Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Класному керівнику » Години спілкування, тренінги, тести


Година спілкування: Абетка для родини

Година спілкування: Абетка для родини

Поданий матеріал допоможе класному керівникові в підготовці старшокласників до сімейного життя: формування виважених поглядів на кохання, сім'ю, роз'яснення необхідності вивчати абетку сімейних стосунків ще до одруження.

Вступне слово класного керівника

Як створити міцну сім'ю? Як уникнути помилок, здатних зруйну­вати шлюб? Саме про це ми поговоримо сьогодні.

Хто з дівчат не мріє про урочистий весільний кортеж, авто, при­крашене символічними обручками, кольоровими стрічками, квітами й кульками, про чудову білу сукню, вишуканий весільний букет та, яс­на річ, про принца, котрий під звуки маршу Мендельсона виносить наречену з будинку урочистих подій?

Щороку одружуються тисячі молодих пар, але не всі вони вмі­ють — цеглина за цеглиною — зводити свій сімейний дім. багато хто руйнує щойно закладений фундамент.

Статистика твердить, що заяву на розлучення подають або зовсім молоді пари, які прожили разом один чи кілька років, або ті, хто має 20—25 років сімейного стажу і вже доросліше дітей.

Але найчастіше трапляється, що молодь взагалі не може створити сім'ю через нестатки. Хоча слід сказати і про те, що хлопці одружу­ються переважно в 23—25 років, а не у 18, як було в 90-ті роки. Це мо­же свідчити про більш відповідальне, розважливе ставлення до ство­рення сім'ї.

За офіційними даними сім'ї руйнуються через те, що молоді люди беруть шлюб, не завжди добре знаючи одне одного, або одна сторона приховує від іншої хворобу чи серйозну ваду. Іноді це з'ясовується просто під час весілля.

• Чи знаєте ви, який шлюбний вік для дівчат? (17років.)

• А для хлопців? (18 років.)

Але, якщо існують поважні причини, і за згодою батьків, у деяких конкретних випадках відповідні інстанції можуть дозволити одружи­тися раніше.

* Чи знаєте ви, після закінчення якого терміну з дня подання заяви реєструється шлюб? (Місячний термін.)

Дівчата після одруження найчастіше беруть чоловікове прізвище. Хлопці ж змінюють своє прізвище дуже рідко, як правило, лише задля вигоди, або (якщо воно дуже немилозвучне) щоб у майбутньому не страждали діти.

Враховуючи статистику розлучень, нам, мабуть, слід поговорити про те, що абетку сімейного життя слід вивчати ще до реєстрації шлюбу.

Це цікаво

Курси для молодят

Учень. Чи знаєте ви, що за законами Колумбії до заяви про вступ у шлюб належить додати диплом про закінчення спеціальних курсів, де молодь учать основ психології та сімейного права. Навчання завер­шується екзаменами. А для розлучених — екзамени посилені,

Принцип опору

Учень. Нерідко жінка здивовано помічає, що привертає увагу тих чоловіків, до яких сама не виявляє інтересу. Дивуватись тут нема чо­му — в таких випадках діє принцип опору: чим довше жінка ухиля­ється від стосунків, тим наполегливішим стає чоловік.

Щоб не згас інтерес

Учень. Якщо жінка хоче, щоб коханий не втратив інтерес до неї, вона має завжди поводитися так, щоб її присутність була як дар. Але якщо вона ладна виконувати будь-які чоловікові забаганки, аби утри­мати його біля себе, це призводить до зворотного результату.

Чоловіки бояться... магазинів

Учень. Такого висновку дійшли англійські вчені, які вважають, що навіть за самої згадки про купування будь-яких товарів представники сильної половини людства одразу ж відчувають напруження. У більш як 70 % чоловіків перед виходом із дому за покупками підвищується кров'яний тиск і прискорюється серцебиття.

Вимітай сміття з хати

Учень. Існує прикмета, за якою після сварки чи неприємної розмо­ви в хаті треба швидесенько підмести підлогу й викинути сміття.
Психологи та психотерапевти зазначають, що подібне «очищення» і справді благотворно впливає на атмосферу в помешканні.

Чим частіше ви  миєте підлогу в квартирі — особливо на кухні, тим менше негативних емоцій, невдоволення накопичується у вашому домі.

Сім найпоширеніших помилок, які можуть зруйнувати вашу сім'ю

Учень. Вивчаючи причини розлучень, шведські сімейні психологи виявили цікаву закономірність: більшість сімей розпадаються тому, що мають неправильне уявлення про те, на чому ґрунтується щасли­вий шлюб.

• Чи погоджуєтеся ви з думкою, що для створення сім'ї до­статньо одного лише кохання?

(Старшокласники висловлюють свої думки.)

А ось що стверджують шведські психологи: «Закоханість не по­винна бути єдиною причиною одруження. Важливіше інше — чи збі­гаються ваші уявлення про життя і про те, чого хотілося б досягти ра­зом. Перш ніж зважитися на шлюб, подумайте, що, крім кохання, вас об'єднує».

• Чи погоджуєтеся ви з думкою, що протилежності притягу­ються?

(Обговорення.)

Психологи кажуть, що це не так. Скажімо, сором'язлива дівчина попервах буде в захваті від свого сміливого, розкутого обранця, який завжди в центрі уваги. Але з часом вона, надаючи перевагу затишним домашнім вечорам удвох, скоріше за все, не буде щаслива з тим, хто полюбляє гучні вечори з друзями.

• Що б ви сказали на таке твердження: «Мене зробить щасли­вою він, а його — я»?

(Обмін думками.)

Шведські психологи попереджають: «Не думайте, що чоловік зо­бов'язаний зробити вас щасливою. Для досягнення гармонійних сто­сунків у сім'ї вам не завадить трішки розумного егоїзму. Це означає, що своє щастя маєте створювати саме ви. Адже якщо будете щасли­вими ви, то й ваш чоловік також! А він, у свою чергу, також повинен дбати про своє щастя».

• Найголовніше — це секс. Що ви на це скажете? (Учні висловлюють свої думки.)

Це не так. На думку психологів, секс — дуже нетривкий фунда­мент. Важливішими є довіра та розуміння, на яких і повинні будува­тися сімейні стосунки.

• Чи погоджуєтеся ви з думкою, що люди звикають одне до од­ного?

(Обговорення.)

А що кажуть психологи? Якщо якісь риси характеру вашого обранця (наприклад, скупість) вас дратують, то, одружуючись, ви тим самим прирікаєте себе на розлучення. Спочатку внутрішнє невдоволення прикривається закоханістю, але з часом воно вийде назовні.

• Чоловік повинен відповідати моєму ідеалу. Що з цього при­воду думають наші дівчата?

(Обмін думками.)

Ні, — вважають шведські психологи. Бажаючи підігнати чоловіка під свій ідеал, ви відмовляєте йому у праві мати не лише недоліки, а й будь-які риси, що не відповідають створеному образові.

• Хто з вас вважає, що гроші — не найголовніше, головне — кохання?

(Учні висловлюють свої думки.)

Психологи вважають, що постійні клопоти про засоби існування руйнівні для сімейних стосунків. І навіть велике кохання може не ви­тримати такого навантаження. Фінансові проблеми займають простір, необхідний для піклування одне про одного.

Дякую всім учасникам та учасницям такого активного обговорен­ня. А тепер розмову стосовно причин нещасливого шлюбу продов­жить... (ім'я).

Причини нещасливого шлюбу

Учень. Спробуймо «мозковим штурмом» визначити, що може спричинити руйнування сім'ї.

(Учень записує причини на дошці в колонку.)

Порівняймо наші висновки з думкою астролога Вронського. Серед причин нещасливого шлюбу автор книжки «Астрология: о браке й совместимости» називає:

• несумісність характерів обох партнерів;

• ревнощі;

• аморальну поведінку одного з партнерів;
• приниження гідності та безправність одного з подружжя (най­частіше — жінку;

• втручання у подружнє життя ззовні (з боку батьків, дітей, колег по роботі тощо);

• народження неповноцінної дитини (фізичні вади, психічні від­хилення, хвороби);

• насильницьке роз"парування подружжя (судимість, тривале ув'язнення тощо).

С. Вронський вважає, що «всі витоки нещасного шлюбу та його наслід­ків мають свої показники в індивідуальних гороскопах, і таких людей мож­на завчасно попередити про те, яке майбутнє на них чекає і з яких причин».

Класний керівник. Я гадаю, що будь-хто прагне щасливого сімей­ного життя, тому не зайвими будуть поради психолога, з якими нас оз­найомлять... (учитель називає імена учнів).

Секрети міцного шлюбу

Учень. У щасливих пар є дві важливі ознаки: незважаючи на різ­ницю в характері, вони поважають особистість іншого і не прагнуть переробити його; жодні порушення душевної рівноваги не заважають партнерам зрозуміти одне одного.

От сім секретів міцного шлюбу.

Учень. Беріть відповідальність на себе.

Якщо з'являються проблеми, дехто робить висновок, що помилив­ся у виборі, шукає нове щастя. Але вирішення проблеми полягає не в пошуку нового супутника життя, а в тому, щоб об'єднатися і ра­зом подолати ускладнення, залагодити конфлікти, спричинені народ­женням дітей, проблемами на роботі, фінансовими труднощами.

Вибачливо ставтеся до недоліків партнеру.

Навіть у гармонійних парах люди іноді завдають одне одному бо­лю, почуваються розчарованими і роздратованими. Причини для незадоволення мають всі. Але хто насправді любить, той уміє не втра­чати доброзичливості, той плекає взаємну повагу, прагне компромісу. Незадоволення деякими рисами характеру не означає, що шлюб невдалий. Він стає таким лише тоді, коли взаємні претензії заважають подружжю підтримати одне одного і врятувати сім'ю.

Не бійтеся конфліктів.

Суперечки попереджають про те, що існує проблема, яка потребує розв'язання. У сімейних конфліктах необхідно справедливо оцінювати позицію партнера, виробляти спільний погляд і поважати думку іншо­го, навіть обстоюючи власну.

Не прискіпуйтеся до дрібниць.

Знайдіть першопричину свого роздратування (наприклад, почуття образи чи страх) і спробуйте його позбутися.

Розуміння не приходить саме собою.

Часто хтось із подружжя помилково вважає, ніби здогадується про бажання і потреби іншого. Така помилка призводить до розчарування. Нерозуміння не минає, а накопичується, іде вглиб, або надміру роз­ростається і вибухає, наче бомба.

Дбайте про рівність у сім'ї

Кожен із партнерів має право на особисту відповідальність, на прийняття рішень, на визнання своєї компетентності.

Постійно вдосконалюйте свій союз.

Навіть безхмарний шлюб не застрахований від того, що може роз­пастися. Кохання слід живити спільними враженнями, радощами і смутком, пошуками сексуальної гармонії. А це потребує часу, делі­катності, душевної теплоти.

Заключне слово класного керівника

Завершити нашу розмову я хочу мудрою притчею.

У давнину жила дивовижна сім'я, яка складалася зі 100 людей. І панували в ній лад, кохання, повага. Слава про ту сім'ю дійшла аж до самого імператора, і він завітав до того дому, щоб переконатися, чи то насправді так. А тоді запитав у глави сім'ї, як їм вдається жи­ти у мирі й злагоді, ніколи не сваритися й не ображати одне одного. Той узяв аркуш і довго писав відповідь. Переглянувши написане, ім­ператор дуже здивувався: на аркуші сто разів було написане те саме слово.

• Яке то було слово?

(Терпіння.)

Так, терпіння. Без терпіння і поступливості не може бути щасли­вого сімейного життя. Звісно, йдеться не про таку терплячість, коли принижується людська гідність.

Пропоную вам замислитися над цим.

• 3 добрим подружжям і горе розгорюємо!

• Чоловік та жінка — одна спілка.

• Жінка чоловікові подруга, а не прислуга!
• Хоч ох, та вдвох

• Як чоловік жінку любить, то й лиха жінка доброю буде.

• Живуть між собобою як риба з водою.

• Як люба дружина, то любо й в ряднині.

• Чоловік здуріє — півдому згорить, а жінка здуріє — усе поже­жею піде.

• Заміж піти — не дощову годину перестояти!

• Заміж іти, треба знати, що нема ні вислуг, ні відставки.

• Перш чим одружитись, треба роздивитись!

• Не зналися — побралися, пізналися — розійшлися.

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Години спілкування, тренінги, тести | Додав: uthitel (16.07.2011)
Переглядів: 5965 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]