Вітаю Вас, Гість
Головна » Файли » Презентації до теми "Етнографія. Фольклор. Народознавство"

Народні танці
29.12.2014, 20:51
Народні танці
5 клас

Мета:
навчальна: збагатити знання учнів про українські народні танці;
розвивальна: розвивати творчу уяву, музичну пам'ять, вокально-хорові навички та ритмічний слух, удосконалювати вміння слухати і аналізувати музичні твори;
виховна: виховувати глибокі почуття любові до танцю, рідного краю, свого народу.
Обладнання: музичний інструмент; фотоілюстрації танцю «Гопак», Музи танцю Терпсихори; картки для роботи в групах, картки для роботи в парах; портрет композитора М.П.Мусоргського.
Тип уроку: урок-подорож.
Музичний матеріал: український народний танець «Козачок», український народний танець «Гопак» - (слухання).
М.П.Мусоргський «Гопак» із опери «Сорочинський Ярмарок» - (слухання).
Французька народна пісня «Танець каченят» - (виконання)
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
(Музичне привітання. Оголошення теми і мети уроку).
Учитель.
- Зичу всім, щоб до кінця уроку у нас був бадьорий, веселий настрій.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
(Учитель розповідає міф про народження муз).
Олімпійський бог Зевс у союзі з покровителькою наук і мистецтв Пам'яттю народжують дев'ять сестер-муз, які стали покровительками мистецтв, талантів та наук. На вершині гори Гелікон сестри в водять хороводи, коли наступає ніч, одягнувшись непроглядним туманом, Музи спускаються до людей. На землі вони обдаровують людей здатністю до творчості, вселяють розумні думки, вгамовують сварки. Однією з дев'яти сестер була Муза танцю, яку звали Терпсихора, яка допоможе нам дізнатися про українські народні танці.
- Діти, уявіть себе керівником танцювальної студії. Як би ви пояснили своїм учням:
- Що таке танець?
- Які є основні види танців?
- Що є основою танцювальної музики?
- Які види мистецтв поєднані в танці?
- Для чого люди танцюють?
- Дійсно, з давніх-давен танець прикрашав життя людей. Вони створили танець як засіб вираження своїх думок, почуттів. За допомогою танцю люди зверталися до сил природи, просили вдалого полювання, дощу, сонця, гарного врожаю.
ІІІ. РОБОТА ПО ТЕМІ
- Діти, ви любите подорожувати? То ж сьогодні на уроці разом із Музою Терпсихорою, ми відправляємося з вами в подорож. Усі будьте уважними, ми вирушаємо.
Перша зупинка «Козачок»
- «Козачок» - веселий, рухливий танець, що виник у середовищі воїнів-козаків, про що свідчить назва танцю. Цей танець виконують одна, або кілька пар танцюристів.
- А що ви дізналися про цей танець? (повідомлення учнів)
(Звучить український народний танець «Козачок»)
Бесіда про танець:
- Чи сподобався вам цей танець?
- Який характер танцю?
- У якому темпі звучить «Козачок»?
- Що ви уявили, слухаючи його?
Друга зупинка - «Гопак»
- Найпопулярнішим українським танцем є «Гопак» - своєрідне змагання між танцюристами. Назва танцю походить від вигуку «гоп!» Щоб танцювати цей танець, треба бути спритним і міцним. Адже «Гопак» - танець, для виконання якого потрібна неабияка фізична сила.
- Що ви дізналися про цей танець? (повідомлення учнів).
Давайте прочитаємо музичний калейдоскоп на сторінці 65 (підручник Л.Масол, Л.Аристова. Музичне мистецтво, 5 клас) мовчки.
- Що нового ви довідалися? (відповіді учнів)
- Зверніть увагу на дошку. Що об'єднує всі ці картини?
(Ілюстрації до танцю «Гопак»).
- Народний танець часто зображують на картинах художники різних країн.
(Звучить український народний танець «Гопак»).
- А зараз «Творча майстерня» (робота в групах).
І група - «Хореографи» (вибирають із малюнків-карток рухи танців, які підійдуть до «Гопака»);
ІІ група - «Знавці» (вибирають із карток характер танцю):
ІІІ група - «Музиканти» (Складають із карток темп танцю)
- Давайте подивимось, чи співпадуть ваші відповіді з відеосюжетом (демонстрація відеосюжету «Гопак»).
Третя зупинка - «Класична»
- «Гопак» неодноразово використовувався не лише в українській, а й у російській оперній і симфонічній музиці. М.П.Мусоргський – відомий російський композитор, у своїй творчості приділяв значну увагу вокально-хоровій музиці. Він написав такі відомі опери: «Борис Годунов», Хованщина», «Сорочинський ярмарок», вокальний цикл «Дитяча» та інші твори.
Сорочинці – невелике містечко на Україні, де відбувалися ярмарки. Тут можна було почути дзвінку пісню і побачити завзятий танець. Опера «Сорочинський ярмарок» сповнена мелодіями українських народних пісень та сценами народного гумору.
(Звучить гопак із опери «Сорочинський Ярмарок»)
Бесіда про танець:
- Який характер танцю?
- Який темп танцю?
- Який оркестр виконує танець?
ІV. МУЗИЧНА ХВИЛИНКА
Четверта зупинка - «Танцювальна»
(Під музику діти виконують деякі елементи танцю «Гопак»)
V. ВОКАЛЬНО-ХОРОВА РОБОТА
П'ята зупинка - «Пісня – танець»
- Що таке пісня-танець?
- Для того, щоб її проспівати, нам треба розспіватися (діти виконують вправи для розвитку голосу).
Робота над піснею:
• показ пісні «Танець каченят» учителем;
• спів мелодії на склад «ля»;
• діти плескають у долоні ритмічний малюнок пісні;
• виконання пісні (з рухами).
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Шоста зупинка - «Творча»
- Наша подорож, на жаль, добігає кінця, але завершити її ми зможемо після того, як проведемо гру «Знайомі… незнайомці», яку підготувала нам Муза Терпсихора (робота в парах із картками). А також проведемо музичну вікторину (діти відгадують назви танців).
Рефлексія (гра «Закінчи речення»)
- Завершуючи урок, я пропоную вам продовжити незакінчене речення:
• Я знаю …
• Я вмію…
• Я запам'ятав…
• Я був здивований…
• Я отримав задоволення…
Закінчився наш урок. Я сподіваюся, що ви неодмінно потоваришуєте з музикою, і вона розповість вам ще багато дивовижних історій, розкриє думки та почуття славетних композиторів.

Можливо Вам це буде цікаво 


Категорія: Презентації до теми "Етнографія. Фольклор. Народознавство" | Додав: Lenawww
Переглядів: 2216 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]