Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків біології 7 клас |
Мета уроку: познайомити
учнів з основними умовами, необхідними для розвитку рослини. Обладнання й матеріали: таблиці й дослідні рослини. Базові
поняття й терміни уроку: тепло, світло,
вологість, ґрунт. Хід уроку І. Організаційний етап II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної
діяльності учнів Питання для бесіди 1. Який ріст називають верхівковим? 2. Який ріст називають вставним? 3. Які функції виконують фітогормони? III. Вивчення нового матеріалу Разом з учнями проаналізувати результати
дослідів (див. пам’ятку до уроку) та зробити висновки про вплив умов
середовища на ріст і розвиток рослин. Для з’ясування впливу дихання коріння на його
функцію поглинання, а також на ріст і розвиток передбачено один урок. З’ясування цього питання можна почати з
бесіди за питаннями, що мають на меті повторити матеріал про вплив світла, води
й мінеральних солей на розвиток рослини. Під час відповідей на
запитання учні аналізують результати дослідів зі з’ясування впливу світла,
води, складу ґрунту на розвиток рослини. Відзначають одну з головних
причин - наявність у ґрунті
достатньої кількості мінеральних солей для живлення рослини, які безупинно
поповнювалися за рахунок перегнивання решток рослин, чого не було в безплідній
суміші. Учні згадують, що велике значення для розвитку коріння мають вода,
мінеральні солі й тепло. Пам’ятка для вчителя Закласти досліди, що надали б можливість
простежити вплив різних умов на ріст і розвиток рослинного організму й у такий
спосіб підготувати учнів до вивчення завершальної теми курсу. 1. З’ясувати вплив мінеральних речовин
на ріст рослин. Для досліду беруть чотири невеликі квіткові горщечки або
паперові стаканчики. Два з них наповнюють добре промитим річковим піском,
решту -
ґрунтом. У горщики висаджують по дві насінини томату,
що почали проростати. Насінини мають бути однакового розміру. Надалі проростки,
що виростають в одному горщику з піском, а в іншому - із
ґрунтом, поливають: одні - розчином мінеральних солей, інші -
контрольні - звичайною водою. Приготування розчину: в 1
л охолодженої кип’яченої води розчиняють 1 г натрієвої (або
амонійної) селітри та 0,7 г калій хлориду. Солі перемішують до їх цілковитого
розчинення, а потім додають до розчину 1 г гранульованого суперфосфату.
Підживленя здійснюють приблизно один раз на десять днів, в інший час
дослідні рослини, так само, як і контрольні, поливають звичайною водою. 2. З’ясувати вплив світла на ріст і
розвиток рослин. Для цього беруть три горщики з ґрунтом і висаджують у них по
дві пророслі насінини квасолі однакової величини. Горщики ставлять на добре
освітлене, південне вікно. Потім один горщик накривають білим паперовим
ковпаком, інший -
чорним (пакетом від фотографічного паперу), третій нічим не накривають. 3. З’ясувати вплив вологи на ріст і
розвиток рослин. Рослини (проростки томатів, квасолі та ін.) вирощують за
нормального й недостатнього поливу. Кількість води, що витрачається в обох варіантах, точно
враховується. 4. З’ясувати вплив температури на ріст
рослин. Із цією метою проростки квасолі вирощують за кімнатної температури (20-21 °С) і в холодному приміщенні (5-10 °С). Інтенсивність освітлення і
догляд мають бути однаковими. IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь
учнів Дати відповіді на питання Як впливає на розвиток рослини світло? Чи впливає на розвиток
рослини надлишок або нестача води? Як впливає на розвиток
рослини наявність мінеральних речовин у ґрунті? V. Домашнє завдання Можливо Вам це буде цікаво | |
Переглядів: 3174 | |
Всього коментарів: 0 | |