Вітаю Вас, Гість
Головна » Файли » Презентації до уроків української літератури

Григір Тютюнник. «Дивак». Коротко про письменника. Ідея неповторності й багатства внутрішнього світу людини
03.04.2016, 19:29
Урок української літератури № 61
Тема: Григір Тютюнник. «Дивак». Коротко про письменника. Ідея неповторності й багатства внутрішнього світу людини. Паралельність і єдність двох світів – природи і людини, зображені в оповіданні
Тема (креативна): Природу неможливо побачити очима, її можна лише зрозуміти розумом і відчути серцем!
Мета:
- навчальна: навчити учнів переповідати основні факти з життя письменника; ознайомити зі змістом твору «Дивака»; виразно читати уривки з оповідання; визначати головну думку, дивне образі Олеся; висловлювати власні думки щодо прочитаного;
- розвивальна: розвивати спостережливість, увагу, творче мислення, навички виразно читати прозовий твір;
- виховна: виховувати в учнів доброту, людяність, любов і бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Вид уроку: урок-віртуальна екскурсія
Теорія літератури: оповідання
Обладнання: портрет письменника, підручник «Українська література» (5 клас), літературна карта, маршрут екскурсії, сигнальні картки, презентація учительська, капелюх, мікрофон, картки самооцінювання.
Хід уроку:
І. Організаційний етап
1. Привітання: Вже у школі новий день
Всім говорим: «Добрий день!»
Добрий день тобі, мені, всім ми скажем на землі!
2. Формування емпатійної здатності (емоційного настрою)
- Посміхніться один одному, щоб вам було приємно співпрацювати.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку (запис до зошитів)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні у нас урок-віртуальна екскурсія. Подивіться на маршрут по зупинках і перегляньте «Картки самооцінювання», що лежать на ваших партах. Ви побачите, що назви зупинок екскурсії і у ваших картках співпадають. Ми переміщуватимемось по зупинках, якщо ви в цей час берете активну участь в обговоренні, то ставите собі відповідний бал (біля кожної зупинки написані максимальні бали).
ІV. Актуалізація опорних знань
Ми переміщуємося в іншу область України. Яку? (Полтавську.) Пригадаймо, яких письменників із цього краю ми вивчали?
1) Цей письменник написав казку «Хуха-Моховинка» (В. Королів-Старий)
2) Він написав віршовану казку «Цар Плаксій та Лоскотон» (В. Симоненко)
3) Автор акровіршів «Що за птиця?», «Хто сестра і брат?» (Л. Глібов)
V. Робота над новим матеріалом
1. Зупинка 1. «Перше знайомство»
Учитель. Та не лише цими іменами відома Полтавська земля. Тільки діячів красного письменства Полтавщина дала світові понад 1000.
Його (портрет) виколисала літературна Полтавщина. Народився Григір Михайлович Тютюнник 5 грудня 1931 року в селі Шилівці на Полтавщині. (Запис виділень до зошитів) Залишився без батька, коли минуло п'ять років. Біль непоправної втрати ятрив Григорові душу.
З шести років жив на Донбасі. Його забрав до себе батьків брат…
Почалася війна. В одинадцять років вирушив додому, на Полтавщину, бо дядько пішов на фронт. Цей період життя описано в повісті «Климко». Його застали роки воєнного лиха.
Після демобілізації пішов у восьмий клас,а потім у десятий вечірньої школи. П'ять щасливих років навчався «в Харківському університеті на філологічному факультеті - те,що я й любив». Потім перше оповідання «В сутінки».
У жовтні 1963 року в газеті «Літературна Україна» під рубрикою «Перше знайомство» було надруковано його твір «Дивак».
- Ось саме це оповідання ми й почнемо вивчати сьогодні на уроці.
2. Проблемне питання
- Як ви думаєте, чому оповідання назване саме так? (Диваком називали головного героя, оцінюючи його незвичну для сільських дітей поведінку, чутливість до природи, уразливість та прагнення до справедливості.)
3. Словникова робота
- Діти, розглянемо тлумачення слів:
Дивак - це той, хто своєю поведінкою та вчинками викликає здивування.
4. Інтерв'ю-завдання (закінчити речення)
- В оповіданні розповідається про…
- Хто та чому хоче іншим Добра?..
5. Зупинка 2. «Цікаві епізоди». Метод (частково) «Шести капелюшків». Складання плану на тему «Цікаві епізоди твору «Дивак»
Діти зачитують уривочки про дивацтво Олеся. Розкривають образ хлопчика-мрійника, хлопчика-дивака, який любить природу, розпізнає навколишній світ та хоче Добра всім…
Білий капелюх наводить на думку про папір. Білий капелюх зв'язаний із інформацією. Одягаючи білий капелюх, ми запитуємо: «Яка інформація у нас є?». Білий капелюх використовується для того, щоб спрямувати увагу на наявну чи відсутню інформацію.
- Чи вважаєте ви це дивацтвом? (Ні, він залюблений у природу.)
- Зачитайте, що любив Олесь. (Зиму, малювати на снігу, бродити лісом і спостерігати за всім, бродити верболозом і т. п.)
6. Зупинка 3. «Зустріч з героєм». Читання в особах (розмова дідуся з внуком) (підручник с. 236-237)
7. Метод «Спілкування»
- Чи вважає дідусь Олеся диваком?
- Чого навчає дідусь?
- Хто ще вважає хлопчика диваком?
- Чому дорослі, та й однолітки, не розуміють хлопця? (Бо звикли жити за хижими законами.)
- Як це? (А ось дід говорить йому, що на землі не бити не можна, бо як не ти, так тебе одрепають, ще й плакать не дадуть.)
- А як же треба жити на землі? (Берегти, захищати від усякого лиха те, що народжується, дбати не тільки про себе, а й про всіх: «буде в людей - буде і в нас». Більше б таких диваків на землі, як Олесь, і світ набагато став би добріший.)
8. Мовознавча розминка
- Через те, що хлопчик любив природу і оберігав кожну травину, кожну тваринку, отримав прізвисько «дивак». Що означає фразеологізм «біла ворона»?
Біла ворона - цей вираз вживається для характеристики людини, яка вирізняється серед інших своєю поведінкою, зовнішнім виглядом. У наш час вираз «біла ворона» означає не тільки незвичайну людину, але й рідкісне явище.
9. Складання сенкану на тему «Олесь»
10. Поетична хвилинка-релаксація
«Природа»
Природа! Ти найкраща!
Ти гарна, як завжди.
Людино, будь обачна,
Природу ти люби.
Любити квіти треба,
Дерева і кущі,
Щоб не темніло небо
На рідній нам землі.
Поважно стався з нею,
Люби її завжди,
Щоб панував землею
Чарівний світ краси.
11. Зупинка 4. «Природа». Завдання пошуково-дослідницького характеру.
Знайдіть і зачитайте приклади опису природи в оповіданні «Дивак».
12. Складання паспорту твору
Тема: зображення ставлення людини до природи та різниці у її сприйнятті хлопчиком та дідусем.
Ідея: оспівування краси природи та гідного ставлення до неї крізь призму розуміння маленького хлопчика Олеся.
Жанр: оповідання (Оповідання – невеликий прозовий твір про якусь подію з життя одного чи кількох героїв протягом короткого проміжку часу).
13. Зупинка 5. «Творча». Коментування дітьми ілюстрацій
14. Практична трихвилинка. Скласти – 4-5 речень «свого» закінчення оповідання.
15. Творча робота. Завдання: скласти усний твір-роздум про хлопчика-дивака. Адже нині теж існують такі Олесі-диваки.
- Яке ставлення до них?
- Як би ви сприймали такого товариша? Насмішкувато?
- Чим зацікавив мене хлопчик Олесь?
VІ. Підсумок уроку
1. Зупинка 6. «Найуважніший». Літературна гра із застосуванням сигнальних карток «Так чи Ні» (так – зелений колір, ні – червоний)
1) Олесь — малий хлопчик, що головою ледь до дверної ручки дістає. (Так.)
2) Олесь дуже не любить зиму. (Ні.)
3) Дятел, зачувши людину, перестав цюкати, здивовано подивився і хутко зник. (Так.)
4) Хлопці покликали Олеся ламати молодий лід. (Так.)
5) Федько Тойкало підскочив і почав лагідно умовляти Олеся піти з ними. (Ні.)
6) Олесь уявив себе в маленькій хатці в підводному царстві. (Так.)
7) Під кригою Олесь побачив величезного сома. (Ні.)
8) На уроці малювання хлопчик замість перегнійного горщечка намалював дятла. (Так.)
9) Вийшовши з уроку, Олесь попрямував додому — читати цікаву книжку. (Ні.)
10) Федько Тойкало зустрів Олеся і дав йому пиріжок. (Так.)
11) Олесь відмовився від пиріжка і сердито відвернувся. (Ні.)
12) Дід Прокіп порадив онукові бути нахабнішим і настирливішим. (Так.)
2. Метод «Вільний мікрофон»
- Чи справді Олесь – дивак?
3. Гра «Крісло відвертості»
- Ви всі - у «кріслах відвертості». Всі стільці - чарівні. Вам слід говорити тільки правду.
- Що у спільного і відмінного у вас із цим хлопчиком?
Учитель. Отже, твір Гр. Тютюнника «Дивак» навчає нас любити природу, вивчати її, спостерігати за нею та повсякчас охороняти її скабри.
- Який висновок ви зробили для себе, прочитавши новелу? (Бути чесними і чистими душею, помислами, оберігаючи природу, довкілля.)
VІІ. Домашнє завдання
1. Завдання для всього класу.
Поділити оповідання на частини, дібрати заголовки і записати до зошитів.
2. Завдання підвищеної складності.
Скласти історію Олеся: ким і яким би він став у дорослому житті.
VІІІ. Оцінювання. Заповнення карток самооцінювання.
ІХ. Рефлексія. Обмін враженнями.
- Як правило, екскурсія закінчується обміном вражень. То я пропоную вам поділитися своїми думками про урок, відповівши на запитання: - Чи сподобався урок?
- На інших уроках ми познайомимося з творчістю безлічі письменників, якими також пишається Полтавський край: Григорій Сковорода та Іван Котляревський, Микола Гоголь та Євген Гребінка. До нових зустрічей!

Додаток
КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ
Учня 5-В класу ________________________________________
№ Зупинка (по 2 бала за участь на кожній зупинці) Бал
1 «Перше знайомство»
2 «Цікаві епізоди»
3 «Зустріч з героєм»
4 «Природа»
5 «Творча»
6 «Найуважніший»
Всього балів:

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Презентації до уроків української літератури | Додав: Svkdpu09
Переглядів: 1947 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]