Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Класному керівнику » Сценарії свят, виховних заходів


Ще один крок в доросле життя Справи сімейні
Комунальний заклад
«Богодухівський спеціальний навчально-виховний комплекс»
Харківської обласної ради

Творчий виховний захід

Ще один крок в доросле життя
Справи сімейні



Підготувала: Івах В.В., вихователь групи ПЛ-22
Дата проведення: 09.04.2015
Місце проведення: ігрова кімната




2015 навчальний рік
Виховна година
Тема: Ще один крок в доросле життя . Справи сімейні
Мета : виховання культури сімейних відносин; розкрити деякі причини складності сімейних відносин; приділити увагу ролі чоловіка і жінки у створенні сімейного вогнища;
Форма проведення виховної години: бесіда-практикум.
Епіграф: «Сім'я - це маленький всесвіт. Жити в шлюбі... це велика, ні з чим не зрівнянна, духовна праця, напруга. Для цього потрібна величезна духовна культура, духовна підготовка, школа мудрості» (В.А. Сухомлинський).
Хід заходу
(1 слайд)
Вихователь. Добрий день, шановні присутні. Сьогодні наш виховний захід це ще один крок в доросле життя. Хто не мріяв з дівчат про урочистий весільний кортеж, авто, прикрашене символічними обручками, кольоровими стрічками, квітами й кульками, про чарівну білу сукню, вишуканий весільний букет і, звичайно ж, про принца, котрий під звуки маршу Мендельсона виносить наречену на руках із Будинку урочистих подій. Щороку одружуються тисячі молодих пар, але не всі вони вміють — цеглина за цеглиною — зводити свій сімейний дім, адже це вже не та хатинка, що будували в дитинстві, а дитячі мрії давно перетворилися на мету створити щасливу сім'ю.
Аня. Сім'я - світ складний, неповторний,
Де чекає кохана, де є улюблений.
Ми поруч, разом, є ти і я.
Поки ми удвох, ми сім'я.(3. слайд)
Давайте визначемо що ж таке сім’я?(4 слайд)
Женя. Сім’я – це соціальна група, в основі якої лежить спільність морально-психологічного, побутового та економічного укладу життя, виховання дітей. Між її членами існує духовна, емоційно-психологічна єдність, відповідальність і взаємодопомога.(5 слайд)
Вихователь.Сім'я дійсно схожа на маленьку всесвіт, вже хоча б тому, що вона теж сповнена загадок. Багато сімейних таємниць людство вирішує досі. Чому саме цю людину ми вибираємо супутником життя? Чому пара молодих, а іноді і не дуже молодих людей вирішує одружитися? Чому приходить і йде любов - почуття, яке вважається стрижнем подружжя, початком всіх початків сімейного життя? Чому це почуття так необхідно в сімейному житті? Чому одна сім'я витримує та вирішує більшість загадок-проблем сімейного життя, а човен інший розбивається про банальні турботи сімейного побуту? Про це та інше ми і поговоримо з вами сьогодні.
(6слайд.)
Каріна. Все в цьому світі починається з любові. І тим більше сім'я. Адже саме любов є джерелом доброти і всього піднесеного, того теплого і світлого, що є на нашій землі. Але, як казали мудрі люди минулого: «Не насититься око зором, руки справою, розум знаннями, а серце любов'ю». Людина не може жити лише одним цим почуттям. І природний, і духовний світ людини настільки різноманітний (людині необхідні інтелект, придбання нових знань, вражень, розвиток свого професіоналізму і т. д.), що справляє вплив на всі сторони людського життя, в тому числі і на любов. Тому в цій всесвіту під назвою «любов» і виникає маса загадок і проблем.
Вихователь. «Ніякої драми, нічого хвилюючого немає ні в чому, окрім людських взаємин» - так писав Антуан де Сент-Екзюпері. І це дійсно так, тому що той потік спілкування, в якому постійно знаходиться людина, приводить його до багатьох драмам, у тому числі і сімейним. Люди різні, дві неповторні індивідуальності на основі почуття любові об'єднуються у сімейний союз. Так чого ж шукають люди в сімейному житті, на що сподіваються?
Коля. Думаю, що кожен, вступаючи в шлюб , вірить у любов, сподівається на збагачення свого життя, наповнення її новим змістом.
Андрій. Любов, ти істинна тоді,
Коли нас путами не вяжешь,
«Я - не кайдани для тебе», -
Коли ти мені скажеш.
Любов завжди сильна, коли
Вона - хвилююче море,
Між берегами наших душ
Вабить і хлюпає на просторі.
Іван. Багато жінок мріють про чоловіка, який буде любити тільки їх, ніколи ні на кого не гляне, буде поважати і цінувати тільки її, єдину. Треба зауважити, що і чоловіки в більшості своїй мріють про жінку, яка вдячна йому за турботу, буде вважати його наймудрішим, потрібним, корисним, коханим і шанованим. Кожен чоловік сподівається стати королем у своєму сімейному царстві, а жінка - королевою.
Вихователь. Так, але як щодо підданих, тих, хто облаштовуватиме сімейний побут?
Думаю, що ці дві ролі в сім'ї необхідно поєднувати, притому розумно. Щоб зберегти мир і злагоду в «королівстві», необхідно вирішувати багато життєво важливі проблеми. Яка роль сучасної жінки в сім’ї.(7 слайд)
Яна. Далеко не легка сімейна ноша жінки. Стародавні індійці говорили, що «хороша дружина - це шість осіб в одному». А враховуючи сучасні навантаження жінки, скільки ще ролей ми можемо їй додати?! Вже точно не одну.
Так, сучасна жінка може багато чого. Мабуть, саме тому багато чоловіків, вихваляючи жіноче рівноправ'я, намагаються перекласти на її плечі якомога більше відповідальності за сім'ю (побут, зайнятість на роботі, виховання дітей т). До великих фізичних перевантажень додаються і психологічні. А вже всі разом узяте переносити жіночому організму часто буває не під силу. До того ж жінка, усвідомлюючи високі результати своїх зусиль і високо оцінюючи себе, рано чи пізно приходить до заниженою оцінкою ролі чоловіка в сім'ї. Починаються докори і невдоволення. Часто це призводить до того, що завищена жіноча самооцінка і її високе службове становище принижують чоловіка, позбавляють його можливості проявити свої здібності, розум і талант.(8 слайд).
Вихователь. Більшість з нас за рівноправ'я в сім'ї. Що ви вважаєте таким рівноправністю?
Надя. - Я думаю, що якщо чоловік тебе любить і не хоче сварок, то він повинен у всьому допомагати: вміти готувати, прибрати, прати.(9 слайд.)
Паша - Так, бувають такі ситуації, коли чоловікові дійсно необхідно щось подібне зробити по домашньому господарству. Але це ні в якому разі не повинно перерости в звичку жінки зневажати чоловіком і потім хвалитися перед своїми подружками, принижуючи тим самим чоловіче достоїнство. Чоловік повинен займатися своєю, чоловічою роботою, тієї, з якою не в силах впоратися жінка. Якщо розглядати рівноправність як поділ труднощів і радощів сімейного життя, то я вважаю, що по господарству чоловік робить більш важку роботу, а жінка - більш легку. В цьому і є рівноправність, яке закладене в людях самою природою.
Вихователь. Згодна з тобою. Я теж вважаю, що в будинку має бути жінка і повинен бути чоловік. Є сім'ї, які добре усвідомлюють роль чоловіка і жінки в сім'ї і прекрасно справляються з цими ролями. А драми не обходять і їх. Де ж ті складові сімейного життя, які дають можливість зміцнювати сім'ю? Пропонуювам виконати вправу, візьміть картку жовтого кольору. (10 слайд)
Ваше завдання 1: Оцініти перераховані фактори за п'ятибальною системою: 1.Сімейний затишок. 2. Спільність поглядів. 3. Матеріальне благополуччя. 4. Сексуальна близькість. 5. Звичка подружжя один до одного. 6. Подружній обов'язок. 7. Любов до дітей. 8. Взаємна турбота подружжя. 9. Загальна житлоплощу. 10. Культурний рівень подружя.


Будь ласка приступайте. Присутні в залі теж можуть приєднатися.
Підсумок.Підводячи підсумок хочу сказати, що ви добре справилися із завданням. Не маючи життєвого сімейного досвіду май же всі правильно оцінили складові сімейного життя. А ви справилися із завданням? Є бажаючи прокоментувати? Зазвичай молоді люди завищують значення емоційних факторів для сімейної стійкості. Вони представляють для себе сімейні цінності лише ідеально, тому романтизують шлюб. А це призводить до невдач у шлюбі. (11. слайд)
Вихователь. Міра задоволеності відносинами в шлюбі залежить ще і від тих мотивів, з якими люди вступають у шлюб. Пропонуювам виконати наступну вправу. Візміть картку червоного кольору.
Завдання 2. Розставте по мірі значущості для вас наступні мотиви вступу в шлюб:
любов; спільність інтересів, поглядів; почуття самотності; випадковість; співчуття; матеріальна забезпеченість майбутнього чоловіка (дружини); наявність житлової площі у майбутнього чоловіка (дружини); ймовірність швидкого народження дитини.
Будь ласка приступайте. Присутні в залі теж можуть приєднатися.
Підсумок.Я бачу, що і з цим завданням ви спвавилися добре. Більш міцні шлюби засновані на спільних інтересах і потребах.А ви справилися із завданням? Є бажаючи прокоментувати?
Наступна вправа «Складання психологічного портрету»
Дуже часто можна почути він ідеальний чоловік, або вона ідеальна дружина. Як ви вважаєте, якими якостями, на вашу думку, повинна володіти ідеальна дружина та ідеальний чоловік? Є умовна модель жінки та чоловіка , ваше завдання відзначте найбільш важливих якості, які будуть притаманні вашій жінці та вашому чоловіку Для цього у вас на столах є сердечка сині і червоні: сині –це якості чоловіків, а червоні – якості жінок. Із запропонованих 7 треба вибрати 4 найголовніші якості.
а) розум; б) ніжність і доброта; г) готовність в усьому підкорятися чоловікові; ж) працьовитість; і) краса; л) любов до дітей; м) вірність;
а) розум; б) мужність; в) працьовитість; г) турбота про сім'ю; ж) вірність і надійність; з) прагнення взяти на себе найважчі сімейні справи; к) ласкавість і ніжність; м) повага до жінки;
Підводячи підсумок хочу сказати, що лише за умови постійного розвитку своєї жіночності дівчата стануть справжньою жінкою-берегинею своєї сім’ї.
А хлопцям для того щоб стати справжніми чоловіками, треба постійно розвивати свої кращі чолові якості і бути самодостатнім, реалізованим, мужнім, сильним, упевненим і мати поруч із собою гідну жінку.


Вихователь. За результатами проглядається, що деякі з вас, вимагаючи від своєї половини чогось великого і , не особливо турбуються про те, щоб поєднати свої запити і уявлення про себе і іншій половині. (12 слайд)
Причини виникнення конфліктів у сімейних відносинах. Спробуємо визначити, що може спричинити руйнування сім’ї. В любові не повинно бути тільки «я» (я така прегарна, тому ти мене любиш і я дозволяю тобі себе любити). В любові не повинно бути тільки «ти» (ти - це все і навіть більше, а мене як особистості вже практично немає). У кожній сімейній парі повинні бути «ти», «я» і «ми». Хто не зрозумів цього, у того всі почуття ранньої закоханості розбиваються про сварки, розчарування і нерозуміння. Злість, нервозність і біль приходять на зміну любові і такий шлюб приречений.
Женя. Багато чого відбувається тому, що люди, вступаючи в шлюб, часто, по суті, не знають один одного. Сексуальна сумісність, звичайно, важлива в подружніх стосунках, і саме цей мотив часто обирають молоді люди для вступу в шлюб.
Але сексуально привабливими ви можете бути для багатьох. А от поєднати свої характери, перетворити ваше почуття любові ще й у справжню дружбу,
зробити взаєморозуміння нормою сімейного життя - це дано не кожній парі.
Каріна. Часто виникають питання лідерства в сім'ї , які теж додають своїх тріщин у подружніх взаєминах. Беручи на себе роль лідера, необхідно пам'ятати, що глава сім'ї не тільки отримує додаткові права, але і покладає на себе додаткові обов'язки. Психічні та фізіологічні перевантаження теж значно збільшуються, тому «ми» в родині - це найкращий вихід.
Іван. Думаю, що, як би не любили люди один одного, сварок і сварок їм не уникнути. Сімейна адаптація не може відбуватися без сварок. Я читав про те, що саме у перші роки шлюбу подружжя особливо вразливі. Кожне сказане слово і кинута без задньої думки жарт можуть викликати образи і сварки. Напевно, врятує висока культура взаємин і пам'ять про те, що поруч з тобою людина, яку ти любиш, з яким ти вирішила прожити все життя.

Вихователь. Це дійсно так. Культура взаємовідносин передбачає в першу чергу увагу до коханої людини, розуміння її внутрішнього світу, її смаків, інтересів, бажань. Не поспішайте робити негативні висновки про слова і вчинки коханої людини, зумійте розібратися, проявіть поблажливість до дрібниць. Вам допоможуть відвертість і довірливість, бажання завжди побачити в людині найкраще, що є в ньому.
Света. Бути один з одним - це ціле мистецтво. Не намагайтеся «перекроювати» один одного. Кожна особистість неповторна. Постарайтеся повірити в те, що саме той чоловік, який йде з вами по життю поруч, цінний і значущий для вас, як ніхто інший.
Надя. Часто в житті нам доводиться чути таку фразу: «Їх човен кохання розбився об побут».(13 слайд)
Вихователь. На жаль, цією фразою дуже часто підводить сумний підсумок. Саме неналагоджений побут - причина конфліктів, розбіжностей, розлучень. І тон тут найчастіше задають жінки, запитуючи: «Чому всі турботи на мені? Я що вам - рабиня?»
Але жінка, вступаючи в шлюб, не повинна забувати, що сімейне щастя здобувається щоденною та багаторічнюї тратою часу і сил на буденну домашню працю.
Після трудового дня це особливо важко. І тим не менш жінці треба вміти самій пришивати гудзики, варити їжу, прати. Не слід забувати про те, що любов не може жити в неприбраній квартирі, а тим більше, з поганим харчуванням і невимитий посуд. Правда і те, що все, що зроблено по дому, повинно бути по гідності оцінено іншою Людиною (чоловіком або дружиною)
Женя. Від мистецтва ведення господарства багато в чому залежить економіка родини. Це стосується вміння приготувати чудовий обід з порівняно недорогих продуктів, зшити або зв'язати, спекти самій, а не переплачувати. Важливою умовою для правильного налагодження побуту є розумне ведення сімейного бюджету. Більшість сімей в якості головного джерела сімейного бюджету розглядають зарплату. Значить, сварки і закиди з приводу того, що хтось просиджує на роботі, просто недоречні.
Адже саме професійний ріст дасть можливість покращити матеріальне становище родини. Треба думати не тільки про сьогодення, а й про перспективу теж.
При цьому лише один одному допомогу і взаєморозуміння допоможуть молодій сім'ї здати іспит на міцність почуттів. Адже не завжди є можливість поповнити бюджет сім'ї. Так що багатьом молодим сім'ям просто необхідно розраховувати, планувати і поступатися.
Андрій. Планування своїх доходів і витрат, облік витрачених коштів (харчування, одяг та взуття, госптовари, дозвілля і відпочинок), розумний контроль - це теж необхідні складові сімейного бюджету. Плануючи і підраховуючи витрати, треба звертати увагу на те, що гроші з сімейного бюджету найчастіше йдуть невідомо куди не великими, а саме невеликими сумами. Модний журнал або аксесуар, рукавички, фаст-фуд і жувальна гумка, а в результаті питання: «Куди гроші пропадають?» Вмійте відмовитися від того, що необов'язково. Постарайтеся продати річ, яка не знадобилася вам хоча б раз у році.
Не намагайтеся пустити пил в очі великою кількістю страв на святковому столі. Скільки потім пропадає! Краще продумайте сервіровку і своє ставлення до гостей. Варто пам'ятати і про те, що принцип «ти заробив, а я витрачу» не зміцнить ні побут, ні сімейні відносини.
Учні:
Каріна. - Звичайно, по молодості завжди думаєш більше про кохання, ніж про побут. Але разом з тим ми вже досить дорослі для того, щоб усвідомлювати, що людина живе не тільки любов'ю, а ще й повсякденними турботами: про їжу, чистоті, житло. Кажуть, що у добросовісної господині на побут йде до 6 годин на добу.
Надя. - Я вважаю, що дуже непросто тим молодятам, які починають своє життя на знімній квартирі. Йде багато грошей на оплату. Та сімейне вогнище створити досить важко.
Аня. Родинне вогнище - це швидше психологічна сумісність подружжя. Або, принаймні, весь той побут, який на ній базується.
Яна. - І все-таки краще жити окремо. Тому що, коли молода сім'я залишається жити з батьками, у тих завжди знайдеться привід для невдоволення чоловіком дочки або дружиною сина. А як важко переживаються батьками найменші непорозуміння між молодятами! Стосунки у молодій сім'ї тільки загострюються.
Так що уживатися один з одним краще окремо. Треба самим вчитися вирішувати і залагоджувати свої сімейні питання та проблеми. Чужим розумом все життя не проживеш. Можеш так і залишитися інфантильним. Але повинна сказати, що допомога та поради, хоча б на перших порах, вважаю необхідними.
Паша - А я думаю, що всі в хаті починається з порядку, притому що порядок і чистота в будинку повинні бути загальною турботою. Якщо в сім'ї все гаразд, то і з цими питаннями, я маю на увазі розподіл обов'язків по будинку, проблем не буде.
Іван - Все починається з сімейного мікроклімату, психологічного комфорту. Якщо з цим питанням все в порядку, то в домі буде і затишок, і смачний обід, причому вчасно.
Коля - Сімейний мікроклімат створюється терпінням і часом. Треба просто помічати хороші звички.
Вихователь Дійсно, однією романтикою і почуттями не проживеш, від повсякденності нікуди не дінешся.
Тому сім'ї, з'єднавши воєдино свої почуття і серйозну повсякденну працю, можуть розраховувати на довге спільне життя. Кожна сім'я ставиться до розподілу обов'язків по-своєму. Якщо в сім'ї панує атмосфера побутової творчості, то всі сімейні справи виконуються спільно.
Кожин з подружжя повинен бути готовий виконати ту роботу, яку інший не встиг зробити через свою зайнятість. І суперечок тоді не виникне.
Света Є сім'ї, в яких основні справи по дому виконуються разом, а деякі з них стають обов'язком одного з подружжя (наприклад, закупівля продуктів). Це теж хороший варіант, сприяє налагодження сімейного побуту.
Але ж досить і таких родин, у яких панує дух побутової невлаштованості або побутової експлуатації чоловіки або жінки. Перекладання обов'язків один на одного призводить до того, що домашні справи так і залишається незробленим, а в будинку постійно немає хліба, солі, тому що хто-то обов'язково забуде це купити. Не краще і побутова експлуатація, коли дружина, а в деяких випадках і чоловік перетворюються в раба будинку. Побутове співробітництво - це, звичайно, ідеальний варіант ведення господарства. При такому співробітництві участь у домашніх справах беруть і діти.
Андрій Думаю, що побут сім'ї ніяк не повинен виключати поняття «відпочинок», який теж краще планувати разом і з урахуванням інтересів один одного. Чудово, коли сім'я знає, чому присвячений кожен день тижня. І, зрозуміло, кожен день повинен містити поряд з виконанням домашніх обов'язків якийсь вид відпочинку: прогулянки, улюблене заняття, спільні обговорення, зустрічі з друзями, святкування родинних знаменних дат, відпочинок на природі.
Вихователь Все, про що ми зараз говорили, властиво гармонійного сімейного союзу. Але досягти сімейної гармонії і щастя - завдання не з легких. Чим більше ви будете знати про побудову сімейних відносин, чим частіше ви про це будете замислюватися, тим імовірніше, що ви зможете уникнути помилок і розумно побудувати своє подальше життя.
.. А яке ваше бачення щасливої сім’ї. У нас є колаж «Щаслива сім’я» треба тільки добавити, які умови необхідні для щасливого сімейного життя.
а) окрема квартира; б) матеріальне благополуччя; в) взаєморозуміння між подружжям; г) діти; д) впевненість у міцності шлюбу; е) цікаве дозвілля; ж) цікава робота;
з) бажане освіту; і) хороше становище на роботі; к) хороші друзі; л) самостійність, свобода дій; м) інші умови.

Вихователь Щасливій сім’я – це простір життя в якому є все для радості, процвітання і розвитку.(14 слайд)
Вихователь Ми торкнулися лише деяких питаннь азбуки сімейних відносин. Вам в майбутньому будувати свої сім'ї. А для цього, крім почуттів, потрібні знання і велика праця. Психологи стверджують, що успішність відносин знаходиться в безпосередній залежності від ступеня подібності в поглядах подружжя (або закоханих).
Природно, неможливо ставитися до всього абсолютно однаково. Але чим більше схожості в головних питаннях життя і життєдіяльності сім'ї, тим простіше будувати взаємини. І тим не менше це ще не гарантія того, що все у вашому сімейному житті буде благополучно.
Підводемо підсумок : у чому ж, на ваш погляд, секрети сімейного благополуччя?(15 слайд)
Учні:
Аня - в гармонії взаємин, яка залежить від обох;
Надя - у тому, щоб не звужувати сферу знайомств; спілкування з друзями зробить життя більш насиченою та цікавою;
Каріна - треба частіше помічати і відзначати один одного позитивне, постійне підкреслювання недоліків не зміцнить відносини;
Света - треба приймати людину такою, якою вона є, не «перекроювати» його на свій манер, коханий чоловік має стати героєм моєї мрії, а не подобою і тінню;
Коля - природа кохання не терпить фальші, брехні і зради;
Ження - треба поважати світ іншого, його думки, прагнення, почуття, вміти підтримати і в радісну, і в скрутну хвилину - ось основа міцних відносин;
Яна - думайте спочатку про те, хто з вами поруч, а потім вже про себе;
Іван - не дозволяйте собі те, що ви забороняєте іншому, визнавайте права і гідності людини, що йде по життю поруч з вами.
Підсумок (16 слайд)
Завершити нашу розмову хочу мудрою притчею. У давнину жила дивовижна сім’я, яка складалася зі 100 людей. І панувала в ній лад, повага. Слава про сім’ю дійшла до самого імператора, і він завітав до того дому, щоб переконатися, чи то насправді так. А тоді запитав у глави сім’ї, як їм вдається ити в мирі й злагоді, ніколи не сваритися й не ображати одне одного. Той узяв аркуш і довго писав відповідь. Переглянувши написане, імператор дуже здивувався: на аркуші 100 разів було написане те саме слово . Яке то було слово? ТЕРПІННЯ. Так, терпіння. Без терпіння і поступливості не може бути щасливого сімейного життя.
Дякуємо за увагу. Будьте щасливі.

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Сценарії свят, виховних заходів | Додав: ivakhvika (24.02.2016) | Автор: Вікторія E
Переглядів: 1171 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]