі й вушні отвори закриті. Вони досить тривалий час вимушені перебувати в гнізді й вигодовуватися дорослими птахами.

Турбота про потомство

Тією чи іншою мірою всі птахи піклуються про потомство. Воно полягає в спорудженні гнізда, висиджуванні яєць, вигодовуванні, обігріві й захисті пташенят тощо. Але деякі види (звичайна зозуля) пташенят не висиджують, а підкладають свої яйця в гнізда інших видів, які й вигодовують їхнє потомство.

III. Узагальнення, систематизація і контроль знань і вмінь учнів

Питання до учнів

Де утворюється яйце?

Якою є будова яйця птахів?

Які функції виконують зовнішні оболонки яйця?

Чим відрізняються нагніздні та виводкові пташенята?

IV. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.

Підготувати повідомлення про ряди птахів.

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Конспекти уроків біології 8 клас | Додав: uthitel (11.01.2013)
Переглядів: 7755 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]