Головна » Статті » Вчителю-предметнику » Конспекти уроків біології 7 клас |
Мета
уроку: ознайомити
учнів з анатомічною будовою листка у зв’язку з виконуваними ним функціями. Обладнання
й матеріали: таблиці внутрішньої будови
листка, мікроскопи, предметні й покривні скельця, склянки з водою, живі
рослини, гербарний матеріал. Базові
поняття й терміни уроку: шкірочка,
хлорофілоносна тканина, стовпчасті клітини, міжклітинники, продихи, замикаючі
клітини, щілина продиху, жилка. Хід уроку І. Організаційний етап II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної
діяльності учнів Питання для бесіди 1. Як можна відрізнити простий і
складний листки? 2. Які листки
називають сидячими? 3. Які типи
жилкування існують у листків? III. Вивчення нового матеріалу Під час
пояснення внутрішньої будови листка вчитель говорить про положення верхньої та
нижньої шкірочки, особливості будови їхніх клітин, будову м’якоті листка,
підкреслює наявність у них хлоропластів, характер розташування клітин основної
тканини, розповідає про будову провідних пучків у жилках, їх значення. Учитель
пояснює учням, яку роль відіграє черешок у винесенні листка до світла та у
взаємній здатності листків не затінювати один одного. Учні відзначають, що
черешок і стебло відіграють велику роль у винесенні листків до світла, а отже,
сприяють утворенню в них органічних речовин. На
додаток до відповідей учнів учитель розповідає про те, що безперервному
проникненню в листки повітря багато в чому сприяє їхня будова: плоска поверхня,
наявність величезної кількості продихів і міжклітинників. Ознайомлення
з пристосуваннями рослин до регулювання випаровування води листками можна
почати з бесіди за запитаннями: — Чи рівномірно розподіляється волога на
земній поверхні? — Назвіть місця, де рослини мають води
вдосталь і, навпаки, потерпають від її нестачі. — Чи завжди коріння рослин у нашій місцевості
знаходять у ґрунті достатню кількість вологи? Постановкою
цих питань забезпечується логічний перехід до розгляду різних пристосувань для
регулювання випаровування води листками в рослин. Після цього вчитель розповідає про замикання
продихів, що дає можливість регулювати випаровування. Розглядати всі причини,
що спричиняють замикання й розмикання продихових щілин, немає необхідності.
Важливо повідомити учням, що зменшення води в замикаючих клітинах продихів
призводить їх до змикання. У разі збільшення кількості води в цих клітинах до
певної межі вони розмикаються. Дію продихового апарата можна показати на
моделі. Розповідає вчитель і про рослини посушливих місць на прикладах рослин
пустель — кактусів, піщаної акації та ін. Про
листопад наших дерев і кущів учитель говорить як про пристосування до зниження
випаровування води восени й узимку, оскільки всмоктування її корінням із ґрунту
значною мірою зменшується. Необхідно відзначити, що разом з опалими листками з
рослин видаляються шкідливі речовини, що накопичилися в процесі їх життєдіяльності.
Слід заслухати повідомлення учнів про проведене ними спостереження за зміною
забарвлення листя й листопадом. IV. Виконання лабораторної роботи Лабораторна робота № 8. Внутрішня будова листка Мета: розглянути особливості внутрішньої будови листка й
пояснити її зв’язок із функціями, які виконує листок. Обладнання й матеріали: мікроскоп, листки пеларгонії або традесканції, постійні
мікропрепарати поперечних зрізів листка, зошит, підручник. 1. Виготовте мікропрепарат шкірки листка.
Розгляньте його під мікроскопом і знайдіть на ньому продихи. Відмітьте
особливості їх будови й занесіть їх у таблицю. Також занесіть у таблицю
функції, які виконує ця структура листка. 2. Розгляньте на мікропрепараті шкірку.
Відмітьте особливості її будови й занесіть їх у таблицю. Також занесіть у
таблицю функції, які виконує ця структура листка. 3. Розгляньте на мікропрепараті стовпчасту
тканину. Відмітьте особливості її будови й занесіть їх у таблицю. Також
занесіть у таблицю функції, які виконує ця структура листка. 4. Розгляньте на мікропрепараті губчасту
тканину. Відмітьте особливості її будови й занесіть їх у таблицю. Також
занесіть у таблицю функції, які виконує ця структура листка. 5. Розгляньте
на мікропрепараті жилку. Відмітьте особливості її будови й занесіть їх у
таблицю. Також занесіть у таблицю функції, які виконує ця структура листка.
6. Зробіть висновок, у якому вкажіть, яким
чином особливості будови певних структур листка дозволяють їм ефективно
виконувати відповідні функції, та запишіть його в зошит. V. Домашнє завдання Можливо Вам це буде цікаво | |||||||||||||||||||
Переглядів: 5392 | |
Всього коментарів: 0 | |