Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Класному керівнику » Сценарії свят, виховних заходів


«ТІНІ ЗАБУТИХ КУРГАНІВ» (Історія Великобілозерського району)
Розробка заходу з історичного краєзнавства
«ТІНІ ЗАБУТИХ КУРГАНІВ»
(Історія Великобілозерського району)

Вчителя історії
Орел А.В

Підготовчий етап
Захід «Подорож курганами Великобілозерського району» є підсумковим заходом з ряду проведених екскурсій по курганам нашого краю та опитування й запис переказів жителів нашого села стосовно курганів.
Захід висвітлює ключові моменти з вивчення та дослідження давньої історії території сучасного Великобілозерського району: ознайомлення з «курганною» картографією району, дослідження становища курганів сьогодні, запис, з метою збереження для нащадків, переказів, леген жителів села, щодо місцевих курганів та в підсумку складання «курганної» карти Великобілозерського району.
В ході підготовки цього заходу було здійснено 4 екскурсії до курганів нашого краю та 7 фолькльорно-етнографічниї експедицій в с.Велика Білозерка.
У ході підготовки заходу стало зрозуміло, що ця тема цікава не лише дітям, але і дорослим.
Для проведення заходу були використані: топографічні карти території сучасного Великобілозерського району, звіти екскурсій науково-дослідницького краєзнавчого об’єднання «Біла зірка», записи переказів жителів с.Велика Білозерка.
Оформлення і наочність:
• Фото курганів Великобілозерського району сьогодні;
• Карта Великобілозерського району формату А1;
• Учнівські звіти з екскурсій до курганів;
• Записи спогадів жителів села;
• Магніти із сучасними зображеннями курганів.

Назва: «Тіні забутих курганів»
Тема: «Історія Великобілозерського району».
Форма проведення: звіт-конференція науково-дослідницького краєзнавчого об’єднання «Біла зірка».
Цільова аудиторія: вік необмежений.
Основна мета:
• Поглибити та узагальнити знання учнів з історії рідного краю, познайомити з найвизначнішими археологічними, історико-культурними пам'ятками самобутнього краю – Великобілозерського району;
• виховувати почуття гордості, поваги до славного минулого рідного краю; прагнення долучитися до культурної скарбниці українського.
• створення умов для розвитку інтересу до історії рідного краю та сприяння розвитку творчого потенціалу учнів.
Практичні цілі:
- створення «курганної» карти Великобілозерського району, збирання та узагальнення матеріалу з історії рідного краю для використання під час вивчення на уроках історії рідного краю..
Хід заходу:
І. Вступ
ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ:
На півдні України пульсує життям наш рідний Запорізький край - прекрасний сьогоденням і славний минулим, де переплелися радість і журба, велич перемог і гіркота поразок. Наймолодшим серед районів Запорізького краю є наш Великобілозерський район.
Батьківська оселя, пташечка, що щойно злетіла з гілки, стежка протоптана в перші роки життя дитячими ніжками – все це наш рідний край, який дав нам крила для злету, пізнання суті життя. У кожного з нас є своя Мала Батьківщина. Для нас це улюблений край – наше прекрасне село Велика Білозерка.
Наш край з багатою історією і самобутньою духовною культурою, неповторним поєднанням сучасного і минулого, реальності і легенди, є унікальні історичні пам’ятки на тлі чарівної природи.
Велика Білозерка гармонійно поєднує в собі всі виміри часу… Бо є свідком багатьох епохальних історично значимих подій, як для історії рідного краю, історії України, так і для світу.
Через нашу територію пройшли тисячі кочівників, залишивши по собі величні пам’ятки – кургани. І сьогодні ми з вами поринемо у далеку подорож по сторінкам «курганної» історії нашого краю
(звучить музика)
Учениця 1.
На території Великобілозерського району нараховується близько 20 курганів.
Історична довідка:
Кургани – це найчастіше могильні земляні насипи, якими древні скіфи й інші народи на території нинішньої України увічнювали пам'ять покійного.
Майже з кожним із цих курганів пов’язувалися різноманітні легенди. Всі вони мали назви, які з різних причин забулися в народі, так як і пам’ять про ті події, що послужили їх появі. Залишилися лише в розмовах людей та деяких письмових згадках «Цимбалка», «Чумацька могила», «Чмирева могила» та інші розорані і майже зрівняні із землею кургани, що в більшості ледь прослідковуються на місцевості.
Тож сьогодні ми з Вами підсумуємо результати наших експедицій до курганів, записи спогадів жителів села та спробуємо створити «курганну» карту Великобілозерського району.
(демонстрація карти, виготовленої членами науково-дослідницького краєзнавчого об’єднання «Біла зірка» власноруч, без позначення курганів.
Учень 2.
Нами було відвідано кургани Цимбалові могили (Велика та Мала Цимбалка), які знаходяться на території Новопетрівської сільської ради, на західній околиці нашого села. Це пам’ятка національного значення. До речі, матеріали розкопок кургану Велика Цимбалка знаходяться в Ермітажі (м. Санкт-Петербург)
Курган Велика Цимбалка досягав 15 метрів у висоту. В більшості скіфських курганів степового Причорномор’я людські поховання були пограбованими, але залишилися майже не трону тими поховання коней. Один з таких курганів Велика Цимбалка. В кінській могилі тут були захороненні шестеро коней, на двох з яких були золоті вуздечки, крім того, знайдено наконечники стріл, залишки панцира, бронзові набори вуздечок. В наш час ці поховання датовано IV ст. до н. е. і віднесено до могил скіфської царської аристократії.
Мала Цимбалка — курган бронзового віку на правому березі річки Білозерки біля західної околиці села. Курган датований 9 сторіччям до н. е. В 1964р археологом Н.Г. Єлагіною було знайдено золоту гривню та інші археологічні знахідки.
Кургани становлять целий курганний комплекм «Цимбалові могили».
Назву отримали за прізвищем напівміфічного знахаря Михайла Цимбала, сина запорожця Цимбала з Балабинських плавнів.
На карту Великобілозерського району прикріплюється магніт із зображенням Цимбалки (позначка№1), в місці його розташування.
Учень 3
Проїжджаючи дорогою від нашої школи до центру с.Велика Білозерка всі ми бачимо курган Чумацька могила, але історичних відомостей про цей курган майже немає. За спогадами жительки нашого села Тимощенко Єлизавети Григорівни легенди про цей насип передавалися з поколінь старожилів. «Одного разу їхавши до Криму чумаки потрапили під страшну зливу саме біля цього кургану. Один з чумаків захворівши помер саме тут – з тих часів цей курган й отримав назву – Чумацька могила.» Сьгодні майже не можливо встановити правдивість цього переказу, але зберегти сам курган та перекази про нього для наступних поколінь – наш з Вами обов’язок.
На карту Великобілозерського району прикріплюється магніт із зображенням кургану Чумацька могила(позначка№2), в місці його розташування.
Учень 4
Посеред зораних степів стоїть курган,
І ковиловий чуб його обвив туман,
Над ним курличуть в небі журавлі…
Не треба мені кращої землі.
Багато курганів отримали свою назву за тим чи іншим прізвищем. Так на території Великобілозерського району багато курганів, що отримали назву за прізвищами. Так серед таких Іванчина могила, Орлови могили та інші. Іванчина могила – курган який ми сьогодні не можемо побачити, бо насип повністю розораний. Вивчаючи топографічні карти, нами було встановлено факт існування Іванчиної могили – кургану в складі курганного могильника за 1км на північ від с.Велика Білозерка. На топографічній карті 1862р показано чотири кургани, на карті 1911р-шість. А на карті 1941р кургани не позначені, бо вже були розорані.
Орлови могили (курганний могильник) розташовані за 2км. на пд.-зх. від позначки висоти місцевості «80». Згідно карти 1941р – це п’ять курганів, які розташовані кривим ланцюжком по лінії захід-схід. Висота одного з курганів 1,9м. На сьогодні це три насипи заввишки не більше 1м.
На карту Великобілозерського району прикріплюється магніт із зображенням кургану Іванчина могила(позначка№3) та Орлови могили(позначка№4) в місцях їх розташування.
Учень 5
Поряд з Орловими могилами є курган – Ракузіна могила та Рядові могили. Курган Ракузіна - на карті 1862р позначений як два кургани, а на карті 1911р – три. Згідно карти 1941р найбільший насип заввишки 3,5м. за 0,3км на північний захід від нього ще один – заввишки 1,2м. Рядові могили знаходяться за 2км на пн.-зх ід могили Ракузіна. На карті 1862р позначені чотири насипи. Згідно карти 1941р – два кургани поруч(висота 2,5м), за 0,3км – ще один(2,6м) та четвертий насип за 0,5км від перших двох. Три скіфські кургани (ІV ст.д.н.е) були досліджені на початку ХХст. Названі тому, що кургани фактично розташовані в ряд, ланцюжком по лінії пд-зх. – пн.-сх.
На карту Великобілозерського району прикріплюється магніт із зображенням кургану Ракузіна могила(позначка№5) та Рядові(1) (позначка№6) в місцях їх розташування.
Учень 6.
Під час нашого дослідження сталася кумедна ситуація. Записуючи розповіді жителів села, ми зрозуміли, що на існування Рядових курганів вказувало багато односельців, але місце їх розташування докорінно відрізнялося. Вивчивши топографічні карти, нами було з’ясовано, що на території Великобілозерського району є два зовсім різні курганні могильники, розташовані в протилежних сторонах, але з однаковою назвою – Рядові. «Інші» Рядові(2) могильники розташовані за 5км. на пн.-сх від с.Качкарівка – сьогодні це три насипи заввишки на більше 1,5м розташовані в одну лінію.
Поряд з Рядовими(2) є курган Рекомтова могила. Назву цей курган також отримав за прізвищем. На катрі 2002р позначка цього насипу відсутня, але під час екскурсії нами було встановлено існування кургану - сьогодні це насип заввишки близько 2м, а за топографічною картою 1941р- заввишки 4м.
На сусідньому полі знаходиться курганний могильник, до складу якого й Безкошина могила. На карті 1862р – позначено сім насипів, що розташовані ланцюжком. Під час нашого дослідження нами було підтверджено існування семи насипів, які на превеликий жаль досі розорюються. Назву отримав за назвою балки – Безкошина балка.
На карту Великобілозерського району прикріплюється магніт із зображенням кургану Рекомтова могила(позначка№7), Безкошина могила(позначка№8) та Рядові (2) могили(позначка№9) в місцях їх розташування.
Учень 7.
Рухаючись автошляхом від с.Велика Білозерка до м.Єнергодар знаходиться, ще один досліджений нами курган , що датується 36-330рр до н.е. – Чмирева могила. В цьому кургані О.Брауном - було знайдено дві глибокі могили, пограбовані ще у давнину, відкрита також кінська могила із залишками 10 коней із пишним убранням. Дослідженнями Н.І.Веселовського у 1909-1910рр знайдена бокова схованка з 10 срібними посудинами. За часів незалежної України курган знову досліджувався в 1994р, але роботи було припинено за браком коштів. Назва за прізвищем власника землі з числа першопоселенців.
На карту Великобілозерського району прикріплюється магніт із зображенням Чмиревої могили(позначка№10), в місці його розташування
Учень 8.
Нами, під час вивчення топографічних карт, було встановлено, що на території нашого району було багато й інших курганів – Мошняшна могила, курган Орел, Рибальська могила, Московські могили та багато інших.(на карті учень показує місця знаходжень курганів, за данними топографічних карт) Але на сьогоднішній день нами вони не були виявлені, хоча деякі позначені ще навіть на карті 2002р. курганні насипи, не дивлячись на заборону законом, все ще розорюються. Так у грудні 2010 р. була затверджена Програма охорони земель історико-культурного призначення Великобілозерського району на 2011 – 2016 роки –кошти, за якою були направлені на виготовлення пакільців та основ для дошок, охоронних табличок, а також на роботи по встановленню охоронних знаків. Але під час дослідження нами було встановлено, що на превеликий жаль більшість табличок вже зруйновано вандалами.
Більшість курганів на полях розорюються. Через руйнування курганних насипів і поховань наші нащадки мають ризик зовсім не побачити курганні насипи.
«Наші кургани» - це не просто "бабусині скрині" з різними дрібничками. Вони є важливим мальовничим елементом українського ландшафту, без якого неможливо уявити українські степи.
Карта з позначеннями курганів – додаток№1
Вчитель:
Наша земля — це скарбниця історії. Дуже важко підшукати до цієї скарбниці ключа. І лише наполегливі пошуки можуть принести бажану радість пізнання. Земля час від часу ділиться з нами своїми тайнами, чим підсилює наші стремління, інтригуючи можливими знахідками.
Моя земля, земля батьків моїх,
Земля дідів і прадідів. Ми нині
Вклоняємось до ніг святих твоїх,
Вклоняємось чудовій Батьківщині.
Ми діти мальовничої землі,
Для нас вона найкраща і єдина.
І знають всі – дорослі і малі,
Велика Білозерка – наша Батьківщина.

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Сценарії свят, виховних заходів | Додав: orel_alena (22.10.2016) | Автор: Орел Алена Володимирівна E
Переглядів: 820 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]