Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Класному керівнику » Бесіди з безпеки життєдіяльності дітей


Головні правила пожежної безпеки під час відпочинку в лісі

Головні правила пожежної безпеки під час відпочинку в лісі

 

Гори, багаттю, веселіше!

Пожежа — стихійне лихо, що має катастрофічні наслідки для природи й людей.

Найчастіше лісова пожежа провокується людською недбалістю: не загашені багаття, кинуті недопалки, іскри вихлопів. Рідше вона починається в результаті удару блискавки в сухостійне дерево або внаслідок тривалого тертя дерев. Найбільш пожежонебезпечними ліси стають у період сухої та спекотної погоди.

Літо — час пікніків. А будь-який пікнік зазвичай не обходиться без багаття. На «живому» вогні так чудово присмажити хліб, а у вугіллі — спекти картоплю. А якщо «у програмі» шашлик, то без багаття — аж ніяк!

Одне лихо — далеко не всі знають, як правильно розпалювати багаття. А як?

Якщо ви з друзями багато років виїжджаєте на те саме місце, користуйтеся старими кострищами. Своїми, чужими — не важливо. А важливо, щоб багаття горіло на галявині, подалі від дерев і кущів. Інакше від полум’я можуть спалахнути гілки, а там і до лісової пожежі недалеко.

Якщо старого кострища немає, виберіть рівне місце посередині галявини, подалі від дерев і кущів. Гострим ножем підріжте дерен до землі по колу майбутньої межі багаття. Розріжте дерен внутрішньої частини кола на вісім однакових частин. Акуратно підріжте кожну частину, переверніть і покладіть по периметру кострища.

Складіть сухі дрова та дрібні гілочки. Для розпалювання можна взяти клапоть газети або бересту. До речі, багаття зручніше за все розпалювати звичайними сірниками, а не запальничкою.

Не кладіть відразу занадто багато дров — велике полум’я не гріє, а обпалює, і стежити за ним складніше. Поки багаття горить, дивіться, щоб іскри не розліталися.

Перед тим як іти, обов’язково залийте вугілля водою, навіть якщо вам здається, що воно остаточно згасло. Дерен покладіть на місце. І не забудьте забрати із собою сміття — порожні пластикові пакети та пляшки, консервні бляшанки, серветки. Складіть сміття в пластиковий пакет і викиньте в перший же сміттєвий контейнер, який побачите дорогою додому.

Причини пожеж у лісі

Причинами пожежі в лісі можуть стати блискавка або засуха, але головною причиною виникнення пожеж у лісі є необережність людини.

Пам’ятайте, що вкрай небезпечно:

·         кидати палаючі сірники, недопалки;

·         палити суху траву;

·         розводити вогнища;

·         залишати в лісі промаслені або просочені іншою горючою речовиною клапті тканини.

Причини загорянь лісових масивів можуть бути найрізноманітнішими. Майже 90 % лісових пожеж виникають через недотримання правил пожежної безпеки поводження з вогнем в місцях праці та відпочинку. Лісові пожежі також виникають і через блискавки та самозаймання торфу. Лісові пожежі поділяються на низові та верхові. Під час низових пожеж вогонь поширюється земним настилом, вигоряє суха трава та листя, що лежить на землі, починають горіти знизу стовбури дерев. Низові пожежі, у свою чергу, поділяються на біглі та стійкі. Бігла пожежа поширюється з великою швидкістю. За стійкої пожежі вигоряють підстилка, дуже обгоряють корені та кора дерев, цілком згоряє земний горючий настил.

За високої температури, вітру та затяжної низової пожежі, особливо у хвойних лісах, пожежа може перекинутись на крону дерев і перерости з низової у верхову. Для верхових пожеж характерним є поширення вогню по кронах дерев. При цьому згоряють хвоя, листя та великі гілки. Виникненню верхових пожеж сприяє сильний вітер. Дерева після верхової пожежі гинуть. Верхові, як і низові, пожежі поділяються на біглі та стійкі. У разі сильного вітрі такі пожежі поширюються на велику площу. Іскри, що розлітаються, можуть стати причиною виникнення пожеж у житлових будинках та спорудах, які знаходяться поблизу лісосмуг. Швидкість поширення верхової пожежі може досягати 15–20 км/год. Такі пожежі затяжні, і їх дуже важко загасити. Лісові пожежі виникають також через необережність або нехтування правилами пожежної безпеки людьми, які виходять на лоно природи відпочити, порибалити, пополювати. У суху та спекотну погоду причинами загоряння можуть стати не загашені недопалки й сірники або вогнище. Елементарні правила пожежної безпеки

Вогнища можна розпалювати лише в тих місцях, де немає хвойного молодняку. Якщо ви розпалюєте вогнище, то місце багаття необхідно обкопати навкруги, а коли ви вже збираєтесь іти, вогонь слід старанно загасити за допомогою піску або води. Потрібно стежити, щоб не було розлітання іскор від вогнища. Забороняється кидати не загашені недопалки чи сірники, це може призвести до жахливих наслідків.

Якщо в лісі виникла пожежа

Найпоширеніший засіб гасіння — нахльостування полум’я віником з гілок листяних дерев. Потрібно рухатись по вогнищу й завдавати хльостких ударів, неначе замітаючи полум’я в бік, на вигорілу площу. Збивши основне вогнище, під час наступного удару по цьому місцю віник затримують, притискаючи до палаючої кромки, і повертають, що дозволяє горючим матеріалам остигнути. Група з трьох-п’яти осіб за 40–50 хв. може загасити пожежу нахльостуванням її кромки завдовжки 100 м.

Також для гасіння лісових пожеж використовують спосіб закидування кромки пожежі рихлим ґрунтом, який викопують штиковими лопатами. Для цього ґрунт, що забирається лопатою поблизу кромки пожежі, кидають уподовж неї.

Ґрунт, що потрапляє на горючі матеріали, охолоджує їх та ізолює від повітря. Для гасіння спочатку збивають полум’я, а потім, зупинивши пожежу, насипають на кромку шар ґрунту завтовшки 6–8 см. Крім цього, якщо поблизу є водоймище, вогонь заливають водою. При цьому починають наступ на вогонь з того боку, куди він рухається, і намагаються оточити район пожежі з усіх боків.

Ліс — наше багатство, і не допустити його знищення вогнем — нам по силах.

У пожежонебезпечний період слід дотримуватися особливої обережності в поводженні з вогнем.

Не розпалюйте багаття в лісі, якщо в цьому немає нагальної потреби.

Пам’ятайте: за жодних умов не можна розпалювати багаття під пологом хвойного молодняку, на торф’яних ґрунтах, а також у пожежонебезпечну погоду.

Не можна залишати багаття без догляду, залишати місця привалу, не переконавшись у тому, що багаття загашено. Тримайте напоготові засіб пожежогасіння. Ретельно дотримуйтесь правил розведення багать.

Забороняється кидати палаючі сірники, непогашені недопалки (виробіть у себе звичку: не кидати використаний сірник, не переломивши його пальцями, тому що, не загасивши сірника, його не можна зламати).

Не їдьте до лісу в автомобілі без вогнегасника. Не можна заправляти пальним баки під час роботи двигунів внутрішнього згоряння, а також палити поблизу машин, що заправляються пальним.

Якщо Ви потрапили в зону небезпеки

Постарайтеся швидко проаналізувати обстановку: напрямок і силу вітру, стан людей, рельєф місцевості.

Визначте вогнище пожежі, напрямок і швидкість її поширення й негайно рухайтесь у безпечне місце.

У разі швидкого наближення фронту пожежі киньте спорядження, залишіть тільки медичну аптечку, сигнальні засоби й НЗ продовольства.

Тікати від пожежі слід лише в навітряний бік (іти на вітер), обходячи вогнище пожежі збоку.

У разі наближення пожежі рясно змочіть одяг і ляжте у воду. На мілководді загорніться з головою в спальний мішок, попередньо намочивши його та одяг. Зробіть багатошарову пов’язку для обличчя, яку теж змочуйте водою.

У разі потрапляння у вогнище пожежі необхідно зняти з тіла весь нейлоновий, капроновий та інший одяг, що плавиться, позбутися пального й легкозаймистого спорядження.

Забороняється підпалювати дерева з метою подачі сигналів небезпеки.

Вийшовши із зони пожежної небезпеки, слід відразу ж повідомити в місцеві центри управління в справах ЦО й НС про час і місце виникнення та виявлення пожежі.

Контрольні запитання

Уявіть собі, що під час прогулянки лісом ви побачили попереду на відстані 100–150 м вогонь, який поширюється по кущах і деревах. Виберіть із запропонованих варіантів ваші подальші дії та визначте їх черговість.

а) Розвернетесь і втечете.

б) Спробуєте визначити напрямок поширення вогню.

в) Кричатимете й кликатимете на допомогу.

г) Визначите напрямок вітру.

д) Швидко зорієнтуєтеся і тікатимете в навітряний бік від вогню в безпечне місце.

е) Спробуєте гілками або підручними засобами збити вогонь.

  ж)Знайдете найближче водоймище і в ньому дочекаєтесь, коли вогонь пройде.

з) Повідомите про пожежу дорослим у найближчому населеному пункті.

Відповідь: б, г, д, з.

Горить хлібне поле. Ваші дії? а)   Викличете пожежну охорону і, визначивши напрямок вітру, спробуєте самостійно загасити вогонь шляхом пускання зустрічного вогню.

б) Спробуєте косою, палицею або ногами збити колосся на землю на шляху вогню, утворюючи смугу завширшки 0,5–1 м.

в) Використовуючи лопати, викопаєте вздовж краю вогню суцільну смугу з ґрунту завширшки 20–40 см.

г) Збиватимете вогонь гілками, мокрим одягом, не даючи йому розгорітися і не допускаючи поширення по верху.

д) Негайно пошлете кого-небудь до найближчого населеного пункту, а самі спробуєте вивести сільськогосподарську техніку, що опинилася у вогнищі пожежі.

Відповідь: г.

Виходячи із зони лісової пожежі, ви йтимете:

а) за вітром, захищаючи органи дихання змоченим у воді клаптем тканини, марлевою пов’язкою тощо;

б) у навітряний бік перпендикулярно краю пожежі, використовуючи відкритий простір: шляхи, галявини, береги ручаїв та річок, а також ділянки листяного лісу;

в) прощупуючи дорогу жердиною, уздовж гирла лісової річки, по можливості перпендикулярно напрямку вітру або під кутом 45° до нього;

г) пригнувшись, проти вітру;

д) долаючи край пожежі проти вітру, укривши голову й обличчя.

Відповідь: б.

Лісова пожежа підходить до населеного пункту. Ваші дії?

а) Чекатимете повідомлення у ЗМІ і діятиме відповідно до вказівок органів місцевої влади та органів ЦО;

б) заховаєтесь у кам’яних будівлях або вийдете на великі відкриті площі чи стадіони;

в) будете швидко тікати вздовж річок або безпосередньо по воді;

г) усі разом тікатимете шляхами, що відводять від вогню, і в той бік, який виведе в поле, до річок або в інше безпечне місце;

д) зберете найцінніші речі, документи, продукти харчування на два-три дні, запас питної води й виходитимете із зони лісової пожежі перпендикулярно до напрямку вітру в безпечне місце.

Відповідь: а.

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Бесіди з безпеки життєдіяльності дітей | Додав: uthitel (01.12.2012)
Переглядів: 6382 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]